Ekorodzice

Fototyp skóry – ochrona przeciwsłoneczna

21.07.2014, 21:28 Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl

Stosowanie właściwej ochrony słonecznej chroni naszą skórę przed poparzeniami oraz negatywnymi skutkami działania promieni UV. Wrażliwość skóry na promieniowanie UV jest różna u osób z różnym fototypem skóry.

fot. Fototyp skóry – ochrona przeciwsłoneczna

Fototyp skóry to klasyfikacja typów skóry pod względem zawartej w niej melaniny. Zawartość melaniny zależy od rasy oraz ekspozycji na promieniowanie UV. Podział na 6 fototypów skóry wprowadził w 1975 roku dr Thomas Fitzpatrick z Harvard Medical School. Zgodnie z klasyfikacją opartą o obserwację reakcji skórnych po pierwszej w roku ekspozycji na mocne południowe słońce przez 30 minut wyróżniono następujące fototypy:

Fototyp I
Jaki jest kolor skóry? blady, mleczny, biały
Jaki jest kolor włosów? jasny blond, rude
Jaki jest kolor oczu? jasnoniebieskie, jasnoszare jasnozielone
Czy skóra ulega poparzeniom? zawsze
Czy skóra się opala? nigdy
Czy występują piegi? bardzo dużo
Zalecana ochrona SPF: 50

Fototyp II
Jaki jest kolor skóry? jasny biały
Jaki jest kolor włosów? blond
Jaki jest kolor oczu? niebieskie, szare, zielone
Czy skóra ulega poparzeniom? zawsze
Czy skóra się opala? czasami
Czy występują piegi? sporo
Zalecana ochrona SPF: 30-50

Fototyp III
Jaki jest kolor skóry? jasny, lekko śniady 
Jaki jest kolor włosów? ciemny blond, jasny brąz
Jaki jest kolor oczu? zielone, szare, brązowe, ciemnoniebieskie
Czy skóra ulega poparzeniom? czasami
Czy skóra się opala? zawsze
Czy występują piegi? nieliczne
Zalecana ochrona SPF: 15-50

Fototyp IV
Jaki jest kolor skóry? śniady
Jaki jest kolor włosów? ciemnobrązowe, czarne
Jaki jest kolor oczu? piwne, czarne
Czy skóra ulega poparzeniom? nigdy
Czy skóra się opala? łatwo opala się na brązowo
Czy występują piegi? nie
Zalecana ochrona SPF: 12-50

Fototyp V i VI
Jaki jest kolor skóry? ciemny i czarny
Jaki jest kolor włosów? ciemnobrązowe, czarne
Jaki jest kolor oczu? piwne, czarne
Czy skóra ulega poparzeniom? nigdy
Czy skóra się opala? łatwo i mocno się opala
Czy występują piegi? nie
Zalecana ochrona SPF: 8-50

Oznakowanie SPF to skrót od Sun Protector Factor. Wysokość filtru określa czas, w jakim skóra ulegnie poparzeniu w stosunku do tego jak zareagowałaby na promieniowanie bez żadnej dodatkowej ochrony. Jeśli skóra bez zastosowania kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym już po 20 minutach na słońcu jest zaczerwieniona, to krem z filtrem 10 wydłuży ten czas o 10 razy, czyli do 200 minut (analogicznie krem z filtrem 15 wydłuży ten czas o 15 razy, czyli do 300 minut).

WAŻNE:
  1. Poziom SPF zastosowany w różnych kosmetykach nie sumuje się. Gdy użyjemy kremu do twarzy z filtrem SPF 20, a na to nałożymy podkład z filtrem SPF 15, to nasza ochrona przeciwsłoneczna wynosi SPF 20. 
  2. Częste natłuszczanie skóry podczas ekspozycji na słońce jest konieczne nie tylko ze względu na zapewnienie ochrony przed promieniowaniem UV, ale również przed jej wysuszeniem, które prowadzi do podrażnień.
  3. Warto pamiętać, że najniższa wartość SPF, jakiej stosowanie zaleca WHO, wynosi 15.

Promieniowanie UV jest groźne dla skóry 

Promieniowanie UVB, częściowo zatrzymywane przez chmury i szyby, w okresie letnim ma bardzo wysokie natężenie, dociera do warstw naskórka i powoduje opaleniznę.

Promieniowanie UVA nie jest blokowane przez chmury ani szyby, ma stałe natężenie bez względu na pogodę i porę roku. Promieniowanie to nie wywołuje na skórze zaczerwienienia, w związku z czym nie jesteśmy w stanie doraźnie zareagować i niekorzystne efekty jego działania widoczne są dopiero po latach. To właśnie UVA jest przyczyną powstawania wolnych rodników, fotostarzenia skóry, destrukcji elastyny i kolagenu, utraty jędrności, powstawania zmarszczek oraz zaburzeń pigmentacji (przebarwień) i nowotworów skóry. 

Poziom promieniowania UV zależy od środowiska, w jakim się znajdujemy i od wysokości, na jakiej przebywamy. Piasek i śnieg podnoszą jego intensywność, ponieważ odbijają promienie. Na wartość promieniowania ma także wpływ poziom ozonu w atmosferze, który można sprawdzić na stronach meteorologicznych.


Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"