Ekorodzice

Życie zgodnie z filozofią lagom

29.01.2024, 18:50 Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki sposób można zastosować lagom w codziennym życiu?

1. Konsumpcja z umiarem

W społeczeństwie nastawionym na konsumpcjonizm łatwo ulec pokusie nadmiernego gromadzenia rzeczy. Lagom zachęca nas, aby kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale także przestrzeń i zasoby.

2. Przyjęcie prostoty w designie

Skandynawski design, którego lagom jest jednym z filarów, kładzie nacisk na funkcjonalność i prostotę. Wybierając meble i dekoracje do domu, dąż do minimalistycznych, ale praktycznych rozwiązań.

3. Znalezienie równowagi w pracy

Według zasad lagom w życiu nie chodzi o to, by ciągle pracować ani o to, aby spędzać je głównie na relaksie. Znajdź złoty środek, który pozwoli Ci żyć produktywnie, jednocześnie dbając o swój czas wolny i odpoczynek.

4. Uważne jedzenie

Stosuj zasadę lagom w odniesieniu do jedzenia – jedz tyle, ile Twoje ciało naprawdę potrzebuje, starając się wybierać zdrowe i zrównoważone produkty. Nie unikaj za wszelką cenę drobnych przyjemności, takich jak słodycze, ale nie jedz ich też obsesyjnie w dużych ilościach.

5. Dbanie o relacje

Buduj głębokie relacje z ludźmi. Staraj się spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, ale pamiętaj również o chwilach dla siebie.

6. Oszczędzanie zasobów

Dbaj o środowisko naturalne – oszczędzaj wodę, energię i inne zasoby. Zamiast marnować, postaraj się wykorzystać wszystko w pełni.

7. Akceptacja siebie

W dążeniu do doskonałości łatwo zapomnieć o tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Zamiast nieustannie się krytykować, zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś, starając się jednocześnie rozwijać.

8. Więź z naturą

Lagom promuje także więź z przyrodą. Regularne spacery, pikniki, czy uprawianie ogrodu pozwalają nam lepiej zrozumieć wartość otaczającego nas świata i znaleźć w nim swoje miejsce.

9. Znalezienie czasu na relaks

W dzisiejszym świecie pełnym stresu i ciągłego pośpiechu, ważne jest, aby znaleźć czas na relaks i odprężenie. Może to być medytacja, spacer czy po prostu chwila z kubkiem herbaty. Wcielając w życie zasadę lagom, możemy osiągnąć głębszą harmonię z samym sobą i otaczającym nas światem. Nie chodzi o rezygnację z przyjemności, ale o świadome ich dozowanie. Dzięki temu życie staje się bardziej zrównoważone, spokojne i satysfakcjonujące.

10. Naturalne rozwiązania

Życie zgodnie z filozofią Lagom to unikanie nadmiaru niepotrzebnych rzeczy, ale też wybieranie produktów wysokiej jakości i jak najbardziej naturalnych. Tak jest w przypadku jedzenia, produktów do domu czy suplementów, takich jak Naturell.

Naturell - w zgodzie ze szwedzką filozofią życia

Suplementy Naturell zostały stworzone w oparciu o szwedzką filozofię życia - dokładnie „w sam raz”. Mają one dostarczyć Twojemu organizmowi dokładnie to, czego potrzebuje. Ani mniej, ani więcej. W ofercie Naturell znajdziesz zarówno witaminy dla kobiet, witaminy dla mężczyzn, składniki mineralne, ekstrakty roślinne, kwasy omega, odpowiednio skomponowane suplementy dla dzieci, jak i preparaty dla wegan.

Naturell stawia na metylowane-aktywne, organiczne i naturalne składniki w swoich suplementach. Na wielu produktach znajdziesz też informację o tzw. czystym składzie. Oznacza to, że w preparatach Naturell nie ma składników wypełniających, barwników czy konserwantów syntetycznego pochodzenia.


Zobacz pozostałe porady

Idealny prezent na każdą okazję. Sprawdź co to takiego

Idealny prezent na każdą okazję. Sprawdź co to takiego

Dziś, kiedy wszystko jest dostępne na wyciągnięcie dłoni, znalezienie idealnego podarunku może wydawać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją prezenty, które z powodzeniem sprawdzą się na każdą okazję. Chcesz podarować... więcej »
Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu płciowym? Otwartość, brak tabu i eufemizmów

Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu płciowym? Otwartość, brak tabu i eufemizmów

Rozmowa z dzieckiem na temat dojrzewania płciowego to ważny, ale często trudny temat dla wielu rodziców. Kluczowe jest podejście pełne otwartości, brak tabu i unikanie eufemizmów. W tym artykule omówimy, jak najlepiej przeprowadzić taką... więcej »
Naturalna sesja rodzinna – co to takiego?

Naturalna sesja rodzinna – co to takiego?

Jak zatrzymać czas, by potem uśmiechać się do wyrazistych wspomnień? Te najpiękniejsze warto ująć w obiektywie. Sesje zdjęciowe zyskują popularność, a kadry z perspektywy profesjonalnego fotografa latami radują serca, wzbudzając wachlarz... więcej »
System Kaucyjny w Polsce: Nowe Regulacje

System Kaucyjny w Polsce: Nowe Regulacje

System kaucyjny to mechanizm mający na celu zwiększenie poziomu recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Polska wprowadza nowe regulacje w tym zakresie, co ma na celu poprawę ochrony środowiska oraz wdrożenie... więcej »
Jakie zalety mają ręczniki dla niemowląt z kapturkiem?

Jakie zalety mają ręczniki dla niemowląt z kapturkiem?

Kąpiel to wyjątkowy czas zarówno dla malucha, jak i jego rodziców pozwalający na wspólną interakcję, zabawę, ale także pielęgnację. W celu zadbania o higienę niemowlaka potrzebnych jest mnóstwo akcesoriów takich, jak wanienka, termometr,... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"