Ekorodzice

Jak leczyć rany i przyspieszyć ich gojenie? Porady

31.03.2021, 15:38 Jak leczyć rany i przyspieszyć ich gojenie? Porady

Najczęściej w życiu spotykamy się z ranami urazowymi, które powstają w wyniku upadku, otarcia czy skaleczenia.Wówczas należy zadbać o odpowiednią dezynfekcję i odkażenie, a następnie przystąpić do leczenia rany. Sytuacja bardziej się komplikuje przy owrzodzeniach, które mają charakter ran otwartych. Ich przyczyny są złożone, a leczenie bardziej wymagające. Co przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń?

Leki na rany i owrzodzenia – jak przyspieszyć gojenie?

Z dezynfekcją i odkażaniem ran mamy do czynienia już od dziecka, gdy po upadku dorośli oczyszczają uszkodzoną skórę. Kiedyś uważano, że najlepsza do tego jest woda utleniona bądź spirytus. Jednak dziś wiadomo, że są lepsze sposoby, które w odróżnieniu od wody utlenionej zwalczają wszystkie bakterie (woda utleniona nie działa na bakterie beztlenowe), a w odróżnieniu od spirytusu nie podrażniają skóry i nie powodują silnego pieczenia.

Idąc za zaleceniami Polskiego Stowarzyszenia Leczenia Ran najlepsze do odkażania ran są preparaty bazujące na oktenidynie oraz fenoksyetanolu np. płyn dezynfekujący Octenispet. Tego typu wyroby medyczne na rany w wyjątkowo konkurencyjnych cenach online oferuje serwis liki24.pl. Zamawiając leki do godziny 16, można je otrzymać jeszcze tego samego dnia, a także w palących sytuacjach skorzystać z opcji dostawy natychmiastowej.

Na platformie dostępne są plastry, żele, aerozole oraz maści na rany dostępne bez recepty. Na liki24.pl można kupić również leki na receptę na owrzodzenia i poważne rany. Mowa o preparatach zawierających mupirocynę np. krem Bactroban czy kolagenazę, która jest wskazana przy enzymatycznym oczyszczaniu ran i owrzodzeń z tkanek martwych np. maść Iruxol Mono.

Fazy gojenia ran - ile trwa leczenie ran?

Stosowanie konkretnych leków na rany zależy od tego, z jakim rodzajem uszkodzenia tkanek skóry mamy do czynienia. W otarciach i zadrapaniach zazwyczaj wystarczy odpowiednia dezynfekcja i opatrunek. Niemniej wyróżnia się następujące rodzaje ran:

  • rany proste – są niewielkie np. rany cięte, a po odpowiednim opatrzeniu, szybko się goją bez powikłań
  • rany złożone – poza skórą uszkodzeniu ulegają także ścięgna, nerwy, naczynia i narządy wewnętrzne
  • rany powikłane – skomplikowane przypadki, w których pojawia się zakażenie i stwierdza się ropień bądź ropowicę.


Poprawne i szybkie gojenie wszystkich rodzajów ran zależy od dobrze udzielonej pierwszej pomocy po urazie, a także poprawnego zaopatrzenia chirurgicznego. Dlatego tak ważne są pierwsze czynności, które się wykona, gdy pojawi się rana. Następnie wskazuje się na kilka faz gojenia ran.

Wysięk jest fazą zapalną rany, której towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk, wysięk i ból. Najistotniejszy jest tu jednak wysięk, który jest naturalną i pożądaną reakcją organizmu. Powinien mieć jasny kolor o żółtym zabarwieniu. Pierwszy etap gojenia rany trwa od 4 do 7 dni.

Oczyszczanie jest fazą, w której dominują makrofagi, usuwające wszystkie zanieczyszczenia, drobnoustroje i martwe tkanki. Druga faza gojenia ran trwa również ok. 4-7 dni. W tym czasie warto stosować opatrunki przyspieszające gojenie.

Proliferacja jest fazą właściwego gojenia ran. To czas, w którym tworzą się włókna kolagenowe i regenerują tkanki oraz rekonstruują naczynia krwionośne. Trzecia faza gojenia ran trwa od 3 do nawet 6 tygodni.

Bliznowacenie jest ostatnią fazą gojenia ran, do której dochodzi w wyniku proliferacji. Pojawia się blizna i wytwarza się nowy naskórek. Blizna z czasem ulega przebudowie, przez co staje się bardziej płaska i mniej widoczna. Przy niewielkich ranach blizna znika po 3 tygodniach. W większych uszkodzeniach ostatnia faza gojenia się rany może trwać nawet kilka lat.

Warto wiedzieć, że o ile gojenie ran można przyspieszyć za pomocą specjalnych preparatów, to różne czynniki działają odwrotnie. Niekorzystnie na gojenie ran wpływają:

  • zakażenie w ranie
  • nadmierne wysuszenie rany
  • niedożywienie
  • rozdrapywanie ran
  • cukrzyca
  • niedokrwistość
  • żółtaczka
  • chemioterapia

Jak radzić sobie z owrzodzeniami?

Owrzodzenia to specyficzny rodzaj ran otwartych. Ich przyczyną na ogół są zaniedbane i źle leczone żylaki – przewlekła niewydolność żylna. W związku z tym schorzeniem skóra i tkanka mięśniowa są źle odżywione, co prowadzi do tworzenia się ran – zazwyczaj w na nogach. Tego typu rany długo się goją i zwiększają ryzyko zakażeń.

Owrzodzenia żylakowe podlegają dwóm rodzajom leczenia. Można zastosować metody przyczynowe zabieg chirurgiczny bądź skleroterapię tzw. ostrzykiwanie. Innym sposobem leczenia owrzodzeń jest stosowanie miejscowych opatrunków oraz farmakoterapia. Lek na owrzodzenia zawierający pentoksyfilinę to m.in. tabletki Agapurin na receptę.

Ułatwiają one krążenie, zmniejszają lepkość krwi i rozszerzają naczynia krwionośne, działając przeciwzakrzepowo. Dzięki temu przyspieszają one gojenie owrzodzeń i łagodzą bóle związane z długotrwałym niedokrwieniem kończyn dolnych. Niemniej sama farmakoterapia nie leczy choroby. Dlatego razem z jej stosowaniem trzeba wyeliminować przyczynę owrzodzeń, którą może być brak aktywności, otyłość i zły styl życia.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"