Ekorodzice

Masy plastyczne dla dzieci

Autor: Aleksandra Kus 2011.04.29, 09:19

Kolejną młodszą od gliny masą jest Plastelina.


Plastelinę wynalazły dwie różne osoby prawie w tym samym czasie. Pierwszy był aptekarz z Monachium Franz Kolb w 1880r, drugi wynalazca to angielski nauczyciel rzeźby William Harbutt w 1897 r. Po tym czasie nastąpił rozkwit różnych odmian mas plastycznych, powstała modelina i popularna dziś ciastolina. Wracając do plasteliny jest to prosty produkt, który właściwie nie powinien być toksyczny (o ile producent stosuje się do zasad i kryteriów patentowych), ponieważ użyte do niego materiały są obojętne dla organizmu ludzkiego.

fot. plastelina i modelina


Ale co tam właściwie jest? Już podaję:
  • wazelina (produkt czysty chemicznie i niealergizujący),
  • kreda (węglan wapnia),
  • kwasy tłuszczowe,
  • barwniki.

Ale nie łudźcie się drodzy rodzice, że każda plastelina jest świetna. Niestety, nawet ta pięknie i kolorowo opakowana może okazać się gumowata zamiast plastyczna i w dodatku toksyczna (to już po zapachu daje się wyczuć).

  • Dobra plastelina ma zapach kredy, ale może nie wszyscy znają ten zapach więc od razu powiem, że kupując plastelinę wybierajmy tylko tę z napisem: nietoksyczna.

  • Plastelina jest również niebrudząca, pod wpływem ciepłych rąk staje się plastyczna, a w temperaturze pokojowej twardnieje (uwaga na nadchodzące letnie upały, plastelinę w gorące lato lepiej przechowywać w chłodzie lub po prostu w lodówce).

  • Plastelinę można używać wielokrotnie, mieszając przy tym kolory.

  • Kolory plasteliny zależne są od producenta, kiedyś tylko modelina miała intensywne kolory, teraz już i kolory plasteliny są mocne, a nawet jaskrawe.

  • Jej obojętny zapach jest atutem, gdyż nie nakłania do posmakowania. A jeżeli plastelina mocno wetrze się w ubranko to wystarczy uprać je w gorącej wodzie z mydłem (orzeszkami piorącymi lub proszkiem do prania), uprzednio zdrapując, ile się da.

Źródło: W napisaniu tego artykułu pomogła mi Wikipedia.Komentarzy: 5
{opis}
14.05.2014 22:06 - hetmanka
Czy ciastolinę można gotować lub piec ?
{opis}
03.08.2011 08:33 - myszkaagata
Kwasy tłuszczowe w plastelinie to przede wszystkim kwas stearynowy czyli z greckiego stear - łój, tłuszcz. Jest to organiczny związek chemiczny, jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych, składnik tłuszczów (np. łój wołowy składa się w 24% z kwasu stearynowego) Kwas stearynowy występuje w tłuszczach zwierzęcych, a także w mniejszym stopniu w roślinnych. Otrzymuje się go w wyniku hydrolizy tłuszczów zwierzęcych w wysokiej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem. Jest używany do produkcji świec, kredek świecowych, mydeł, kosmetyków, leków oraz do zmiękczania gumy. I równiez plasteliny.
{opis}
29.04.2011 11:16 - zeberka
Na moim blogu zdjęcia gotowych wyrobów z ciastoliny;D
{opis}
29.04.2011 11:16 - zeberka
My robimy ciastoline tak * 3 filiżanki mąki * 1 1/2 filiżanki soli * 2 łyżeczki proszku do pieczenia * 3 filiżanki wody * 1/5 kubeczka oleju * barwniki spożywcze różnokolorowe Wymieszaj wszystkie składniki i gotuj na wolnym ogniu nieustannie mieszając aż do uzyskania jednolitej kuli. Zdejmij z ognia i ugniataj dotąd, aż stanie się miękką, nie kleistą masą. Przechowuj masę w szczelnej plastikowej torebce.
{opis}
29.04.2011 11:14 - hetmanka
Jeden z lepszych tekstów jakie czytałam na ten temat. Dziękuję za przepis na ciastolinę!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »