Ekorodzice

Gra Tik tak bum dla najmłodszych

28.04.2016, 10:48 Gra Tik tak bum dla najmłodszych

Tym razem testujemy grę słowną Tik Tak Bum w wersji dla młodszych graczy! Będzie wesoło i wybuchowo... Zachęcamy do lektury!

Grę to testów przekazał producent PIATNIK

Specyfikacja:

Gra dla 2-12 osób
od lat 5
W skład gry wchodzi 55 kart z obrazkami + 1 elektroniczna bomba

wymagane dwie baterie 1,5V

Testerzy:
6-letni Samuel

3-letni Daniel

Na czym polega gra:

Zadaniem gracza jest jak najszybsze znalezienie słowa lub skojarzenia pasującego do danego obrazka i oddania tykającej bomby kolejnemu uczestnikowi gry. Od włączenia bomby do jej wybuchu mija 10-60 sekund. Nigdy więc nie wiadomo ile jeszcze mamy czasu. Jeśli bomba wybuchnie nam w rękach, zabieramy kartę, do której właśnie dobieraliśmy skojarzenia. Wygrywa gracz z najmniejszą ilością zebranych kart.


PLUSY:

  • Jest jedną z najczęściej wyciąganych gier u nas w domu, a o to chyba chodzi. Z młodszym Danielkiem bawimy się na zasadzie nazywania szukania co jest na obrazku np. kombinerki, pani, bułka, podłoga, trawa, piłka itd. Ta modyfikacja w zasadzie nie zakłóca dynamiki gry, ani o dziwo poziomu trudności, a 3-latkowi pozwoliła zrozumieć reguły Dodatkowo dzięki tej grze bardzo rozwinął słownictwo. W następnych latach zastanawiam się czy nie wykorzystać tego grając po prostu po angielsku. Przyjemne z pożytecznym.
  • W wersji dla zaawansowanych, wyrazy trzeba wypowiadać w porządku alfabetycznym, co z pewnością zaznajamia dzieci z literami, jednak dla nas to jeszcze za wcześnie. 
  • Dzięki temu, że nigdy nie wiadomo kiedy bomba wybuchnie, podczas gry jest ten emocjonujący dzieci dreszczyk i euforia, gdy „Buum” zdarzy się w rękach brata ;) Minimalizuje to też przewagę rodzica nad dzieckiem, starszaka nad maleństwem. 
  • Gra mimo prostych zasad nie jest dla rodzica nudna jak flaki z olejem ;P Pewnie jak się gra ze starszymi dziećmi to może nawet wciągnąć. 
  • Dużym plusem jest w zasadzie nieograniczona liczba osób. Można pograć z samym bratem, jak i na przyjęciu urodzinowym. Szybka rozgrywka i ciągłe zaangażowanie (zamiast długiego czekania na swoją kolej) sprawia, że dzieci się nie nudzą podczas gry i faktycznie się bawią. 
  • Długość rozgrywki można dowolnie modyfikować, albo za pomocą regulacji ilości kart w talii, albo wyznaczenia maksymalnej ilości zebranych kart przez jednego gracza, po której kończymy rozgrywkę. Sprzeczki jakie mogą wyniknąć z zasad gry to przede wszystkim „Kto trzymał bombę jak wybuchła?”, jeśli wydarzyło się to w trakcie przekazywania. Problem rozwiązaliśmy w ten sposób, że każdy musi mieć jedną dłoń otwartą i jak tylko dotknie jej bomba to jest ona już jego, nawet jak drugi gracz jeszcze ją trzyma. 
  • Poza tymi oczywistymi pozytywami, jest jeszcze jeden mniej oczywisty. Samej bomby można używać po prostu jako zabawki – chłopcy uwielbiają jak tyka i wybucha, rozsadzając ich wyimaginowane mosty czy kopalnie złota. Bomba świetnie się też nadaje jako wyliczanka np. kto ma nakarmić rybki. Ostatnio też próbujemy tworzyć swoje gry, w których wykorzystujemy bombę, jako np. element odmierzający czas na wykonanie zadania (m.in. ściągnięcia skarpetki, pobiegnięcia do kuchni i z powrotem, policzeniu do 10 itp.)
  • Obrazki adekwatne do wieku dziecka, czytelne i różnorodne. Bomba prosta, czarna, plastykowa kula ze sznurkiem. Dźwięki, które wydaje są przyjemne dla ucha, nie za głośne. Bateriami nie trzeba się przejmować – jeszcze ani razu nie wymieniałam, a grę mamy już pół roku.
 MINUSY:

  • Gra nie jest szczytem pomysłowości, ale chyba właśnie dzięki jej prostocie tak bardzo podoba się dzieciom i jest uniwersalna :D
  • Gra zapakowana jest w solidne kartonowe pudełko. Nie za duże, choć jak na zawartość gry – mogłoby być mniejsze. Zwracam na to uwagę, bo w pokoju synków brakuje już miejsca...
  • Nie powala dizajnem, ale akurat moim chłopcom to nie robi wielkiej różnicy.
  • Razi nagromadzenie napisów na opakowaniu w czterech językach (polskim, słowackim, serbskim i chorwackim): na opakowaniu czy na kartach, choć dla innych może to być plus. Karty standardowej grubości – niestety przy tak małych dzieciach, trochę się już podniszczyły. 

 

Ocena końcowa:
Bardzo się zdziwiłam, że taka niepozorna gra, a może stać się tak cennym nabytkiem. Wydawałoby się, że nie jest edukacyjna, a słownictwo małemu rozwinęła niewspółmiernie do typowo edukacyjnych gierek, w które po prostu nie chce grać ;P. Niby od 5 lat, a 3-latek bez problemu chwyta zasady i może na w miarę równych zasadach konkurować z 6-latkiem. Rodzice też nie umrą z nudów. Dużo śmiechu i dużo możliwości. Ja myślę, że warto!


Zobacz pozostałe porady

Recenzja gry planszowej Matka Ziemia wydawnictwa Tactic

Recenzja gry planszowej Matka Ziemia wydawnictwa Tactic

Gra "Matka Ziemia" od wydawnictwa Tactic to tytuł, który łączy elementy edukacyjne z dynamiczną rozgrywką kooperacyjną. Głównym celem graczy jest ratowanie naszej planety przed różnymi zagrożeniami, poprzez współpracę i odpowiadanie... więcej »
Jak zorganizować udany rodzinny piknik - niezbędnik i pomysły

Jak zorganizować udany rodzinny piknik - niezbędnik i pomysły

Organizacja rodzinnego pikniku to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, cieszenie się naturą i wzmacnianie więzi rodzinnych. Aby jednak wyjście było udano i przyjemne dla wszystkich uczestników, warto odpowiednio... więcej »
Pomoce do nauki pisania – jak wspierać rozwój dziecka w nauce pisania?

Pomoce do nauki pisania – jak wspierać rozwój dziecka w nauce pisania?

Pisanie to jedna z fundamentalnych umiejętności, którą każde dziecko musi opanować w trakcie swojej edukacyjnej podróży. Niezależnie od tego, czy dziecko uczy się pisać w przedszkolu, szkole, czy w domu, istnieje wiele pomocy edukacyjnych,... więcej »
Medycyna estetyczna dla osób w średnim wieku – czy to odpowiedni moment na zmiany?

Medycyna estetyczna dla osób w średnim wieku – czy to odpowiedni moment na zmiany?

Osoby w średnim wieku coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, szukając sposobów na poprawę wyglądu i zatrzymanie upływu czasu. Czy to odpowiedni moment na takie zmiany i jakie zabiegi warto rozważyć? ... więcej »
Idealny prezent na każdą okazję. Sprawdź co to takiego

Idealny prezent na każdą okazję. Sprawdź co to takiego

Dziś, kiedy wszystko jest dostępne na wyciągnięcie dłoni, znalezienie idealnego podarunku może wydawać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją prezenty, które z powodzeniem sprawdzą się na każdą okazję. Chcesz podarować... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"