Ekorodzice

Wszystko o naturalnych placach zabaw

Autor: Magdalena Łukaszewska 2010.07.11, 17:01
EKORODZICE.PL: Dzieci są bardziej wymagającymi „klientami” niż dorośli? Ich zdanie liczy się podczas projektowania takiego placu zabaw?

A.K.: Tak, dzieci są bardziej wymagające. Dobrze wiedzą, czego chcą, co jest dobrym, a co złym rozwiązaniem i nie boją się tego powiedzieć. Obcy jest im sposób myślenia „w końcu się na tym nie znam, a to jest specjalista”. Są ekspertami od zabawy i powinniśmy je jak najczęściej dopuszczać do głosu przy projektowaniu. Nie tylko placów zabaw, ale i przedszkoli, szkół.


EKORODZICE.PL: Piasek, wiklina, kora… Jakie jeszcze materiały można wykorzystać?


A.K.: Na pewno drewno. I to w różnych postaciach – jako rzeźby, konstrukcje większych zabawek. Atrakcyjne jest również ścięte drzewo, na które można się wspinać.

Ciekawym dodatkiem mogą być wszelkiego rodzaju sznury i tkaniny. Oczywiście, trudno o nie na ogólnodostępnym placu zabaw, ale można je przecież zabrać z domu.

Koniecznie woda – wciąż jej za mało na naszych placach zabaw.

fot. pracownia k.
fot. pracownia k.

EKORODZICE.PL: Czy namiastkę takiego naturalnego placu zabaw można przenieść do własnego ogródka?

A.K.: Oczywiście, wszystkich do tego zachęcam. Ścieżka bosych stóp wymaga kawałka trawnika, trochę wikliny do zrobienia niskiego płotka na obrzeżach (choć mogą być to również grubsze gałęzie) i materiały zebrane na spacerze w lesie. W ogrodzie przydomowym łatwo wygospodarować miejsce na luźne elementy, takie jak liny, tkaniny i patyki, które mogą być wielokrotnie wykorzystane.


EKORODZICE.PL: Czy po cichu możemy liczyć na rewolucje? Jest szansa, że dorośli zaczną budować prawdziwe place zabaw dla dzieci?

A.K.: Mam nadzieję, że tak. Ale do tego musimy sobie uświadomić, że plac zabaw to nie tylko certyfikaty. Pamiętajmy, że place zabaw powinny być tak bezpieczne jak to niezbędne, a nie tak bezpieczne jak to możliwe. Naturalny plac zabaw wiąże się z ryzykiem, którego dzieci potrzebują. W ten sposób uczą się oceniać swoje możliwości i właśnie unikać niebezpiecznych sytuacji. Ta lekcja jest bardzo ważna wobec zagrożeń, które czekają poza super bezpiecznym placem zabaw.Komentarzy: 1
{opis}
27.05.2011 10:26 - inzynierka
Wspaniały pomysł. Jego doskonałość tkwi w prostocie. Aż dostałam skrzydeł, żeby trochę popracować na naszym podwórku. A zdanie: "Pamiętajmy, że place zabaw powinny być tak bezpieczne jak to niezbędne, a nie tak bezpieczne jak to możliwe." będę powtarzać dalej

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »