Ekorodzice

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Autor: Aleksandra Kus 2010.12.30, 11:44
Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną wystarczy kilka szablonów z tektury lub plastiku. Ważne, aby nie blokować naszych dzieci, tylko pokazywać możliwości. Nasze pociechy, ze swoją wrodzoną łatwością przyswajania, znajdą dla siebie rozwiązanie.

fot. Dwulatka wypełnia obrazek kulkami z plasteliny.

Rozwój manualny już od najwcześniejszych lat jest bardzo ważny. Według naukowców „co raz więcej dzieci w okresie wczesnoszkolnym nie potrafi trzymać długopisu w dłoni! To wynik zaniedbań i niewykształconych umiejętności manualnych już z okresu wczesnego dzieciństwa!”.

Warto zainwestować kilka minut dziennie, aby nie pogłębiać tych statystyk. Nie chcę więc słyszeć żadnych wymówek! Dla mniej zdolnych mamy bardzo ciekawe rozwiązanie, przeczytajcie, pooglądajcie i popróbujcie.


Szablony dla mniej utalentowanych


Nie mam tu na myśli dzieci, tylko Was rodzice! Szablony to Wasza pomoc! Szablony można kupić w sklepach papierniczych, ale zdarzają się również w marketach na dziale dziecięcym lub papierniczym. Ostatnio wydano kilka pozycji książkowych, w których również występują szablony z dodatkową historyjką przedstawiające np. dinozaury. Pamiętajmy: im mniejsze dziecko, tym większe powinny być wzorniki!


Jak się za to zabrać i po co mi szablon, jeżeli zamierzam lepić z plasteliny?

Zanim przystąpimy do lepienia plastelinowych kulek czy ruloników, rysujemy od szablonu obrazek. Gdy pokażemy dziecku, że odrysowujemy coś od kawałka plastiku lub kartonu, natychmiast zechce zrobić to samo. A gdzie lepienie!? Kochani rodzice to jest kolejna umiejętność. Nie martwcie się, dajcie się dziecku wyszaleć, a potem pokażcie mu, co z tym można zrobić. Namówcie dziecko, aby przygniotło kuleczkę w obrębie tego obrazka. Sami pokażcie, jak przyklejacie swój placuszek. Ta zabawa jest doskonała, gdy dziecko opanowało już umiejętność przyklejania plasteliny, o czym pisałam w pierwszym artykule:


Uwaga!
Półtoraroczny maluch nie jest w stanie za każdym razem trafić kulką do szablonu, czasami będzie potrzebował Waszej pomocy. Chwalmy dziecko zawsze, nawet jeśli kuleczka nie wylądowała tam, gdzie powinna.

Jeżeli dziecko jest energiczne i lubi rywalizację, można przy tej okazji zorganizować zawody. Użyjmy dwóch obrazków, jeden dajmy naszemu smykowi i drugi spróbujmy wykleić sami. Niekoniecznie trzeba włączać stoper, hasłem może być 'najładniejsze' lub 'najbardziej dokładne' wyklejenie obrazka.

fot. Aleksandra Kus


Na zdjęciach dwie przykładowe rybki, jedną zrobiła mama, a drugą próbuje wypełnić córka (prawie 2 latka).

Przeczytaj także:

Miś, ślimak, kapcie i... co było dalej?

Miś, ślimak, kapcie i... co było dalej?

Czy notujesz swoje zadania na małych karteczkach i przyklejasz je na lodówce? Jeśli tak, to pora na małą gimnastykę pamięci. Zaproś do zabawy dziecko. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, do zabawy nie będzie Wam nic potrzebne. Pierwsza... więcej »
Walentynki dla całej rodziny

Walentynki dla całej rodziny

Za szybą witryn sklepowych mnóstwo różu i czerwieni, które przypominają nawet największym zapominalskim o nadchodzących Walentynkach. Trudno się więc dziwić, że nie wszyscy lubią to święto. A może istnieje przepis na rodzinny i ciepły... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało,... więcej »
Plastikowe zakrętki

Plastikowe zakrętki

Coraz więcej z nas nie wyrzuca plastikowych zakrętek do kosza. Zbieramy je w domu i oddajemy do szkół, przedszkoli oraz miejsc, gdzie odbywają się zbiórki na cele charytatywne. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że zakrętki mogą służyć... więcej »
Chmurzaste historie

Chmurzaste historie

Niech chmurki na niebie, choć na kilka chwil, przestaną być tylko białymi kłębkami. Potraktujmy je jako ilustracje do naszego opowiadania, ale najpierw stwórzmy odpowiedni klimat. Połóżmy się wspólnie z dzieckiem wygodnie na plecach na miękkim... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
21.10.2013 16:51 - brunetka_zona
Bardzo ciekawy tekst
{opis}
16.05.2011 10:12 - mama_Igorka
Mam do was pytanie. Otóż moja chrześnica uwielbia lepić ludki z modeliny i plasteliny. Ogólnie uwielbia lepić. Pokazywałam jej tutaj wzory z portalu- bardzo jej się podobały- podeśle też jej, może się przydadzą:D, ale ja nie o tym. Otóż chce jej kupić na urodziny zapas modeliny, żeby mogła sobie narobić kolczyków do woli. Tylko którą wybrać? Która jest bezpieczna? Na co zwracać uwagę czytając skład?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »