Ekorodzice

Urlop ojcowski

Autor: Agnieszka Dziśko Puchała 2011.06.22, 09:46
Co należy zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego? Jaki jest wymiar podstawowego urlopu tacierzyńskiego? Kiedy mamy prawo do dodatkowego urlopu? Jakie wnioski i zaświadczenia należy złożyć? Nasza ekspertka Agnieszka Dziśko Puchała powie dziś wszystko o urlopie ojcowskim i innych uprawnieniach związanych z tacierzyństwem.

fot. www.sxc.hu

Co należy zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego (tacierzyńskiego), powinien wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy o przyznanie urlopu ojcowskiego. We wniosku pracownik podaje wiek dziecka oraz okres, w którym chciałby z urlopu skorzystać.

W przypadku osoby niebędącej pracownikiem, a podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten wniosek powinien być skierowany najpóźniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wniosek pracownika złożony w terminie ustawowym jest wiążący dla pracodawcy. Oznacza to, że ani pracodawca, ani ZUS nie mogą odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego. Nie mogą też zakwestionować terminu urlopu wskazanego we wniosku.

Kto jest uprawniony do skorzystania z urlopu ojcowskiego?

Z dobrodziejstwa urlopu ojcowskiego skorzystać może wyłącznie ten mężczyzna, który w świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest ojcem. Ponadto prawo do urlopu ojcowskiego, a w konsekwencji prawo do zasiłku, mają przede wszystkim osoby pozostające w stosunku pracy (pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę), ale także inne osoby ubezpieczone, które podlegają dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.
  • Takiego prawa nie będzie miał zatem mąż matki niebędący ojcem dziecka (gdy nie przysposobił dziecka), czy też partner, który formalnie dziecka nie uznał.

  • Z takiego urlopu nie będzie także mógł skorzystać ojciec, który nie ma możliwości faktycznego zaopiekowania się dzieckiem.

Wymiar podstawowego urlopu tacierzyńskiego
  • Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego (tacierzyńskiego), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

  • Jeżeli urlop ojcowski nie zostanie wykorzystany przez pracownika w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, wówczas bezpowrotnie przepada.

Wymiar urlopu ojcowskiego – w przeciwieństwie do wymiaru urlopu macierzyńskiego – nie jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy porodzie przez matkę i wynosi odpowiednio:
  • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. – 1 tydzień;
  • od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodnie.
Prawo do urlopu, a także zasiłku ojcowskiego za okres urlopu ojcowskiego, jest odrębne od praw matek oraz niezależne od ewentualnego korzystania z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że pracownik-ojciec wychowujący dziecko może skorzystać z urlopu ojcowskiego zarówno w czasie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, jak i po wykorzystaniu przez nią przysługującego jej urlopu. Ważny jest tutaj tylko i wyłącznie wiek dziecka.


Tydzień urlopu ojcowskiego w prawie pracy równa się 7 dniom kalendarzowym, co oznacza, że tydzień urlopu rozpoczęty w poniedziałek zakończy się w  niedzielę, nawet jeżeli w tygodniu jest tylko 5 dni roboczych.




Przeczytaj także:

Melisa w ciąży

Melisa w ciąży

Melisa to zioło znane od lat. Szczególnie upodobały sobie je osoby nerwowe i cierpiące na bezsenność. Kobiety ciężarne też często zastanawiają się, czy mogą sięgać po to zdrowotne zioło, jednak wahają się, czy melisa pita w ciąży... więcej »
Ile można mieć cięć cesarskich ?

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Jestem po trzech cięciach cesarskich przy ostatnim podczas zszywania lekarz powiedział żebym już więcej w ciąże nie zachodziła. Co może być tego powodem? Czy 3 cięcia cesarskie to maksymalna dozwolona liczba cięć cesarskich w życiu? Postaram... więcej »
USG w ciąży

USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne stanowi podstawę prawidłowego prowadzenia ciąży. Warunkuje dbałość o zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka. Aktualnie w sieci pojawia się mnóstwo artykułów negujących znaczenie tego badania, a nawet insynuujących,... więcej »
Dlaczego warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek?

Pojawienie się w domu noworodka wiąże się z kompletowaniem wyprawki. Na rynku przybywa produktów dla najmłodszych i ułatwiających życie ich rodzicom. Jak będąc początkującym rodzicem zdecydować, które gadżety będą przydatne, a które... więcej »
9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

Słowo „ekologiczny” ma swoje specjalne znaczenie w coachingu. Ekologiczny to znaczy służący Tobie i innym, nie występujący przeciwko, dobry dla Ciebie i otoczenia. Myślę, że łączenie pracy z macierzyństwem powinno być bardzo ekologiczne.... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »