Ekorodzice

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Autor: Jolanta Walczyk 2010.02.19, 13:15
Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie do minimum. Jak to zrobić? Przedstawiamy klika skutecznych metod.

fot. mandanaleu, www.flickr.com

Stres często mobilizuje do działania i sprawia, że działamy efektywniej. Jednak gdy wymyka się spod kontroli, potrafi paraliżować i osłabiać nasze siły. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na szkodliwy wpływ stresu. Dlatego bądź czujna.

W poszukiwaniu źródła stresu
Zastanów się, co powoduje u ciebie stany lękowe i pozostałe oznaki stresu. Staraj się zniwelować przyczyny, a nie objawy. Być może nie wytrzymujesz presji teściowej albo podjęłaś się zbyt wielu obowiązków. Ważne, aby odnaleźć główny powód stresu, który po cichu cie niszczy. Jeśli czynnikiem stresogennym jest praca, powinnaś rozważyć zmianę stanowiska na okres ciąży lub ograniczyć liczbę projektów, którymi się zajmujesz. Twój pracodawca prawdopodobnie nie będzie zachwycony, ale pamiętaj, że zdrowie dziecka jest najważniejsze. Poza tym przygotuj kalendarz, w którym będziesz notować wszystkie rzeczy do zrobienia przed narodzinami dziecka. Gdy opanujesz otaczający cię chaosu i uporządkujesz plany, na pewno staniesz się spokojniejsza

Mów, co czujesz
Nie bój się rozmawiać o stresie. Dusząc go w sobie, nic nie osiągniesz. Prowadź otwarte dyskusje ze swoim partnerem o swoich frustracjach i niepokojach, ale nie przesadzaj. Jedna rozmowa pod koniec każdego dnia wystarczy. Pamiętaj, że podczas takiej rozmowy i ty również musisz od czasu do czasu przyjąć postawę słuchacza. Jeśli tego nie uczynisz dyskusja przekształci się w monolog o twojej osobie, a przecież nie o to chodzi. Czasem sama rozmowa z partnerem to za mało, warto wtedy umówić się na pogaduchy z koleżanką, mamą, kuzynką, babcią. Im przecież też możesz powiedzieć o wszystkim, co cię trapi. Dobrym pomysłem jest także aktywny udział na naszym forum. Znajdziesz tam kobiety, które podobnie jak ty odczuwają emocje i będziesz mogła wirtualnie opowiedzieć o tym, co czujesz. Niektórym panią pomaga prowadzenie internetowego bloga. Jeśli żaden z tych sposobów nie pomoże, odwiedź specjalistę. Psychologowie i psychiatrzy są właśnie po to, aby słuchać i pomagać.

Zostaw stres w wannie
Po każdym wyczerpującym dniu zanim położysz się spać, zafunduj sobie ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel wraz z ulubiona muzyką i świecami. Jest to skuteczny sposób, aby się rozluźnić i uspokoić. Jeśli jesteś właścicielką dużej wanny, zawsze możesz zaprosić swojego partnera do wspólnej kąpieli. Dzięki temu stworzysz doskonałą okazję do rozmowy o waszych uczuciach, obawach i refleksjach. To również doskonały moment na zapoznanie się z niepokojami i pytaniami twojego partnera.

Źródło: Artykuł napisany w oparciu o książkę "Zdrowie kobiety"

Tagi: ciąża   mama   niemowlak   relaks   sposoby   sprawdzone   stres   ćwiczenia  

Przeczytaj także:

Poznaj zalety pieluszek bambusowych!

Poznaj zalety pieluszek bambusowych!

Pieluszki z włóknem bambusa zyskują coraz większe uznanie w segmencie pieluch Premium i ekologicznych. Skąd wzięła się ta popularność? Sprawdź, dlaczego pieluszki bambusowe to dobry wybór dla rodzica, który chce jednocześnie zadbać o swoje... więcej »
Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Pokój dziecka możemy udekorować na wiele różnych sposobów. Choć do głowy mogą nam przychodzić przede wszystkim bajkowe postaci, zwierzaki czy kolorowe desenie, my mamy w zanadrzu coś jeszcze. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny plakat. Metryczka... więcej »
10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

Jeszcze kilkanaście lat temu ojcowie mieli bezwarunkowy zakaz wstępu na porodówkę. Nie podejmowali wtedy decyzji o tym, czy chcą uczestniczyć w narodzinach dziecka, bo nie było takiej możliwości w szpitalach. Dziś, gdy wiele się w tej... więcej »
Smoczek dla noworodka – jaki wybrać? Od kiedy noworodek może używać smoczka?

Smoczek dla noworodka – jaki wybrać? Od kiedy noworodek może używać smoczka?

Bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka są priorytetami każdego rodzica. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich zastanawia się, jaki smoczek wybrać dla noworodka – i kiedy podać go dziecku po raz pierwszy. Doradzamy! ... więcej »
Supelementy diety a ciąża

Supelementy diety a ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, to być może Twój lekarz prowadzący zalecił Ci już stosowne tabletki – uzupełnienie witamin i minerałów. Jeśli nie, to prawie na pewno powinnaś je brać – chyba że jesteś chodzącym okazem zdrowia, a na dodatek... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
04.08.2011 11:37 - inzynierka
Rysunki zamieszczone w artykule, przypomniały mi o genialnej, starej ale trudno dostępnej książce z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży i połogu prof. Fijałkowskiego. Może ktoś ma to w formie elektronicznej?
{opis}
16.11.2010 02:01 - hetmanka
Może coś napiszecie o stresie przed poczęciem?
{opis}
03.09.2010 14:52 - zamotana
Potwierdzam! Joga to jest to, tylko trzeba zainwestowac w doświadczonego instruktora
{opis}
10.08.2010 22:57 - celestynka
Mi podczas ciąży pomogła joga polecam wszystkim przyszłym mamom !

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »