Ekorodzice

Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem

Jestem po studiach pedagogicznych o specjalizacji Promocja Zdrowia i Edukacja Zdrowotna, oczywiście dysponuję też dyplomem położnej z pełnymi uprawnieniami do wykonywania tego zawodu.

Jestem położną z 17-letnim stażem pracy. W tym czasie pracowałam na oddziale septycznym, sali porodowej, położnictwie, patologii ciąży oraz noworodkowym.  Obecnie zatrudniona jestem w Centrum Zdrowia GAMETA w Gdyni specjalizującej się w leczeniu niepłodności. Niedawno spełniło się moje marzenie – prowadzę mobilną  szkołę rodzenia, tak aby każda ciężarna miała szansę na udział w zajęciach, nawet kiedy nie może wychodzić z domu.

Największym sukcesem zawodowym niezmiennie od 17 lat jest dla mnie uśmiech pacjentki. Decyzję o tym zawodzie podjęłam w 3 klasie liceum, było to podyktowane jakimś przekonaniem wewnętrznym, że tak będzie dobrze, że w tym się sprawdzę.

Gdybym nie została położną zostałabym weterynarzem. Kocham zwierzęta, staram się pomagać jak mogę tym skrzywdzonym przez los. Kiedy mam czas spełniam się w roli wolontariusza w okolicznym schronisku dla psów.

Prywatnie jestem mamą 16 letniego Michała.

Porady:

Położenie miednicowe dziecka a poród naturalny

Położenie miednicowe dziecka a poród naturalny

Czy przy położeniu miednicowym dziecka mogę bez obaw zdecydować się na naturalny poród? Wprawdzie mój lekarz twierdzi, że nie ma powodu do obaw, ale ja mam sporo wątpliwości. Proszę o radę i o informacje, jakie zagrożenia niesie ze sobą... więcej »
Starzejące się łożysko

Starzejące się łożysko

Mój ginekolog na ostatniej wizycie powiedział, że moje łożysko się starzeje. Czy to groźne dla dziecka? Słyszałam, że wyróżnia się kilka stopni starzenia łożyska – na czym to polega? Jestem w 35 tyg. ciąży. Nie do końca wiem, co... więcej »
Endometrioza po cięciu cesarskim

Endometrioza po cięciu cesarskim

Czy to po cesarce mogę mieć endometriozę? Jakie są objawy tej choroby i sposoby leczenia? Nie ma reguły, że po cięciu cesarskim kobieta będzie chora na endometriozę. Natomiast może się tak zdarzyć. Endometrioza jest to rozrost błony śluzowej... więcej »
Na czym polega biopsja kosmówki?

Na czym polega biopsja kosmówki?

Niedługo mam mieć robioną biopsję kosmówki. Czy jest to bolesne i czy może zagrozić dziecku? Nie będę ukrywać, że bardzo się boję. Biopsja kosmówki polega na pobraniu próbki z tkanki łożyskowej. Wykonuje się ją między 10 a 13... więcej »
Opryszczka na wargach sromowych

Opryszczka na wargach sromowych

Jestem w 26 tyg. ciąży, od jakiegoś czasu zauważyłam dziwną narośl w  okolicach warg sromowych. Podczas wizyty lekarz stwierdził, iż jest to prawdopodobnie opryszczka. Pobrał próbki do badania, ale nie zalecił żadnego leczenia. Na Pani... więcej »
Jak przetrwać poród?

Jak przetrwać poród?

Jak przeżyć poród godnie? Jak zachowywać się w czasie porodu? Na temat porodu napisano już wiele książek, artykułów itp. Jest to temat rzeka. Piszę te słowa ze świadomością, iż nie mam zbyt wiele nowego do powiedzenia. Po pierwsze,... więcej »
Problemy z wypróżnianiem po porodzie

Problemy z wypróżnianiem po porodzie

Urodziłam prawie tydzień temu i nadal nie mogę się wypróżnić, choć czuję, że jestem pełna. Powinnam iść na jakąś lewatywę? Boję się, że stolec może spowodować otarcie ran po nacięciu… Na początek radziłabym skorzystać z... więcej »
Wirus cytomegalii a ciąża

Wirus cytomegalii a ciąża

Jestem przedszkolanką w początkowej fazie ciąży i ostatnio dyrektorka poradziła mi iść na zwolnienie z powodu ryzyka zarażenia się CMV. Podobno ¼ przedszkolaków jest nosicielami cytomegalowirusa. Czy to jest faktycznie takie groźne,... więcej »
Testy na toksoplazmozę

Testy na toksoplazmozę

Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 2. miesiącu ciąży. Bardzo się cieszymy, ale ze względu, że to moje pierwsze dziecko mam też wiele obaw, np. kot mojej teściowej, z którą mieszkamy. Czy nie jest zagrożeniem dla mojego dziecka?... więcej »
Czy cukrzyca ciążowa jest groźna?

Czy cukrzyca ciążowa jest groźna?

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Czy to jest groźne? Cukrzyca ciążowa to cukrzyca, która rozwija się w trakcie trwania ciąży. Charakteryzuje się nietolerancją węglowodanów o różnym stopniu nasilenia. U takich kobiet istnieje ryzyko... więcej »
Opryszczka podczas ciąży

Opryszczka podczas ciąży

Słyszałam, że wirus opryszczki może uszkodzić płód. Czy to prawda? Wiem, że jako dziecko miałam często „zimno”. Czy to może oznaczać, że moje dziecko z tego powodu będzie słabsze? Wirus opryszczki dzieli się na dwa typy: HSV-1... więcej »
Gdy dziecko nie daje o sobie znać

Gdy dziecko nie daje o sobie znać

Przez cały ostatni tydzień mój Damianek ruszał się delikatnie w  brzuszku, a dziś nie czuje niczego. Czy aby na pewno wszystko jest w  porządku? To normalne, że tak po prostu przestał kopać? Nie wiem, w którym tygodniu ciąży Pani jest.... więcej »
I trymestr ciąży a utrata wagi

I trymestr ciąży a utrata wagi

Jestem zaniepokojona, bo w pierwszym trymestrze ciąży nie przybrałam na wadze. Koleżanki przestraszyły mnie, że mogę mieć problemy z donoszeniem ciąży… Czy powinnam się martwić? W I trymestrze ciąży często można stracić na wadze,... więcej »
Czy nacięcie krocza jest szkodliwe?

Czy nacięcie krocza jest szkodliwe?

Coraz więcej badań dowodzi, że nacinanie krocza jest o  wiele bardziej szkodliwe niż samoistne pęknięcie. Jakie jest Pani stanowisko w tej kwestii? Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Obwarowałabym je jednak kilkoma rzeczami. Po pierwsze,... więcej »
Pomoc położnej

Pomoc położnej

Czy za położną się płaci? Jeśli mamy na myśli położną środowiskową, to za opiekę takiej położnej nie płacimy, jej pracę wynagradza NFZ. Nie ma ograniczeń co do czasu wyboru położnej środowiskowej. Gdyby chodziło o położną... więcej »
Owłosienie łonowe a poród

Owłosienie łonowe a poród

Czy przed porodem trzeba golić włosy łonowe? Jeśli tak, to mogę to zrobić sama w domu czy robi to ktoś na miejscu w szpitalu? Wszystko zależy od tego, na co Pani wyraża zgodę. Nie ma takiego obowiązku. Nikt nie może Pani do tego zmusić.... więcej »
Wynicowanie macicy

Wynicowanie macicy

Ostatnio koleżanka opowiadała mi, że miała wynicowienie macicy, którego nie zauważył ani lekarz, ani położna. Nie mam pojęcia, co to jest. Bałam się jej zapytać, ale jestem ciekawa. Co może spowodować wynicowienie macicy? Wynicowanie macicy... więcej »
Przyspieszenie porodu

Przyspieszenie porodu

Jakie metody mogą przyspieszyć poród? Słyszałam, że jednym z  naturalnych sposobów na przyspieszenia porodu jest seks. Czy to prawda? Dlaczego chce Pani przyspieszyć poród? Jeżeli mówimy o powrocie do natury i porodzie naturalnym, to... więcej »
Pozycja pośladkowa

Pozycja pośladkowa

Jestem w 34 tygodniu ciąży. Lekarz powiedział mi, że dziecko przyjęło pozycję pośladkową. Do końca nie rozumiem, jakie będą tego konsekwencje. Czy to oznacza, że nie będę mogła rodzić naturalnie? Większość położników uznała... więcej »
Poród w wodzie

Poród w wodzie

Czy każda kobieta może zdecydować się na poród w wodzie? Jakie warunki trzeba spełniać? Większość Pań może rodzić w wodzie z wyjątkiem tych, które mają przeciwwskazania wymienione poniżej. Przede wszystkim należy sprawdzić,... więcej »
Wąskie biodra a cesarskie cięcie

Wąskie biodra a cesarskie cięcie

Czy to prawda, że kobiety o wąskich biodrach, zazwyczaj mają robioną cesarkę? Chciałabym rodzić naturalnie, ale koleżanka powiedziała mi, że w moim przypadku to niemożliwe. Nie wiem, na jakiej podstawie wysnuła takie wnioski. Zawodowo... więcej »
Hipotrofia płodu

Hipotrofia płodu

Badanie USG w 32 tygodniu ciąży wykazało hipotrofię płodu, czy oznacza to, że moje dziecko urodzi się chore? Lekarz kazał mi się nie przejmować i odpoczywać, bo serduszko dzidziusia działa sprawnie, ale obawiam się , że nie chciał... więcej »