Ekorodzice

Jak rzeźbić z dwulatkiem?

03.03.2011, 09:46 Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka
Kto czytał poprzednie artykuły i razem z dzieckiem zaczął rozwijać jego rączki, ten wie, że nawet taki 1,5-roczny maluch potrafi już co nieco stworzyć. Do tej pory skupialiśmy się na płaskich obrazkach, na kropkach, placuszkach, rulonikach i trafianiu do celu. Tymczasem nasz maluch opanował już te umiejętności i czeka na nowości.



Kiedy wprowadzić nową zabawę naszemu smykowi?

Jeśli zaobserwowaliśmy już znudzenie lepieniem, nie zwlekajmy z wprowadzeniem nowej zabawy. Nawet jeśli nie wszystkie poprzednie zadania zrobione były tak idealnie, jak byśmy sobie tego życzyli, to pamiętajmy, że w miarę ćwiczeń rączki naszego dziecka będą coraz sprawniejsze. Za kolejne pół roku maluch nie będzie miał problemów z utoczeniem plastelinowego rulonika czy kulki, o ile w międzyczasie będziemy podsycać jego ciekawość do tworzenia w plastelinie.


Proponuję dziś nową zabawę:

Namawiam Was żebyście właśnie w takim momencie stworzyli z dziećmi pierwsze trójwymiarowe rzeźby. To będzie coś niesamowitego! Spróbujcie ulepić coś, co właśnie w tym okresie najbardziej interesuje Wasze dziecko, np. samochodzik, lalę, koszyczek z kasztankami, a może trójwymiarowego bałwanka, kotka czy ulubionego bohatera bajki. Nie przejmujcie się tym, że wcale nie jest to podobne np. do autka, dzieci mają niesamowitą wyobraźnię i same podpowiedzą Wam, co ulepiliście. A autko czy robaczek trzymany w rączce, którego można poobracać, dorobić ozdoby, a potem z pomocą mamy lub taty spróbować samemu zrobić takie "cudo" – to jest to!


Przypominam, że dziecko najwięcej i najłatwiej przyswajają, obserwując rodziców, więc nie pozwól, aby Twoje dziecko zakodowało sobie, że coś jest zbyt trudne albo że tego nie da się zrobić. W końcu chodzi tu również o pobudzanie wyobraźni, która ma procentować na całe przyszłe życie naszej pociechy. Najlepiej będzie, gdy postarajcie się coś stworzyć, pomimo że jest to trudne. Najłatwiej Wam będzie zrobić to, co jest najmilsze i najbliższe dziecku.

Mnie i moją córeczkę, niespełna 2 letnią Martusię, zainspirował wierszyk Jana Brzechwy o żuczku i biedronce. Na pewno to znacie: Do biedronki przyszedł żuk, w okieneczko puk, puk, puk itd... Ja lepiłam biedronkę, namawiając córkę do współpracy, co widać na zdjęciach, a ona zachłyśnięta nową możliwością lepienia zrobiła żuka, zupełnie sama. Ciekawa jestem co dla Was stanie się inspiracją do nowej zabawy?



Ważne! Jeżeli Twój maluch ma tendencję do niszczenia wszystkiego co ulepiłaś/eś lub co sam ulepił, to pozwól mu na to. Okres 2 lat to okres poznawania i próbowania otoczenia i zagniatanie misternie ulepionej rzeźby odbywa się raczej ze szczęścia i możliwości zapanowania nad materią, a niżeli z premedytacji. Jeśli chcesz mieć pamiątkę, to przed lepieniem przyszykuj aparat, który uwieczni Wasze dzieła.



Życzę przyjemnej zabawy i powodzenia w tworzeniu.


Zobacz pozostałe porady

Jak zrobić bałwana?

Jak zrobić bałwana?

Wasz Maluch skończył 2 latka? To doskonały moment, aby rozwijać jego zdolności manualne. Najwyższy czas podsumować osiągnięcia naszego dziecka. Zastanówmy się wspólnie, co potrafi dwuletni szkrab i czego można go nauczyć. ... więcej »
Masy plastyczne dla dzieci

Masy plastyczne dla dzieci

Co było pierwsze jajko czy kura? Nad tym zastanawiają się tęgie głowy, ja mogę wszystkim rodzicom i dzieciom opowiedzieć, jak to z masami do lepienia było. Czy wiecie, że plastelina ma już 131 lat? Glina natomiast ma już kilka wieków... więcej »
Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało,... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"