Ekorodzice

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Autor: Jolanta Walczyk 2010.02.19, 13:15
Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie do minimum. Jak to zrobić? Przedstawiamy klika skutecznych metod.

fot. mandanaleu, www.flickr.com

Stres często mobilizuje do działania i sprawia, że działamy efektywniej. Jednak gdy wymyka się spod kontroli, potrafi paraliżować i osłabiać nasze siły. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na szkodliwy wpływ stresu. Dlatego bądź czujna.

W poszukiwaniu źródła stresu
Zastanów się, co powoduje u ciebie stany lękowe i pozostałe oznaki stresu. Staraj się zniwelować przyczyny, a nie objawy. Być może nie wytrzymujesz presji teściowej albo podjęłaś się zbyt wielu obowiązków. Ważne, aby odnaleźć główny powód stresu, który po cichu cie niszczy. Jeśli czynnikiem stresogennym jest praca, powinnaś rozważyć zmianę stanowiska na okres ciąży lub ograniczyć liczbę projektów, którymi się zajmujesz. Twój pracodawca prawdopodobnie nie będzie zachwycony, ale pamiętaj, że zdrowie dziecka jest najważniejsze. Poza tym przygotuj kalendarz, w którym będziesz notować wszystkie rzeczy do zrobienia przed narodzinami dziecka. Gdy opanujesz otaczający cię chaosu i uporządkujesz plany, na pewno staniesz się spokojniejsza

Mów, co czujesz
Nie bój się rozmawiać o stresie. Dusząc go w sobie, nic nie osiągniesz. Prowadź otwarte dyskusje ze swoim partnerem o swoich frustracjach i niepokojach, ale nie przesadzaj. Jedna rozmowa pod koniec każdego dnia wystarczy. Pamiętaj, że podczas takiej rozmowy i ty również musisz od czasu do czasu przyjąć postawę słuchacza. Jeśli tego nie uczynisz dyskusja przekształci się w monolog o twojej osobie, a przecież nie o to chodzi. Czasem sama rozmowa z partnerem to za mało, warto wtedy umówić się na pogaduchy z koleżanką, mamą, kuzynką, babcią. Im przecież też możesz powiedzieć o wszystkim, co cię trapi. Dobrym pomysłem jest także aktywny udział na naszym forum. Znajdziesz tam kobiety, które podobnie jak ty odczuwają emocje i będziesz mogła wirtualnie opowiedzieć o tym, co czujesz. Niektórym panią pomaga prowadzenie internetowego bloga. Jeśli żaden z tych sposobów nie pomoże, odwiedź specjalistę. Psychologowie i psychiatrzy są właśnie po to, aby słuchać i pomagać.

Zostaw stres w wannie
Po każdym wyczerpującym dniu zanim położysz się spać, zafunduj sobie ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel wraz z ulubiona muzyką i świecami. Jest to skuteczny sposób, aby się rozluźnić i uspokoić. Jeśli jesteś właścicielką dużej wanny, zawsze możesz zaprosić swojego partnera do wspólnej kąpieli. Dzięki temu stworzysz doskonałą okazję do rozmowy o waszych uczuciach, obawach i refleksjach. To również doskonały moment na zapoznanie się z niepokojami i pytaniami twojego partnera.

Źródło: Artykuł napisany w oparciu o książkę "Zdrowie kobiety"

Tagi: ciąża   mama   niemowlak   relaks   sposoby   sprawdzone   stres   ćwiczenia  

Przeczytaj także:

Potrzeby matki a potrzeby dziecka

Potrzeby matki a potrzeby dziecka

Pierwsze chwile z maleńkim dzieckiem bardzo absorbują matkę. Szybko może pojawić się silne zmęczenie, zniechęcenie. Bez odpowiedniej regeneracji psychicznej i fizycznej frustracja i wykończenie mogą wziąć górę nad radością z narodzin.... więcej »
Rumianek w ciąży

Rumianek w ciąży

Kwiat rumianku był jednym z ulubionych ziół Hipokratesa. Napary z tego zioła są zalecane przy bolesnym miesiączkowaniu, wzdęciach, zgadze i nudnościach. Jednak czy picie rumianku w ciąży jest bezpieczne? To pytanie często stawiają sobie kobiety... więcej »
Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie nie tylko ze względów medycznych. W Polsce w 2015 roku ponad 30% niemowlaków przyszło na świat za pomocą zabiegu popularnie nazywanego cesarką. Poród to bardzo indywidualne doświadczenie... więcej »
Wyprawka dla noworodka - listę rzeczy niezbędnych do wyprawki, które w 100% się sprawdzą

Wyprawka dla noworodka - listę rzeczy niezbędnych do wyprawki, które w 100% się sprawdzą

Jeśli Twoje pierwsze dziecko niebawem przyjdzie na świat, a Ty nie wiesz z czego powinna składać się wyprawka dla noworodka, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Łatwo ulec gorączce zakupowej i przesadzić w wyborze artykułów dla niemowląt.... więcej »
Ile można mieć cięć cesarskich ?

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Jestem po trzech cięciach cesarskich przy ostatnim podczas zszywania lekarz powiedział żebym już więcej w ciąże nie zachodziła. Co może być tego powodem? Czy 3 cięcia cesarskie to maksymalna dozwolona liczba cięć cesarskich w życiu? Postaram... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
04.08.2011 11:37 - inzynierka
Rysunki zamieszczone w artykule, przypomniały mi o genialnej, starej ale trudno dostępnej książce z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży i połogu prof. Fijałkowskiego. Może ktoś ma to w formie elektronicznej?
{opis}
16.11.2010 02:01 - hetmanka
Może coś napiszecie o stresie przed poczęciem?
{opis}
03.09.2010 14:52 - zamotana
Potwierdzam! Joga to jest to, tylko trzeba zainwestowac w doświadczonego instruktora
{opis}
10.08.2010 22:57 - celestynka
Mi podczas ciąży pomogła joga polecam wszystkim przyszłym mamom !

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »