Ekorodzice

Zdrada małżeńska

17.05.2010, 00:18 Zdrada małżeńska
Zostałam zdradzona, staram się wybaczyć mężowi, ale w tym momencie czuję nienawiść i obrzydzenie. On się teraz bardzo stara, co mnie jeszcze bardziej irytuje. Od zdrady minęło dopiero kilka tygodni. Czy kiedykolwiek będę mu potrafiła zaufać?

Nienawiść, obrzydzenie, irytacja – to sposoby nazywania silnych i bardzo skrajnych emocji, które targają ludźmi w chwilach, w których czują się dotkliwie zranieni. Proszę sobie nie odmawiać prawa do przeżycia tych emocji. Najgorsze co może Pani teraz zrobić, to pośpieszanie siebie i wmawianie samej sobie, że wszystko jest już w porządku. A nie jest. Wybaczenie to proces – sama deklaracja („Chcę wybaczyć” / „Wybaczam”) jest tylko jedną z jego części. Przyzwolenie sobie na przeżycie trudnych emocji, które Pani odczuwa, to drugi – nie mniej ważny – element. A na to potrzeba czasu.

Dlaczego to nie może być prostsze? Chodzi tu o naturę związków międzyludzkich – im są one bliższe, tym większe jest poczucie zranienia. W relacji tak bliskiej jak małżeństwo partnerzy tworzą wspólną rzeczywistość, każde z nich decyduje się na dopuszczenie drugiej osoby do swojej intymności, dzielą się sobą, swoimi najskrytszymi przeżyciami czy lękami, oczekując na akceptację i wsparcie. Zdrada rozbija taki wspólny świat – okazuje się wówczas, że raniąca osoba nie uwzględniła partnera i ich wspólnej rzeczywistości w swoim zachowaniu. Zraniony partner czuje, jakby utracił część siebie i swojej tożsamości, co więcej – czuje się odrzucony przez osobę, która była najbliżej jego prawdziwej istoty, co jest bardzo boleśnie uderza w poczucie własnej wartości. Dlatego odbudowanie zaufania w związku po doświadczeniu zdrady to musi być proces, nie chwila. Zbyt dużo się zmieniło – i jeśli chce się pozostać w tej relacji, trzeba stawić temu czoła. Przyda się do tego dużo dobrej woli, otwarcia, szczerości i – przede wszystkim – otwartego komunikowania swoich emocji, jakkolwiek trudne by one nie były.

Jeśli jest w Pani choć częściowa gotowość na zdeklarowanie wybaczenia (a wnioskując z tego, co Pani napisała, tak właśnie jest), to proszę otworzyć się na ten cały proces. Może wspólna rzeczywistość, jaką Państwo odbudują będzie jeszcze bardziej wartościowa niż ta, która została zakwestionowana przez zdradę. Proszę dać sobie czas.

Zobacz pozostałe porady

Zabawki edukacyjne - jakie warto mieć?

Zabawki edukacyjne - jakie warto mieć?

Rozwój dziecka przebiega najbardziej dynamicznie w pierwszych trzech latach. W tym okresie rodzice mają fundamentalny wpływ na kształtowanie się wszystkich dziecięcych zmysłów. Niezwykle prostym i sprawdzonym sposobem na wspieranie rozwoju... więcej »
Jak zrobić drzewko wielkanocne?

Jak zrobić drzewko wielkanocne?

Kto powiedział, że drzewko świąteczne to tradycja zarezerwowana tylko dla Bożego Narodzenia. Nic bardziej nie ucieszy dziecka jajeczka, ptaszki, kaczuszki, serduszka, które można powiesić. A gdzie? Na drzewku wielkanocnym! ... więcej »
Masz już muzyczny smartfon, ale brakuje ci odpowiednich słuchawek?

Masz już muzyczny smartfon, ale brakuje ci odpowiednich słuchawek?

W trakcie pracy, treningu albo w drodze komunikacją miejską – słuchanie muzyki na smartfonie pozwala zadbać o skupienie, oderwać się od świata wokół. Oczywiście, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednimi słuchawkami! Wybór modeli na... więcej »
Psychoterapia online dla dzieci

Psychoterapia online dla dzieci

W obecnych czasach psychoterapia młodzieży staje się jedną z najbardziej rozpowszechnionych gałęzi psychoterapii. Potrzebna jest edukacja młodzieży, dostęp do różnych form pomocy. Ponadto, ważna jest także świadomość rodzica, że jego... więcej »
Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Dzięki regulacji ogrzewania podłogowego możesz dostosować ilość ciepła, które dociera do danego pomieszczenia. Zwykle robi się to za pomocą systemu bezprzewodowego, który otwiera i zamyka różne obwody grzewcze. Dobrze dobrany system sterowania... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"