Ekorodzice

Życie zgodnie z filozofią lagom

29.01.2024, 18:50 Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki sposób można zastosować lagom w codziennym życiu?

1. Konsumpcja z umiarem

W społeczeństwie nastawionym na konsumpcjonizm łatwo ulec pokusie nadmiernego gromadzenia rzeczy. Lagom zachęca nas, aby kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale także przestrzeń i zasoby.

2. Przyjęcie prostoty w designie

Skandynawski design, którego lagom jest jednym z filarów, kładzie nacisk na funkcjonalność i prostotę. Wybierając meble i dekoracje do domu, dąż do minimalistycznych, ale praktycznych rozwiązań.

3. Znalezienie równowagi w pracy

Według zasad lagom w życiu nie chodzi o to, by ciągle pracować ani o to, aby spędzać je głównie na relaksie. Znajdź złoty środek, który pozwoli Ci żyć produktywnie, jednocześnie dbając o swój czas wolny i odpoczynek.

4. Uważne jedzenie

Stosuj zasadę lagom w odniesieniu do jedzenia – jedz tyle, ile Twoje ciało naprawdę potrzebuje, starając się wybierać zdrowe i zrównoważone produkty. Nie unikaj za wszelką cenę drobnych przyjemności, takich jak słodycze, ale nie jedz ich też obsesyjnie w dużych ilościach.

5. Dbanie o relacje

Buduj głębokie relacje z ludźmi. Staraj się spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, ale pamiętaj również o chwilach dla siebie.

6. Oszczędzanie zasobów

Dbaj o środowisko naturalne – oszczędzaj wodę, energię i inne zasoby. Zamiast marnować, postaraj się wykorzystać wszystko w pełni.

7. Akceptacja siebie

W dążeniu do doskonałości łatwo zapomnieć o tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Zamiast nieustannie się krytykować, zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś, starając się jednocześnie rozwijać.

8. Więź z naturą

Lagom promuje także więź z przyrodą. Regularne spacery, pikniki, czy uprawianie ogrodu pozwalają nam lepiej zrozumieć wartość otaczającego nas świata i znaleźć w nim swoje miejsce.

9. Znalezienie czasu na relaks

W dzisiejszym świecie pełnym stresu i ciągłego pośpiechu, ważne jest, aby znaleźć czas na relaks i odprężenie. Może to być medytacja, spacer czy po prostu chwila z kubkiem herbaty. Wcielając w życie zasadę lagom, możemy osiągnąć głębszą harmonię z samym sobą i otaczającym nas światem. Nie chodzi o rezygnację z przyjemności, ale o świadome ich dozowanie. Dzięki temu życie staje się bardziej zrównoważone, spokojne i satysfakcjonujące.

10. Naturalne rozwiązania

Życie zgodnie z filozofią Lagom to unikanie nadmiaru niepotrzebnych rzeczy, ale też wybieranie produktów wysokiej jakości i jak najbardziej naturalnych. Tak jest w przypadku jedzenia, produktów do domu czy suplementów, takich jak Naturell.

Naturell - w zgodzie ze szwedzką filozofią życia

Suplementy Naturell zostały stworzone w oparciu o szwedzką filozofię życia - dokładnie „w sam raz”. Mają one dostarczyć Twojemu organizmowi dokładnie to, czego potrzebuje. Ani mniej, ani więcej. W ofercie Naturell znajdziesz zarówno witaminy dla kobiet, witaminy dla mężczyzn, składniki mineralne, ekstrakty roślinne, kwasy omega, odpowiednio skomponowane suplementy dla dzieci, jak i preparaty dla wegan.

Naturell stawia na metylowane-aktywne, organiczne i naturalne składniki w swoich suplementach. Na wielu produktach znajdziesz też informację o tzw. czystym składzie. Oznacza to, że w preparatach Naturell nie ma składników wypełniających, barwników czy konserwantów syntetycznego pochodzenia.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »
Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Święta to doskonały czas, aby sprezentować dziecku coś naprawdę wyjątkowego. Tym pożadanym prezentem może stać się auto na akumulator. Co chwilę w sprzedaży pojawiają się nowe modele aut na akumulator, które przyciągają uwagę zarówno... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"