Ekorodzice

Wszystko o naturalnych placach zabaw

Autor: Magdalena Łukaszewska 2010.07.11, 17:01
EKORODZICE.PL: Dzieci są bardziej wymagającymi „klientami” niż dorośli? Ich zdanie liczy się podczas projektowania takiego placu zabaw?

A.K.: Tak, dzieci są bardziej wymagające. Dobrze wiedzą, czego chcą, co jest dobrym, a co złym rozwiązaniem i nie boją się tego powiedzieć. Obcy jest im sposób myślenia „w końcu się na tym nie znam, a to jest specjalista”. Są ekspertami od zabawy i powinniśmy je jak najczęściej dopuszczać do głosu przy projektowaniu. Nie tylko placów zabaw, ale i przedszkoli, szkół.


EKORODZICE.PL: Piasek, wiklina, kora… Jakie jeszcze materiały można wykorzystać?


A.K.: Na pewno drewno. I to w różnych postaciach – jako rzeźby, konstrukcje większych zabawek. Atrakcyjne jest również ścięte drzewo, na które można się wspinać.

Ciekawym dodatkiem mogą być wszelkiego rodzaju sznury i tkaniny. Oczywiście, trudno o nie na ogólnodostępnym placu zabaw, ale można je przecież zabrać z domu.

Koniecznie woda – wciąż jej za mało na naszych placach zabaw.

fot. pracownia k.
fot. pracownia k.

EKORODZICE.PL: Czy namiastkę takiego naturalnego placu zabaw można przenieść do własnego ogródka?

A.K.: Oczywiście, wszystkich do tego zachęcam. Ścieżka bosych stóp wymaga kawałka trawnika, trochę wikliny do zrobienia niskiego płotka na obrzeżach (choć mogą być to również grubsze gałęzie) i materiały zebrane na spacerze w lesie. W ogrodzie przydomowym łatwo wygospodarować miejsce na luźne elementy, takie jak liny, tkaniny i patyki, które mogą być wielokrotnie wykorzystane.


EKORODZICE.PL: Czy po cichu możemy liczyć na rewolucje? Jest szansa, że dorośli zaczną budować prawdziwe place zabaw dla dzieci?

A.K.: Mam nadzieję, że tak. Ale do tego musimy sobie uświadomić, że plac zabaw to nie tylko certyfikaty. Pamiętajmy, że place zabaw powinny być tak bezpieczne jak to niezbędne, a nie tak bezpieczne jak to możliwe. Naturalny plac zabaw wiąże się z ryzykiem, którego dzieci potrzebują. W ten sposób uczą się oceniać swoje możliwości i właśnie unikać niebezpiecznych sytuacji. Ta lekcja jest bardzo ważna wobec zagrożeń, które czekają poza super bezpiecznym placem zabaw.

Przeczytaj także:

Pływanie niemowląt i dzieci

Pływanie niemowląt i dzieci

Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji aż po rozwijanie indywidualnych talentów.... więcej »
Choroby wirusowe u dzieci – jak się przed nimi chronić?

Choroby wirusowe u dzieci – jak się przed nimi chronić?

Infekcje wirusowe u dzieci pojawiają się nawet kilka razy w ciągu roku. Częściej zdarzają się u maluchów w wieku przedszkolnym niż u nastolatków. Sprzyja temu przede wszystkim słaba odporność oraz narażenie na częsty kontakt z przeziębionymi... więcej »
Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

W procesie kształtowania się mowy dziecka ważny jest już okres prenatalny - w czwartym miesiącu życia płodowego powstają ośrodki mowy. W okresie niemowlęcym na prawidłowy rozwój mowy dziecka korzystnie wpływa karmienie piersią - ssanie... więcej »
Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Jeśli dowiesz się, że po hiszpańsku turrón to świąteczny smakołyk, jutro nie będziesz o tym pamiętać. Jeśli natomiast ktoś da ci go do ręki, będziesz mógł go powąchać, dotknąć, poczuć, jak się lepi, zbadać dłonią jego kształt... więcej »
W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

Czasy współczesne dostarczają olbrzymiej ilości bodźców, ale nie zawsze dzieje się to w sposób uporządkowany. Stąd nauka poświęciła wiele uwagi komunikacji człowieka ze światem za pośrednictwem zmysłów. Rozwój zmysłowy wspierają... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
27.05.2011 10:26 - inzynierka
Wspaniały pomysł. Jego doskonałość tkwi w prostocie. Aż dostałam skrzydeł, żeby trochę popracować na naszym podwórku. A zdanie: "Pamiętajmy, że place zabaw powinny być tak bezpieczne jak to niezbędne, a nie tak bezpieczne jak to możliwe." będę powtarzać dalej

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »