Ekorodzice

Ekwipunek

16.03.2010, 11:39 Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"
Co powinniśmy spakować do naszego bagażu? Oprócz zapału, kondycji i determinacji na pewno znajdzie się jeszcze kilka rzeczy, które warto mieć przy sobie w trakcie jednodniowej wycieczki w góry.

fot. Leszek Jaćkiewicz - WIDOK Z POŚREDNIEJ GRANI

Bagaż doświadczeń
Najważniejszy jest plecak, bo do niego wszystko włożymy. Dawniej królowały plecaki ze stelażem zewnętrznym wykonanym z aluminiowych rurek. Obecnie w sklepach można znaleźć takie, które mają stelaż wewnętrzny wykonany z lekkich materiałów z rodziny plastiku. Choć plecaki są na ogół uniwersalne, zdarzają się też specjalnie wyprofilowane dla kobiet. Przy zakupie należy kierować się wzrostem i budową ciała. Ważne także, aby miał wygodny i szeroki pas biodrowy oraz piersiowy – oba powinny być zapinane na samo zatrzaskowe spinki. Także mocowania umożliwiające przytroczenie bagażu na zewnątrz plecaka, takiego jak: czekan, narty, raki czy karimata, są istotnym elementem. Można do nich również przymocować dodatkowe małe kieszenie zewnętrze znacznie zwiększające pojemność. Wygodniejszy jest plecak dwukomorowy, w którym możemy podzielić zawartość według tego, jak często będziemy z niej korzystać. Ważny jest krój części przylegającej do pleców – maksymalnie duża powierzchnia powinna być wentylowana, dzięki temu nie utopimy się we własnej koszulce. Kolor to rzecz gustu, ale nie wolno zapominać, że jasny materiał szybciej się brudzi. Wszystkie plecaki przemakają i dlatego niektóre z nich mają dodatkowy, chowany pokrowiec przeciwdeszczowy. Jeśli nie mamy tego typu ochrony, to dobrym rozwiązaniem jest wkładanie wszystkich rzeczy, a zwłaszcza papierów (dokumenty, portfel, mapy itp.), najpierw do szczelnego i dość grubego worka foliowego, a dopiero potem do plecaka. Rzeczy układamy według kolejności sięgania po nie, ale ogólna zasada jest taka, że należy odciążać plecy, a dociążyć biodra. Dlatego najcięższe elementy wkładamy na spód, a lżejsze na wierzch. Dzięki temu nasz środek ciężkości obniża się i łatwiej będzie nam utrzymać równowagę w eksponowanym i nierównym terenie.


Kluczowe akcesoria

Niezbędna jest również apteczka. Powinny znaleźć się w niej: plastry z opatrunkiem, bandaże - zarówno opatrunkowe, jak i elastyczne oraz leki przeciwbólowe, nasercowe itp. Musimy mieć krem z filtrem UV, bo w górach jest dużo wyższy współczynnik promieniowania ultrafioletowego. Powinniśmy także zaopatrzyć się w mapy i kompas, dodatkowo można też pomyśleć o przewodniku. Zimne napoje nosimy w popularnych jednorazowych butelkach plastikowych, które po zużyciu zabieramy ze sobą. W zimie obowiązkowo termos, najlepiej metalowy o pojemności ok. 1 l.  Latarka, tzw. czołówka, daje bardzo mocne światło i niewiele waży, dlatego dobrze mieć ją przy sobie w trakcie górskich eskapad. Sprawdźcie, czy ma też opcję pulsującego światła, co jest to bardzo ważne, gdy chcemy wezwać pomoc.

W obiektywie

Aparat fotograficzny to obowiązkowy element wyposażenia. Ja osobiście posiadam saszetkę na cyfrówkę, którą można przymocować do lewego pasa ramieniowego plecaka. Dzięki temu mam łatwy dostęp do aparatu i mogę robić fotki właściwie z marszu. Tu kilka moich uwag dotyczących pstrykania zdjęć w górach. Najważniejsze – nigdy nie należy się cofać w trakcie przygotowań do zdjęcia jakiejś panoramy czy portretu na tle gór. Gdy to zrobimy na płaskim terenie, co najwyżej możemy się potknąć. Jednak w miejscu eksponowanym taka utrata równowagi czy też upadek może nas kosztować życie. W czasie fotografowania starajmy się mieć słońce za plecami, tak aby oświetlało uwieczniany obiekt. Jeśli musimy robić zdjęcie pod słońce, to unieśmy lewą rękę ponad obiektyw, żeby był w cieniu. W ten sposób zasłonimy promienie słoneczne. Można też w takim wypadku wymusić błysk lampy, aby zneutralizować słońce padające od przodu. Jeśli zależy nam na panoramie szczytowej, to gdy tylko osiągniemy wierzchołek, róbmy od razu zdjęcia. Przy zmiennej pogodzie i częstych chmurach w Tatrach może się okazać, że zanim zjemy kanapki, nasze szczyty będą już zakryte i ze zdjęcia wyjdą nici.

Jeszcze raz przypominam, o czym nie wolno zapomnieć, wybierając się w góry:
  • plecak, najlepiej ze stelażem wewnętrznym wykonanym z lekkich materiałów;
  • apteczka;
  • krem z filtrem UV;
  • zimne napoje lub termos (w zależności od pory roku);
  • latarka, najlepiej „czołówka”;
  • aparat fotograficzny.

Zobacz pozostałe porady

Jak sie zachować gdy na swej drodze spotkamy niedźwiedzia?

Jak sie zachować gdy na swej drodze spotkamy niedźwiedzia?

Jak się zachować, gdy podczas wycieczki górskiej spotkamy na swej drodze misia? Istnieje różnica, czy spotkanie nastąpi w ciągu dnia czy w nocy, gdy mamy włączoną czołówkę? Niedźwiedź brunatny, bo taki jest mieszkańcem naszych gór... więcej »
Od jakiego wieku można zabrać dziecko na górską wyprawę?

Od jakiego wieku można zabrać dziecko na górską wyprawę?

Od jakiego wieku można zabrać dziecko na górską wyprawę? Oczywiście zakładając, że dziecko nie ma lęku wysokości, a ojciec przeszedł dany szlak już wielokrotnie. Chodzi mi dokładnie o Dolinę Pięciu Stawów.Wędrować z dzieckiem... więcej »
Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach

Wędrówki górskie pełne są niespodzianek i to nie zawsze tych miłych. Nagła ulewa czy opady śniegu mogą turystę zbić z właściwego tropu. Jak się wtedy zachować? Przede wszystkim nie wolno tracić głowy!... ... więcej »
Plan wyprawy

Plan wyprawy

Co roku w górach dochodzi do dużej liczby różnego rodzaju wypadków. Większości z nich z pewnością dałoby się uniknąć, gdyby turyści odpowiednio zaplanowali wędrówkę i stosowali podstawowe przepisy bezpieczeństwa. Jak to zrobić?...... więcej »
Ekorodzice pytają

Ekorodzice pytają

Jak się zachować, gdy podczas wycieczki górskiej spotkamy na swej drodze misia? Istnieje różnica, czy spotkanie nastąpi w ciągu dnia czy w nocy, gdy mamy włączoną czołówkę? Niedźwiedź brunatny, bo taki jest mieszkańcem naszych gór... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"