Ekorodzice

Co warto wiedzieć o ADHD u dzieci?

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2023.01.03, 13:51

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej (zespół hiperkinetyczny), jest problemem coraz częściej diagnozowanym u dzieci, nawet tych najmłodszych. Nie oznacza to jednak, że jest rodzajem choroby - wręcz przeciwnie, ADHD nie jest klasyfikowane jako choroba, tylko zespół. Podlega jednak leczeniu i przy dobrej współpracy z psychoterapeutą i psychiatrą jego objawy mogą być znacząco zredukowane i złagodzone, a nawet całkowicie wyeliminowane.

ADHD u coraz młodszych dzieci

ADHD u dzieci jeszcze do niedawna kojarzone było wyłącznie z problemami, które zaczynają się w wieku szkolnym. Obecnie jednak coraz częściej można je zaobserwować u coraz młodszych dzieci, a nawet w wieku niemowlęcym. Zazwyczaj przyjmuje w tym czasie nieco inną, niepełno objawową formę. Jednak z czasem rozwija się forma pełnoobjawowa, którą możemy zaobserwować przede wszystkim u dzieci w wieku szkolnym.

Pełnoobjawowe ADHD

Pełnoobjawowe ADHD zazwyczaj możemy zaobserwować u dziecka między szóstym a dwunastym rokiem życia. Warto przy tym zauważyć, że może nieco inaczej objawiać się u dziewczynek i u chłopców. Obie grupy dzieci mają jednak wiele cech wspólnych. Należy przy tym zaobserwować cały zespół objawów z szerokiego spektrum ADHD, aby mówić o tym zespole.

Właśnie fakt występowania całego spektrum objawów pozwala na odróżnienie ADHD u dzieci od zwykłej ruchliwości. Zobaczmy zatem, jakiego rodzaju symptomy muszą wystąpić, aby mówić o zespole hiperkinetycznym; muszą przy tym wystąpić przynajmniej niektóre z każdej z trzech podanych niżej grup.

Impulsywność

Dzieci, u których występuje ADHD, zazwyczaj reagują bardzo szybko na różnego rodzaju bodźce. Są niecierpliwe, przez co nie potrafią na przykład doczekać do końca cudzej wypowiedzi. Przerywają innym, intensywnie reagują na różnego rodzaju sytuacje, mogą też szybko wchodzić w konflikty i nie szanować potrzeb innych.

Nadmierna aktywność

Nadmierna aktywność ruchowa jest szczególnie mocno utożsamiana z ADHD. Dzieci cierpiące na klasyczny obraz tego zespołu nie mogą usiedzieć spokojnie. Są rozbiegane, muszą bardzo dużo aktywności poświęcić na spożytkowanie swojej energii. W szkole szczególnie łatwo to zauważyć: wstają z ławki, kiedy nie powinny, biegają po klasie, zaczepiają kolegów, wiercą się albo machają rękami i nogami. Ich zabawa zazwyczaj przybiera bardzo hałaśliwy kształt.

Zaburzenia koncentracji i uwagi

Ostatni rodzaj objawów dotyczy przede wszystkim funkcjonowania w szkole na poziomie uwagi. Dzieci zazwyczaj nie przykładają wagi do szczegółów, przez co pojawiają się u nich typowe błędy z roztargnienia, widoczne na przykład podczas sprawdzianów. Szybko się rozpraszają, gubią wątek, kiedy coś im przerwie. Nie lubią słuchać poleceń, przestrzegać zasad ani kierować się instrukcjami.

Zaburzenia koncentracji i uwagi mogą utrudniać dzieciom samodzielne organizowanie sobie czasu i przestrzeni do pracy. Ze względu na to, że interesuje je mnóstwo rzeczy, mogą nie odrabiać prac domowych lub też robić to nieuważnie. Zdarza się także, że gubią swoje rzeczy i nieumyślnie o czymś zapominają.


Przeczytaj także:

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Jeśli dowiesz się, że po hiszpańsku turrón to świąteczny smakołyk, jutro nie będziesz o tym pamiętać. Jeśli natomiast ktoś da ci go do ręki, będziesz mógł go powąchać, dotknąć, poczuć, jak się lepi, zbadać dłonią jego kształt... więcej »
Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci, a zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawą, która wspiera pociechy w odkrywaniu świata. Jazda na rowerze z dzieckiem wymaga zapewnienia mu nie tylko bezpieczeństwa, lecz także komfortowej jazdy.... więcej »
Wokół zabawy

Wokół zabawy

Roli, jaką zabawa pełni w życiu dziecka, nie sposób przecenić. Przez pierwsze lata to główny motor rozwoju malucha. Po prostu - zabawa to WAŻNA sprawa. Ale… w świecie dorosłych jak coś jest ważne, to od razu staje się też PO-WAŻNE.... więcej »
Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci to tradycyjny masaż indyjski, posiadający tysiącletnią tradycję. Według ajurwedy praktykuje się go od 28 dnia po narodzinach do około 2 roku życia i tradycyjnie jest przekazywane rodzicom przez... więcej »
Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »