Ekorodzice

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

05.01.2011, 13:37 Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?
Poplamiony obrus z adamaszku, zmechacony płaszczyk z astrachanu, przesiąknięte dymem papierosowym szale z tiulu... Jak je czyścić? Biec od razu do pralni  czy na własna rękę próbować odświeżyć? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak konserwować rzadko spotykane materiały. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad, a zachowasz fason w każdej sytuacji.


ADAMASZEK – tkanina żakardowa z włókien bawełnianych, lnianych, jedwabnych, wełnianych i wiskozowych lub też z różnych włókien mieszanych, dwustronna, zwykle jednobarwna, z wzorem matowym na błyszczącym. Nazwa tkaniny pochodzi od nazwy miasta Damaszek w Syrii. Adamaszków jedwabnych używa się do produkcji ekskluzywnych żakietów, marynarek, w  kościele oraz do obijania ścian i mebli; adamaszków lnianych na bieliznę pościelową i stołową.

KONSERWACJA: Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany.




ASTRACHAN – bardzo cenne futro owiec rasy karakułowej, również plusz wełniany, podobny do futra karakułowego. Używa się do wyrobu futer, mufek, biżuterii artystycznej.

KONSERWACJA: Postępować, jak ze skórami owczymi, prać ręcznie, tak jak wełnę lub czyścić chemicznie. Nie prasować!





BATYST
– cienka tkanina bawełniana, bawełniano-poliestrowa lub bawełniana z domieszką wiskozy wynaleziona w XIII wieku przez Jana Baptystę Chambrai. Tkanina jest gładka, przeźroczysta i delikatna, zdatna do barwienia i drukowania. Batyst wykorzystuje się  do produkcji pościeli, zasłon, sukienek, bluzek i bielizny.

KONSERWACJA:
Prać ręcznie w letniej wodzie lub w pralce programem dla tkanin delikatnych. Dokładnie wypłukać, wyżąć lub odwirować. Prasować na wilgotno i stosować się do oznaczeń na metce.



KREPA – lekka, delikatna i cienka tkanina jedwabna z poliestru bądź wiskozy z pomarszczoną powierzchnią. Często używa jej się do szycia sukien ślubnych, ekskluzywnej bielizny, pościeli.

KONSERWACJA:
Tkanina bardzo delikatna. Prać ręcznie w ciepłej wodzie. Po upraniu zawinąć w suchy ręcznik dla wchłonięcia wody.Prasować na lewej stronie ciepłym żelazkiem, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna. Wskazane jest żelazko na parę.




ORGANDYNA – tkanina cienka, prześwitująca, wykonana z 100% poliestru lub na pół zmieszana z nylonem. Jednym z nowszych rodzajów organtyny jest semi–organtyna. Używana w branży dekoracyjnej lub odzieżowej.

KONSERWACJA:
Organdyna bawełniana: dozwolone jest tylko pranie ręczne. Tkaninę lekko wygniatamy w ciepłej wodzie z małym dodatkiem detergentu. Starą zwiotczałą organdynę odświeżamy w roztworze boraksu: 50 g na 1 litr ciepłej wody. Organdynę nylonową pierzemy jak nylon. Prasujemy jeszcze wilgotną tkaninę po prawej stronie ciepłym żelazkiem.



SZENILA
(Chenille)
– tkanina może być bawełniana, jedwabna, wełniana lub z włókna wiskozowego. Meble wykonane z szenili wyglądają jak zamsz.

KONSERWACJA:
Większość zabrudzeń można myć samą wodą (tzw. aquaclean), a trudne do usunięcia plamy, np. z długopisu i flamastra, wyczyścimy wodą z dodatkiem spirytusu. Stare tkaniny prać ręcznie i bardzo ostrożnie w letniej wodzie. Nie wolno prasować. Mokrą tkaninę należy ostrożnie naciągnąć i nadać jej prawidłowy kształt, następnie powiesić i suszyć. Po wysuszeniu delikatnie przeczesać.


SZYFON – misterna prześwitująca tkanina z delikatnym ażurem, płynna. Dobrze się układa i drapuje. Może być jedwabny lub z włókna chemicznego, na przykład z nylonu lub wiskozy. Z szyfonu szyje się kreacje na specjalne okazje, stosowany jako wierzchnia warstwa stroju.

KONSERWACJA:
Prać w zależności od włókna, z jakiego został wyprodukowany. Nie wyżymać. Prasować letnim żelazkiem, gdy tkanina jest prawie sucha. W czasie prasowania lekko naciągać, nadając właściwy kształt.




TAFTA – tkanina jedwabna, wełniana, z włókna octanowego, wiskozowego, poliestrowego lub nylonowego.

KONSERWACJA: Taftę nylonową można prać ręcznie. Wszystkie inne rodzaje tafty należy prać chemicznie.





TIUL– cienka siatka bawełniana, wiskozowa, nylonowa lub z domieszką innych włókien.

KONSERWACJA: Prać w zależności od rodzaju włókna, z jakiego jest wykonany, zgodnie z oznaczeniami na metce. Zwiotczały tiul bawełniany lekko wykrochmalić. Zwiotczały tiul z nylonu lub rayonu namoczyć w roztworze gumy arabskiej – będzie twardszy.





ŻORŻETA – cienki jedwabny materiał, podobny do szyfonu, z nieco pogniecioną fakturą. Żorżeta jest sztywniejsza, niż by się tego oczekiwało po tak cienkim materiale. Szyje z niej się luźne bluzki, spódnice.

KONSERWACJA:Żorżeta jest szczególnie łatwa w pielęgnacji. Prać jak jedwab. Tkanina ta ma małą skłonność do gniecenia się . Po praniu może nie być konieczności prasowania




INNE RZADKO SPOTYKANE NAZWY MATERIAŁÓW, KTÓRE WPRAWIAJĄ NAS W OSŁUPIENIE:


BROKAT – tkanina może być z włókien octanowych, z bawełny, jedwabiu, wiskozy lub różnych włókien mieszanych. Wszystkie brokaty należy czyścić chemicznie.

BUCKRAM
– apreturowy wkład czarnego lub szarego koloru. Prać jak BAWEŁNĘ.

FAILLE
– tkanina z grubego jedwabiu, bawełny lub włókien chemicznych. Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany lub według oznaczeń na metce.

FULAR
– zazwyczaj jest to tkanina jedwabna, może być również z włókna octanowego. Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany lub według oznaczeń na metce.

GABARDYNA
– tkanina bawełniana lub wełniana z przędzy czesankowej bądź włókna chemicznego. Idealna do szycia ubrań na miarę. Nie gniecie się. Czyścić tylko chemicznie!

GROSGRAIN
– ciężka tkanina z jedwabiu naturalnego. Prać zgodnie z oznaczeniami na metce.

MODAKRYL
– podobny do akrylu, ale cieńszy. Dozwolone jest pranie w pralce: prać w letniej wodzie, płukać i rozwiesić do suszenia. Prasować letnim żelazkiem, tylko gdy jest to niezbędne.

ORGANZA
– może być z różnych włókien. Postępować, jak z włóknami, z których jest wyprodukowana. Postępować delikatnie.

POPELINA
– tkanina głównie powstaje z bawełny. To mocny i wytrzymały materiał, mało podatny na gniecenie. Postępować jak z bawełną kolorową.

SANTUNG
– zazwyczaj jest to tkanina jedwabna, może być również z włókna octanowego lub nylonowego. Postępować tak jak z włóknem, z jakiego została wykonana. Należy zapoznać się z oznaczeniami na metce.

WELWETON
– tkanina bawełniana lub wiskozowa. Czyścić wyłącznie chemicznie.

VIYELLA
– nazwa handlowa tkaniny wełniano-bawełnianej. Prać ręcznie w gorącej wodzie. Prasować letnim żelazkiem na lewej stronie, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna.



Zobacz pozostałe porady

Recenzja gry planszowej Matka Ziemia wydawnictwa Tactic

Recenzja gry planszowej Matka Ziemia wydawnictwa Tactic

Gra "Matka Ziemia" od wydawnictwa Tactic to tytuł, który łączy elementy edukacyjne z dynamiczną rozgrywką kooperacyjną. Głównym celem graczy jest ratowanie naszej planety przed różnymi zagrożeniami, poprzez współpracę i odpowiadanie... więcej »
Jak zorganizować udany rodzinny piknik - niezbędnik i pomysły

Jak zorganizować udany rodzinny piknik - niezbędnik i pomysły

Organizacja rodzinnego pikniku to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, cieszenie się naturą i wzmacnianie więzi rodzinnych. Aby jednak wyjście było udano i przyjemne dla wszystkich uczestników, warto odpowiednio... więcej »
Pomoce do nauki pisania – jak wspierać rozwój dziecka w nauce pisania?

Pomoce do nauki pisania – jak wspierać rozwój dziecka w nauce pisania?

Pisanie to jedna z fundamentalnych umiejętności, którą każde dziecko musi opanować w trakcie swojej edukacyjnej podróży. Niezależnie od tego, czy dziecko uczy się pisać w przedszkolu, szkole, czy w domu, istnieje wiele pomocy edukacyjnych,... więcej »
Medycyna estetyczna dla osób w średnim wieku – czy to odpowiedni moment na zmiany?

Medycyna estetyczna dla osób w średnim wieku – czy to odpowiedni moment na zmiany?

Osoby w średnim wieku coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, szukając sposobów na poprawę wyglądu i zatrzymanie upływu czasu. Czy to odpowiedni moment na takie zmiany i jakie zabiegi warto rozważyć? ... więcej »
Idealny prezent na każdą okazję. Sprawdź co to takiego

Idealny prezent na każdą okazję. Sprawdź co to takiego

Dziś, kiedy wszystko jest dostępne na wyciągnięcie dłoni, znalezienie idealnego podarunku może wydawać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją prezenty, które z powodzeniem sprawdzą się na każdą okazję. Chcesz podarować... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"