Ekorodzice

Jak zrobić bałwana?

17.01.2012, 08:21 Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka
Wasz Maluch skończył 2 latka? To doskonały moment, aby rozwijać jego zdolności manualne. Najwyższy czas podsumować osiągnięcia naszego dziecka. Zastanówmy się wspólnie, co potrafi dwuletni szkrab i czego można go nauczyć.




1. Zaczyna mówić, a nawet dobrze się rozgadał, czyli polepszyła nam się znacznie komunikacja z dzieckiem.
2. Rączki dużo lepiej pracują niż pół roku temu, czyli zdolności manualne i motoryka są o niebo lepsze.
3. Dzieci lubią zabawę z plasteliną (ta cecha rozwinęła się prawdopodobnie u tych dzieci, które w wraz z rodzicami przeszły poprzednie zabawy opisane w ekorodzicach).
4. Dzieci są zaciekawione wszystkim, co się wokoło dzieje (to jest dobry moment dla tych dzieci, które do tej pory pchały paluszki do rąk, a rodzice w obawie przed połknięciem unikali zabawy z plasteliną). Wykorzystajmy to i przedstawmy mu plastelinę do tworzenia cudnych kształtów.
5. Dzieci mają dłuższe momenty skupiania uwagi, a my łatwiej wychwytujemy je.

Kulanie dla dwulatków
Zima jest doskonałym pretekstem do nauki lepienia kulek. Oczywiście najciekawszym tematem, dobrym dla dziewczynek jak i dla chłopców będzie...... BAŁWAN.

Tym razem wykonamy bałwanka trójwymiarowego. Wcześniejsze zabawy pokazały nam, jak zrobić płaskiego bałwanka, a małe kuleczki też są już przećwiczone. Teraz zachęćmy dziecko do lepienia większych kul.

Dziecko ma już na tyle sprawne rączki, że powinno z samej obserwacji naśladować nasze ruchy. Starajmy się ośmielać dziecko ale nie pomagać, chyba że bardzo się tego domaga. Oderwijmy większy kawałek plasteliny i pokażmy, jak wkładamy go między obie dłonie. Wprawdzie plastelina znika w naszych rękach, ale każdy dwulatek już wie, że ona na pewno tam jest. Pokazujemy teraz smykowi ruch kulania, możemy nawet trochę przesadnie się pobujać, aby dziecko mogło złapać rytm.

Drodzy rodzice, bądźcie pewni, że kula którą uformuje dziecko wcale nie będzie podobna do kuli, a przy pierwszej próbie plastelina na pewno wytoczy się z rączek. Pomimo wszystko chwalmy dziecko i tłumaczmy dalej, że trzeba ruszać rączkami na okrągło nie za mocno, aby nie zrobił nam się placek i nie za bardzo jednostajnie, aby nie zrobił nam się wałek.

Jeden do drugiego

Teraz, jak już uformowaliśmy kilka 'kul śniegowych' spróbujmy je połączyć i poprośmy też o to samo dziecko. Sklejanie dwóch plastelinowych elementów razem jest niezwykle ważną umiejętnością, która przyda się na kolejne lata tworzenia. Oczywiście nie unikniemy tu deformowania stworzonych kul, co w niczym nie powinno nam przeszkadzać. Zapewniam Was, że dzieci mają tak dużą wyobraźnię, że i tak będą widziały te kule, ponieważ celem będzie stworzenie bałwanka.


Gdy już uda nam się skleić co najmniej dwie kule możemy spróbować przykleić nos, małe, czarne oczka i guziki. Wasze dziecko jest już obyte z małymi kropeczkami, więc dajmy mu w tym momencie swobodę. Możemy jedynie wskazać gdzie mogłyby być oczy, a gdzie fajnie wyglądałyby guziki. Natomiast nos stwórzmy równolegle z dzieckiem.



Nos - stożek

Możemy zrobić go na kilka sposobów, jeden z nich to taki: ugniatamy i jednocześnie formujemy stożek z kawałka plasteliny. Podstawa leży na stole a czubek formujemy w górę.  Drugi sposób sposób (łatwiejszy dla dziecka) jest taki: toczymy niewielki wałeczek i zaczynamy przygniatać go mocniej z jednej strony dalej rolując. Marchewka - stożek robi się automatycznie. Ta równie ważna 'umiejętność formowania stożka' przyda się dzieciom przy innych zabawach, np. do tworzenia dziobka dla ptaszka, lub czapki krasnoludka.



Guziki

Małe elementy wyćwiczą ręce naszej pociechy.




Garnek na głowę

Ten element jest najtrudniejszy dla dziecka, spróbujmy zrobić go razem z nim. Okrągłe denko, ścianki i ucho od garnka robimy my,  a dziecko próbuje je poskładać razem i dokleić  do głowy bałwanka.


Miotła – typowo polski element bałwanka

Miotła jest delikatnym elementem, ale dość łatwym. Górę miotły robimy z cienkich wałeczków, które nasza pociecha ma opanowane i sklejamy jedne do drugich. Trzon miotły musi być dość gruby, aby miotła nam się nie pogięła i aby łatwo było dokleić do niej górną cześć. Teraz przyczepiamy miotłę do bałwanka i gotowe!



Przyjemnej i niezwykle rozwijającej zabawy życzy Aleksandra Kus i 2 letnia Marta, która sama stworzyła swojego bałwanka.


Zobacz pozostałe porady

Masy plastyczne dla dzieci

Masy plastyczne dla dzieci

Co było pierwsze jajko czy kura? Nad tym zastanawiają się tęgie głowy, ja mogę wszystkim rodzicom i dzieciom opowiedzieć, jak to z masami do lepienia było. Czy wiecie, że plastelina ma już 131 lat? Glina natomiast ma już kilka wieków... więcej »
Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Kto czytał poprzednie artykuły i razem z dzieckiem zaczął rozwijać jego rączki, ten wie, że nawet taki 1,5-roczny maluch potrafi już co nieco stworzyć. Do tej pory skupialiśmy się na płaskich obrazkach, na kropkach, placuszkach, rulonikach... więcej »
Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało,... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"