Ekorodzice

13 kroków, by nauczyć dziecko korzystania z toalety

11.01.2019, 13:49 Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi

Pożegnanie z pieluchą to jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w życiu malucha i jego rodziców. Duży krok w stronę samodzielności. Specjaliści z ekorodzice.pl podpowiadają jak bezboleśnie rozstać się z pieluchami i przyzwyczaić dziecko do korzystania z nocnika oraz toalety. 


PO PIERWSZE: Upewnij się, że to dobry moment, zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie

Około pierwszych urodzin maluch zaczyna rozpoznawać, że chce mu się siusiu czy kupkę. Niektóre dzieci już w wieku 18 miesięcy są gotowe na pożegnanie z pieluchą, natomiast inne potrzebują nieco więcej czasu i dojrzewają do tego dopiero w wieku 3 lat. Aby sprawdzic, na jakim etapie jest dziecko, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy dziecko wykonuje proste polecenia?
  • Chodzi i siada samodzielnie?
  • Widząc, że rodzice czy rodzeństwo korzystają z toalety wykazuje zainteresowanie?
  • Potrafi ściągnąć i założyć bieliznę?

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, oraz że chłopcy zazwyczaj uczą się później niż dziewczynki, a każde kolejne dziecko prawdopodobnie nauczy się tego wcześniej niż pierwsze. Oprócz wieku dziecka należy uwzględnić również inne okoliczności. Jeżeli malucha czekają duże zmiany, jak pójście do przedszkola, lub jeżeli spodziewacie się kolejnego dziecka, być może nie jest to najlepszy moment na pożegnanie z pieluchą. W tym okresie dziecko potrzebuje bowiem szczególnej uwagi i cierpliwości, której, mimo chęci może ci nie wystarczyć, np. z powodu złego samopoczucia spowodowanego ciążą. Odzwyczajanie od pieluchy wymaga codziennych treningów i miesięcy praktyki. 

PO DRUGIE: Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt

Zainwestuj w porządny, wygodny nocnik albo specjalną nakładkę na toaletę, by dziecko czuło się komfortowo. Wiele maluchów obawia się, że wpadnie do środka albo boi się dźwięku spłuczki. Ważne też, by nowy sprzęt podobał się dziecku, więc najlepiej na zakupy wybierzcie się wspólnie. 

PO TRZECIE: Zaprowadź codzienną rutynę

Na początku, niech dziecko siada na nocniku w ubraniu przynajmniej raz dziennie: po śniadaniu, po kąpieli czy też, kiedy ma w zwyczaju się załatwiać. W ten sposób powoli zacznie się oswajać z nocnikiem i traktować go jako część codzienności. Jednak kiedy maluch kategorycznie odmawia lub co gorsza, reaguje agresją, nie naciskaj. Wtedy lepiej odpuścić na jakiś czas i przeczekać okres buntu,

PO PIĄTE: Pożegnajcie się z pieluchą

Kiedy już bez ociągania się siada na nocniku, wytłumacz mu, że trzeba zdjąć pieluchę. Powiedz, że jest już duży, tak jak jego rodzeństwo, prawie tak duży, jak mama i tata, a dorośli przecież nie załatwiają się w pieluchy. Nawet jeśli nie jesteś fanem wielorazowych pieluch, warto na nie przejść w okresie przejściowym pomiędzy. Są bardzo pomocne w odpieluchowywanium. więcej poczytasz na pieluchy wielorazowe.

PO SZÓSTE: Pokaż jak to zrobić

Dzieci uczą się, naśladując dorosłych. Na początku, najwygodniej, by chłopiec nauczył się siusiać na siedząco. Kiedy już opanuje tę sztukę, niech tata czy starszy brat pokaże mu, jak zrobić to na stojąco. Dziewczynce pokazuj krok po kroku, co robisz i jak dbasz o higienę. Warto zaangażowac w ten proces starsze rodzeństwo. Dzieci chętnie słuchają i naśladują niewiele starszych „nauczycieli”. 


PO SIÓDME: Pomóż mu zrozumieć cały proces

Pokaż dziecku zależność między robieniem kupki a korzystaniem z toalety. Następnym razem, gdy załatwi się w pieluchę, wyrzuć jej zawartość do nocnika, a następnie do toalety i pozwól mu spuścić wodę, by zobaczyło, gdzie wędruje jego kupka. Następnie pomóż mu się ubrać i umyć. Możesz również kupić książeczkę na ten temat. Niech maluch przegląda ją, siedząc na nocniku. 

PO DZIEWIĄTE: Motywuj do bycia niezależnym

Przyzwyczajaj dziecko do chodzenia bez pieluchy, nawet jeśli ma to oznaczać częstsze sprzątanie „niespodzianek”. Co jakiś czas przypominaj mu o możliwości skorzystania z nocnika, a kiedy to zrobi, pochwal je, niech wie, że to duże osiągnięcie, staraj się jednak nie przesadzać, bo  będzie się denerwować i poczuje się skrępowane takim nadmiarem uwagi. Niektórym dzieciom trudno wysiedzieć na nocniku wystarczająco długo, by się uspokoić i rozluźnić. Będzie mu łatwiej, gdy dotrzymasz mu towarzystwa, rozmawiając z nim lub czytając. 

PO DZIESIĄTE: Zakładaj mu odpowiednią bieliznę

Dobrze sprawdzą się jednorazowe pieluchy, które maluch będzie mógł samodzielnie ściągać i zakładać jak normalną bieliznę, którą zacznie nosić, jak tylko przywyknie do regularnego korzystania z nocnika. 

PO JEDENASTE: Podchodź z humorem do małych wypadków

Nie ma dziecka, które nauczyłoby się korzystać z toalety bez serii wcześniejszych wypadków przy pracy. Nie złość się wtedy. Pamiętaj, że mięśnie malucha dopiero co się rozwinęły na tyle, by umożliwić mu kontrolę nad pęcherzem czy potrzebą wypróżniania się. Odpowiednia bielizna, którą można szybko i łatwo ściągnąć, pomoże zredukować ilość niespodzianek. 

PO DWUNASTE Rozpocznij nocny trening

Nawet jeżeli w ciągu dnia dziecko z sukcesami korzysta z toalety, jeszcze przez długi czas może potrzebować pieluchy w nocy, dlatego nie pozbywaj się ich całkowicie. Młody organizm nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by podczas snu sygnalizować potrzebę oddania moczu. Dlatego nie powinno nas dziwić ani martwić okazjonalne moczeniu łóżka, które może się zdarzyć nawet w pierwszych latach szkoły. Żaby jednak nie zdarzało się to zbyt często, pilnuj, by dziecko nie piło dużo przed snem i nawet jeśli śpi w pieluchach, upewnij się, że załatwiło się przed pójściem spać. Warto również zaopatrzyć się w nieprzemakalne prześcieradło. 

PO TRZYNASTE Ciesz się z sukcesów

Prędzej czy później dziecko nauczy się korzystać z toalety, a twoje wysiłki zakończą się sukcesem; tym szybszym i okupionym mniejszym trudem, im mniej będziesz naciskać na dziecko i ponaglać je. 

W tym procesie powinniśmy raczej towarzyszyć dziecku i wspólnie stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Uczenie korzystania z toalety to też doskonały moment, by maluch przyswoił sobie   zasady higieny. Tak więc przygotujcie się na wiele kolorowych, dziecięcych gadżetów, które ożywią łazienkę i pochłoną uwagę małego czyścioszka. 

Inny pomocny tekst  Jak nauczyć korzystać dziecko z nocnika? 



Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"