Ekorodzice

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

15.10.2010, 11:15 Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka
Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało, że plastelina jest pod naszą ręką na podkładce i że delikatnie ją rolujemy.

fot. Aleksandra Kus

Oczywiście, opowiadajmy na bieżąco, co się dzieje z plasteliną:
  • że się rozciąga,
  • roluje,
  • wałkuje,
  • że robi się długa jak makaronik.
  1. Spróbujmy podłożyć pod rączkę dziecka troszkę plasteliny i porolujmy delikatnie razem z nim (pamiętajmy, aby plastelina nie była zbyt twarda, gdyż dziecko ma znacznie mniej siły od nas i ciężko mu będzie ją zrolować).

  2. Jak już uda nam się zrolować kilka makaroników, zaczynamy tworzyć obrazek.

  3. Poprośmy dziecko, aby pomogło nam poprzyklejać wałeczki i wyczarować nowy obrazek. Jak już przykleimy pierwszy wałeczek, powiedzmy dziecku, że teraz wałeczek zamienił się w paseczek, że go spłaszczyliśmy i przygnietliśmy. Pamiętajmy, aby rulonik był dość cienki, gdyż po rozgnieceniu go i tak zgrubieje. Do najłatwiejszych obrazków stworzonych z wałeczków należą domki, płotki, drzewka i stoliczki. Spytajmy się malucha, co chce zrobić, czy domek czy może stoliczek. A może samo wymyśli, co chce wykleić z wałeczków? Uwaga! Nigdy nie narzucajmy dziecku naszej wizji artystycznej – maluch musi sam zdecydować, co chce wykleić.
Już 19-miesięczny maluch jest w stanie nauczyć się rolowania plasteliny. Oczywiście, nagradzamy ciepłym słowem każdą, nawet najmniej udaną, próbę rolowania. Przy okazji jest to też dobry moment, aby dziecko potrenowało naukę mówienia. Jeśli stworzymy na przykład dom, to zapytajmy się kilka razy: Co to jest? To dobry moment, aby powtórzyć kilka razy nowe słówko "dom".

W kolejnym etapie spróbujmy połączyć dwie umiejętności: kuleczki i wałeczki. Łatwo jest zrobić drzewko z paseczków, a jabłuszka z placuszków, Babę Jagę z placuszków, a miotłę z paseczków.

fot. Aleksandra Kus

Pamiętajmy, aby nie tworzyć zbyt skomplikowanych rzeczy. Starajmy się, aby dziecko, nawet to rozkojarzone i wiecznie biegające, było w stanie dokończyć obrazek przy jednym spotkaniu z plasteliną np. stół, a na stole jabłuszko (trzy paseczki i jedna kuleczka).


Klika słów o kolorze

fot. Aleksandra Kus
W pierwszej zabawie napisałam, żeby dać naszym pociechom plastelinę w jednym kolorze. W miarę rozwoju naszego dziecka możemy dla urozmaicenia dołożyć inny kolor. Najwyżej trzy kolory na raz! Pamiętajmy, żeby nie wrzucać takiemu smykowi wszystkich dostępnych kolorów plasteliny, ponieważ zapewnimy mu bałagan w głowie zamiast rozwoju manualnego. Nasz szkrab będzie miał dylemat, którą plastelinę wybrać, zamiast co z niej zrobić. Drodzy rodzice, na wszystko przyjdzie odpowiedni moment. Już za miesiąc, dwa, Wasz smyk będzie wiedział, jaki chce kolor i na pewno Wam o tym powie.

Co innego, gdy chodzi o kredki i kolorowanie, gdzie główną zabawą jest używanie różnych kolorów. Ale nawet przy kredkach nie powinniśmy przesadzać. W rzeczywistości dziecko, aby wyrazić emocje potrzebuje i rozróżnia tylko konkretne kolory tj.: czerwony, żółty, niebieski, zielony, czarny i biały, a przy pomarańczowym i brązowym ma już dylemat, nie mówiąc już o beżu i indygo, które są totalną abstrakcją.

Życzę przyjemnej zabawy.


Zobacz pozostałe porady

Jak zrobić bałwana?

Jak zrobić bałwana?

Wasz Maluch skończył 2 latka? To doskonały moment, aby rozwijać jego zdolności manualne. Najwyższy czas podsumować osiągnięcia naszego dziecka. Zastanówmy się wspólnie, co potrafi dwuletni szkrab i czego można go nauczyć. ... więcej »
Masy plastyczne dla dzieci

Masy plastyczne dla dzieci

Co było pierwsze jajko czy kura? Nad tym zastanawiają się tęgie głowy, ja mogę wszystkim rodzicom i dzieciom opowiedzieć, jak to z masami do lepienia było. Czy wiecie, że plastelina ma już 131 lat? Glina natomiast ma już kilka wieków... więcej »
Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Kto czytał poprzednie artykuły i razem z dzieckiem zaczął rozwijać jego rączki, ten wie, że nawet taki 1,5-roczny maluch potrafi już co nieco stworzyć. Do tej pory skupialiśmy się na płaskich obrazkach, na kropkach, placuszkach, rulonikach... więcej »
Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"