Ekorodzice

Jaki teleskop dla dziecka wybrać?

03.08.2022, 21:40 Jaki teleskop dla dziecka wybrać?

Każdy mały miłośnik nauki, a szczególnie astronomii, powinien mieć swój osobisty teleskop astronomiczny. To niezbędna pomoc naukowa, która nie tylko pozwala na obserwację gwiazd i planet, ale też można za pomocą teleskopu oglądać zwierzęta, miejskie i naturalne krajobrazy, czy nawet samoloty. Dzięki niemu dziecko zyskuje nie tylko wiedzę, która przydaje się później w szkole, ale może też bardzo ciekawie spędzić swój wolny czas. By miało to jednak miejsce, trzeba wybrać dla niego odpowiedni model teleskopu.

Może się nam wydawać, że teleskop to narzędzie przeznaczone do profesjonalnych badań, dla naukowców, ale nie jest to do końca prawda. Na rynku znajdziemy modele teleskopów o różnym stopniu zaawansowania i w różnym zakresie cenowym, które są przeznaczone dla prywatnych użytkowników – w tym również dla początkujących pasjonatów kosmosu i oczywiście dzieci. Możemy więc wybrać dla dziecka stosunkowo niedrogi teleskop, który pomoże mu odkrywać tajemnice kosmosu i ziemskiego świata.

W przypadku najmłodszych obserwatorów najlepiej sprawdzi się teleskop soczewkowy (luneta). To jeden z dwóch głównych rodzajów teleskopów, który charakteryzuje się prostotą obsługi i niewielkimi gabarytami, przy jednocześnie dobrych parametrach. Luneta bardzo dobrze sprawdza się w obserwacjach astronomicznych prowadzonych pod miejskim niebem, które jest zanieczyszczone sztucznym światłem. Jeśli wybierzemy odpowiednią wersję teleskopu soczewkowego, która pokazuje prosty obraz, to będzie można też prowadzić za jego pomocą obserwacje naziemne. Oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a także miejskie krajobrazy. Jest to więc bardzo uniwersalny rodzaj teleskopu i najlepiej sprawdzi się on w przypadku dzieci, które są ciekawe świata i nie mają jeszcze wyspecjalizowanych zainteresowań.

Najlepszy model teleskopu dla dziecka

Teleskop to takie narzędzie, w którym najważniejszy jest układ optyczny. Od jego jakości zależy też jakość obrazu, który jest przecież w obserwacjach najważniejszy. Im większe są soczewki w danym teleskopie, tym jaśniejszy i bardziej wyraźny obraz może on pokazać. Jednocześnie rosną też gabaryty teleskopu, które w przypadku dzieci nie powinny być zbyt duże. Musimy więc iść na kompromis. Teleskop o średnicy 40-60 mm jest już na tyle duży, że można za jego pomocą prowadzić fascynujące obserwacje, a jednocześnie na tyle mały, by nie sprawiać dziecku problemu z obsługą.

Wraz z teleskopem warto też wybrać wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak dobrej jakości okulary, soczewkę Barlowa i stabilny statyw. Często dostępne są już gotowe zestawy, które zawierają nie tylko sam teleskop, ale i dodatkowe elementy, w które należy go wyposażyć. Taki specjalistyczny sprzęt najlepiej kupować w sklepach takich jak Teleskop.pl, które specjalizują się w sprzedaży narzędzi optycznych. Nie tylko od razu skompletujemy tam całe potrzebne wyposażenie, ale możemy też liczyć na fachowe porady i pomoc ze strony obsługi sklepu.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"