Ekorodzice

Masy plastyczne dla dzieci

Autor: Aleksandra Kus 2011.04.29, 09:19
Co było pierwsze jajko czy kura? Nad tym zastanawiają się tęgie głowy, ja mogę wszystkim rodzicom i dzieciom opowiedzieć, jak to z masami do lepienia było. Czy wiecie, że plastelina ma już 131 lat? Glina natomiast ma już kilka wieków i jest matką wszelkich mas plastycznych. Ciastolina i modelina to już nowoczesne produkty. A gdzieś między nimi pojawiła się domowa masa solna uwielbiana przez ekologicznych rodziców.


Od zarania dziejów ludzie lepili w glinie. Co to właściwie jest?

Glina jest to skała ilasta z różnymi domieszkami, jest w niej piasek, muł, niekiedy żwir, może zawierać okruchy innych skał oraz substancje organiczne (korzenie, bituminy). Pod wpływem wilgoci robi się miękka, a wyrobiona jak ciasto uplastycznia się.

fot. plastyczna glina

  • Polecam ją starszym dzieciom, które już co nieco wiedzą o plastelinie i potrafią zapanować nad taką materią (nie wpychając jej do buzi na spróbowanie).

  • Glina jest produktem brudzącym i przylepiającym się do rąk, wysusza też skórę.

  • Glina jest wydobywana z ziemi i pomimo oczyszczania i rozcierania nie jest ona pozbawiona bakterii i substancji gnilnych. Jest doskonałym produktem do modelowania dla rzeźbiarzy, tych małoletnich też, ponieważ można uzyskań z niej niesamowite efekty, które są nie do powtórzenia w innych materiałach.

  • Ma intensywny gnilno – ziemisty zapach, ma również różne kolory (w obrębie brązów i zieleni). Glina jest całkowicie spieralna a cena jej jest bardzo przystępna.

Źródło: W napisaniu tego artykułu pomogła mi Wikipedia.

Przeczytaj także:

Papierowe słoneczko

Papierowe słoneczko

Skoro w szare listopadowe dni próżno szukać słońca za oknami, zróbmy sobie własne. Z żółtego papieru wytnijmy duże koło. Pozwólmy dziecku „rozweselić” słońce, czyli dorysować oczy i uśmiech lub je dokleić. Promienie możemy zrobić... więcej »
Czas na pranie

Czas na pranie

W tej zabawie liczyć się będzie spryt i refleks. Dwoje dzieci siada na krzesłach naprzeciwko siebie tak, by stykały się kolanami. Następnie każdy maluch dostaje po kilkanaście klamerek do bielizny, które kładzie po prawej stronie krzesła.... więcej »
Animator zabaw dla dzieci

Animator zabaw dla dzieci

Czy można się dobrze bawić, pracować w bardzo pozytywnej atmosferze i jednocześnie zarabiać pieniądze? Tak! Jeżeli ma się predyspozycje do opieki nad dziećmi, jedyną opcją pracy zawodowej wcale nie jest stanowisko opiekuna w przedszkolu,... więcej »
Najciekawsze gry bez przemocy dla dzieci

Najciekawsze gry bez przemocy dla dzieci

Każdy rodzic potrzebuje czasem chwili wytchnienia od dzieci. Jeśli chcesz porozmawiać chwilę w spokoju, zająć się domowymi obowiązkami lub po prostu mieć czas dla siebie, oddaj w ręce dziecka telefon. Przewrotnie może on służyć nie tylko... więcej »
Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną... więcej »


Komentarzy: 5
{opis}
14.05.2014 22:06 - hetmanka
Czy ciastolinę można gotować lub piec ?
{opis}
03.08.2011 08:33 - myszkaagata
Kwasy tłuszczowe w plastelinie to przede wszystkim kwas stearynowy czyli z greckiego stear - łój, tłuszcz. Jest to organiczny związek chemiczny, jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych, składnik tłuszczów (np. łój wołowy składa się w 24% z kwasu stearynowego) Kwas stearynowy występuje w tłuszczach zwierzęcych, a także w mniejszym stopniu w roślinnych. Otrzymuje się go w wyniku hydrolizy tłuszczów zwierzęcych w wysokiej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem. Jest używany do produkcji świec, kredek świecowych, mydeł, kosmetyków, leków oraz do zmiękczania gumy. I równiez plasteliny.
{opis}
29.04.2011 11:16 - zeberka
Na moim blogu zdjęcia gotowych wyrobów z ciastoliny;D
{opis}
29.04.2011 11:16 - zeberka
My robimy ciastoline tak * 3 filiżanki mąki * 1 1/2 filiżanki soli * 2 łyżeczki proszku do pieczenia * 3 filiżanki wody * 1/5 kubeczka oleju * barwniki spożywcze różnokolorowe Wymieszaj wszystkie składniki i gotuj na wolnym ogniu nieustannie mieszając aż do uzyskania jednolitej kuli. Zdejmij z ognia i ugniataj dotąd, aż stanie się miękką, nie kleistą masą. Przechowuj masę w szczelnej plastikowej torebce.
{opis}
29.04.2011 11:14 - hetmanka
Jeden z lepszych tekstów jakie czytałam na ten temat. Dziękuję za przepis na ciastolinę!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »