Ekorodzice

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Autor: Aleksandra Kus 2010.10.15, 11:15
Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało, że plastelina jest pod naszą ręką na podkładce i że delikatnie ją rolujemy.

fot. Aleksandra Kus

Oczywiście, opowiadajmy na bieżąco, co się dzieje z plasteliną:
  • że się rozciąga,
  • roluje,
  • wałkuje,
  • że robi się długa jak makaronik.
  1. Spróbujmy podłożyć pod rączkę dziecka troszkę plasteliny i porolujmy delikatnie razem z nim (pamiętajmy, aby plastelina nie była zbyt twarda, gdyż dziecko ma znacznie mniej siły od nas i ciężko mu będzie ją zrolować).

  2. Jak już uda nam się zrolować kilka makaroników, zaczynamy tworzyć obrazek.

  3. Poprośmy dziecko, aby pomogło nam poprzyklejać wałeczki i wyczarować nowy obrazek. Jak już przykleimy pierwszy wałeczek, powiedzmy dziecku, że teraz wałeczek zamienił się w paseczek, że go spłaszczyliśmy i przygnietliśmy. Pamiętajmy, aby rulonik był dość cienki, gdyż po rozgnieceniu go i tak zgrubieje. Do najłatwiejszych obrazków stworzonych z wałeczków należą domki, płotki, drzewka i stoliczki. Spytajmy się malucha, co chce zrobić, czy domek czy może stoliczek. A może samo wymyśli, co chce wykleić z wałeczków? Uwaga! Nigdy nie narzucajmy dziecku naszej wizji artystycznej – maluch musi sam zdecydować, co chce wykleić.
Już 19-miesięczny maluch jest w stanie nauczyć się rolowania plasteliny. Oczywiście, nagradzamy ciepłym słowem każdą, nawet najmniej udaną, próbę rolowania. Przy okazji jest to też dobry moment, aby dziecko potrenowało naukę mówienia. Jeśli stworzymy na przykład dom, to zapytajmy się kilka razy: Co to jest? To dobry moment, aby powtórzyć kilka razy nowe słówko "dom".

W kolejnym etapie spróbujmy połączyć dwie umiejętności: kuleczki i wałeczki. Łatwo jest zrobić drzewko z paseczków, a jabłuszka z placuszków, Babę Jagę z placuszków, a miotłę z paseczków.

fot. Aleksandra Kus

Pamiętajmy, aby nie tworzyć zbyt skomplikowanych rzeczy. Starajmy się, aby dziecko, nawet to rozkojarzone i wiecznie biegające, było w stanie dokończyć obrazek przy jednym spotkaniu z plasteliną np. stół, a na stole jabłuszko (trzy paseczki i jedna kuleczka).


Klika słów o kolorze

fot. Aleksandra Kus
W pierwszej zabawie napisałam, żeby dać naszym pociechom plastelinę w jednym kolorze. W miarę rozwoju naszego dziecka możemy dla urozmaicenia dołożyć inny kolor. Najwyżej trzy kolory na raz! Pamiętajmy, żeby nie wrzucać takiemu smykowi wszystkich dostępnych kolorów plasteliny, ponieważ zapewnimy mu bałagan w głowie zamiast rozwoju manualnego. Nasz szkrab będzie miał dylemat, którą plastelinę wybrać, zamiast co z niej zrobić. Drodzy rodzice, na wszystko przyjdzie odpowiedni moment. Już za miesiąc, dwa, Wasz smyk będzie wiedział, jaki chce kolor i na pewno Wam o tym powie.

Co innego, gdy chodzi o kredki i kolorowanie, gdzie główną zabawą jest używanie różnych kolorów. Ale nawet przy kredkach nie powinniśmy przesadzać. W rzeczywistości dziecko, aby wyrazić emocje potrzebuje i rozróżnia tylko konkretne kolory tj.: czerwony, żółty, niebieski, zielony, czarny i biały, a przy pomarańczowym i brązowym ma już dylemat, nie mówiąc już o beżu i indygo, które są totalną abstrakcją.

Życzę przyjemnej zabawy.


Przeczytaj także:

Masy plastyczne dla dzieci

Masy plastyczne dla dzieci

Co było pierwsze jajko czy kura? Nad tym zastanawiają się tęgie głowy, ja mogę wszystkim rodzicom i dzieciom opowiedzieć, jak to z masami do lepienia było. Czy wiecie, że plastelina ma już 131 lat? Glina natomiast ma już kilka wieków... więcej »
Piszemy bajkę

Piszemy bajkę

Dzieci są znakomitymi bajkopisarzami, a ta zabawa dodatkowo pobudzi ich wyobraźnię. Każdy uczestnik odpowiada pisemnie na pytanie zadane przez prowadzącego (najlepiej kogoś dorosłego), ale nie konsultuje się z nikim. Po napisaniu swojej odpowiedzi... więcej »
Jakim jestem bohaterem?

Jakim jestem bohaterem?

Prowadzący (np. mama) przypina jednemu dziecku na plecach kartkę z imieniem lub pseudonimem znanego bohatera, np. Pinokio, Pszczółka Maja, Reksio, Kubuś Puchatek, Superman. Wszyscy rozsiadają się wygodnie, a maluch chodzi po pokoju i próbuje... więcej »
Animator zabaw dla dzieci

Animator zabaw dla dzieci

Czy można się dobrze bawić, pracować w bardzo pozytywnej atmosferze i jednocześnie zarabiać pieniądze? Tak! Jeżeli ma się predyspozycje do opieki nad dziećmi, jedyną opcją pracy zawodowej wcale nie jest stanowisko opiekuna w przedszkolu,... więcej »
Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

W przypadku dziecka z problemami rozwojowymi wybór zabawki wcale nie jest prosty i oczywisty, a to, co możemy znaleźć na sklepowych półkach, często nie spełnia naszych oczekiwań. Warto wtedy postawić na domową produkcję i przygotować ją... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
15.10.2010 13:04 - karaluszka
Dziękuję za pomysł. Mój maluch bardzo lubi zajęcia z mamą i plasteliną.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »