Ekorodzice

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Autor: Mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 16:11
Przyrost wagi w ciąży jest rzeczą fizjologiczną i bardzo pożądaną. Jednak wiedza wśród kobiet na temat precyzyjnego określenia prawidłowej wagi w ciąży jest niewystarczalna. Wiele ciężarnych ma błędne przekonanie, że w czasie ciąży powinny jeść dwa razy więcej, natomiast inne ciężarne w obawie przed nadmierną masą ciała ograniczają spożycie żywności. To wszystko powoduje, że zbyt mały lub zbyt duży przyrost masy ciała może doprowadzać do wielu nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

fot. Flickr bettina_n


Według Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym jej przebiegu (opublikowanych w 2005 r.) zaleca się:


Przybieranie na wadze w ciąży
 przez całą ciąże
 I trymestr
 II i III trymestr
z prawidłową wagą przed ciążą: od 11,5 kg do 16 kg: ok. 1,6 kg ok. 0,4 kg na tydzień
z niedowagą przed ciążą: od 12,5 kg do 18 kg
ok. 2,3 kg ok. 0,5 kg na tydzień
z nadwagą przed ciążą:
od 7 do 11,9 kg ok. 1,1 kg
ok. 0,3 kg na tydzień


Waga w ciąży – co ile waży?
  1. Przyrost masy ciał wiąże się w dużej mierze z:

    • rozwojem płodu (ok. 3,5 kg),
    • zwiększeniem objętości macicy (ok. 1 kg)
    • łożyska (0,8kg).

  2. Płyny owodniowe stanowią około 1,2 kg przyrostu masy ciała u ciężarnej.

  3. W ciąży również piersi zwiększają swoją objętość o około 0,5 kg.

  4. Organizm matki zaczyna gromadzić wodę (ok. 1,5 kg) i wzrasta objętość osocza (1,5 kg).

Dlatego należy uświadamiać ciężarnym, że masa ciała, która wzrasta w okresie ciąży, nie stanowi wyłącznie samej masy tłuszczowej, ale związana jest z przystosowaniem organizmu kobiety do ciąży i  rozwojem płodu.Tagi: poród   waga w ciąży   ciąża  

Przeczytaj także:

USG w ciąży

USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne stanowi podstawę prawidłowego prowadzenia ciąży. Warunkuje dbałość o zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka. Aktualnie w sieci pojawia się mnóstwo artykułów negujących znaczenie tego badania, a nawet insynuujących,... więcej »
Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Jeśli jesteś w ciąży, to pewnie zastanawiasz się nad tym, czy szkoła rodzenia jest konieczna. Czasami słyszy się opinie, że przecież każda kobieta potrafi urodzić dziecko i w takiej szkole niczego nowego się nie dowie. Otóż to nieprawda!... więcej »
Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Na problem zaburzeń odżywiania w ciąży zwrócono ostatnio szczególną uwagę, jednak nadal jest za mało publikacji naukowych na ten temat. Pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii 1 na 20 kobiet... więcej »
Przygotowania do ciąży - postaw na zdrową dietę!

Przygotowania do ciąży - postaw na zdrową dietę!

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Wiele z nas zaczyna przygotowania do niej już sporo wcześniej. Wszystko po to, aby przywitać na świecie zdrowe maleństwo, ale jednocześnie samemu jak najszybciej wrócić... więcej »
Jak wybrać poduszkę do karmienia dziecka?

Jak wybrać poduszkę do karmienia dziecka?

Karmienie noworodka to bardzo ważny element dnia codziennego młodej mamy. Warto zatem zadbać o to, aby cały proces przebiegał w przyjemnej atmosferze, w komfortowych warunkach dla obu stron. Praktycznym akcesorium jest na pewno poduszka-rogal do... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
16.04.2012 13:34 - ela_wielo
Ja zaczynałam od wagi 54 kg i bardzo dużo przytyłam w pierwszym trymestrze mimo zdrowego odżywiania i ruchu. Potem już szło wolniej, a przed samym porodem ważyłam 70,5 kg - dzień po porodzie 65 kg! Jakoś mało spadło (dziecko ważyło 3 kg) i do tej pory nie mogę się uporać ze schudnięciem - ważę 60 kg, a minęło już wiele miesięcy i staram się bardzo trzymać zdrową dietę. Zaraz po połogu poszłam na aerobic, ale coraz gorsze samopoczucie i brak efektów spowodowały, że się zniechęciłam po 8 tygodniach. Okazało się potem, że zachorowałam na niedoczynność tarczycy. Ciekawa jestem jak przy tej chorobie wygląda wzrost masy ciała w ciązy...
{opis}
07.02.2011 22:16 - szkolas
ja przytyłam 20 kilo!!!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »