Ekorodzice

Naturalny plac zabaw w Berlinie

Autor: Magdalena Tokarska 2010.07.25, 18:28
Naturalny plac zabaw jest jak kameleon – zmienia się pod wpływem dziecięcych fantazji. Dziś drewniany wieloryb i wąż mogą brać udział w wyprawie po pirackie skarby, a jutro będą pomagać w uwolnieniu księżniczki uwięzionej na wieży. Pomysłów na zabawę jest mnóstwo. Jedyne granice stawia nasza wyobraźnia.
fot. Naturalny plac zabaw w Berlinie

Naturalny plac zabaw to miejsce, które za każdym razem można „budować” na nowo. Dzieci nie znajdą tutaj gotowej instrukcji do zabawy. Drewniane przedmioty, bujna roślinność i pagórki stanowią doskonały punkt wyjścia. Jednak to w rękach najmłodszych znajduje się góra pomysłów do zrealizowania. Wystarczy tylko popuścić nieco wodze fantazji.

Niestety, w Polsce tego typu miejsca należą do rzadkości. Mieliśmy okazje zobaczyć na własne oczy, jak wygląda twórcze miejsce do zabawy na Festiwalu Etnodizajnu dzięki pracowni k. W rozmowie ze współautorką projektu Anną Komorowską dowiedzieliśmy się, że jej ulubionym projektem zagranicznym jest plac zabaw w Berlinie.

– Spotkaliśmy go zupełnie przypadkowo podczas spaceru – wyznaje projektantka – W zasadzie wygląda on zupełnie zwyczajnie – drewniane kładki, rzeźby, domki, zjeżdżalnia. Urzekło mnie, w jaki sposób ukształtowany jest teren. Jest on stosunkowo mały, ale mimo to udało się tam zmieścić pagórki z mnóstwem zakamarków. U nas jednak pokutuje przekonanie, że dostępny plac zabaw jest płaski. Kolejną rzeczą jest roślinność – jest jej całkiem sporo, głównie są to bambusy, ale również kwitnące krzewy. Urocze są również wszystkie elementy drewniane – nie są to zwyczajne zabawki z katalogu. Ogromna, obrotowa makówka, wieloryb, łodzie, domki na palach – to wszystko może stać się pretekstem do zabawy w bezludną wyspę i wiele innych – podsumowuje Anna Komorowska.

Nie pozostało nam nic innego, jak pojechać do Berlina i przekonać się na własnej skórze, co takiego niezwykłego kryje w sobie naturalny plac zabaw w stolicy naszych zachodnich sąsiadów. I uczyniliśmy to. Efektem naszej podróży jest krótkometrażowy film oraz fotoreportaż:)

fot. Naturalny plac zabaw Berlin


Przeczytaj także:

Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »
Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Jest taki drobiazg, który pomaga wielu maluchom w trudnych chwilach. To kciuk. Czasem palec wskazujący lub środkowy, ale najczęściej kciuk. Kciuk dla niektórych jest po prostu niezastąpiony. Jeśli jesteś rodzicem miłośnika ssania kciuka, jeśli... więcej »
Jak złagodzić ból ucha u dziecka? Poznaj przyczyny i sposoby łagodzenia

Jak złagodzić ból ucha u dziecka? Poznaj przyczyny i sposoby łagodzenia

Każdy, kto choć raz cierpiał na ból uszu, wie, że to nic przyjemnego. Ból ucha może być spowodowany przez wiele różnych czynników takich jak np. infekcje, zatkanie, przewianie itp. Poznajmy kilka najczęstszych przyczyn bólowych i domowych... więcej »
W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

Czasy współczesne dostarczają olbrzymiej ilości bodźców, ale nie zawsze dzieje się to w sposób uporządkowany. Stąd nauka poświęciła wiele uwagi komunikacji człowieka ze światem za pośrednictwem zmysłów. Rozwój zmysłowy wspierają... więcej »
Raport UOKiK – na co zwracać uwagę podczas zakupów dla dzieci?

Raport UOKiK – na co zwracać uwagę podczas zakupów dla dzieci?

W zeszłym roku na polski rynek trafiły akcesoria dziecięce warte prawie 150 mld dolarów. Z kontroli Inspekcji Handlowej wynika, że nie wszystkie z nich powinny zostać dopuszczone do sprzedaży. Najnowszy raport UOKiK nie pozostawia złudzeń –... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
05.05.2011 16:41 - agnieszka
Filmik pierwsza klasa. Plac też niczego sobie. Podobny plac jest we Francji przez Luwrem...
{opis}
10.08.2010 22:47 - mamalka
Super !!! Co prawda taki jak berliński może nie jest plac zabaw w parku Jordana ale powiem szczerze, ze milo się dziś nim zaskoczyliśmy. Również jest piasek, jak w tym w reportażu, po którym biegają roześmiane dzieciaki. A w piasku eksperymentalne zabawy typu woda spływająca z pompy do rynien,mini koparki, którymi sterują maluchy aby zebrać ów piasek. A poza tym fajne drewniane konstrukcje do łażenia i liny do wspindrania się. Kazdy z maluchów miał uśmiech od ucha do ucha :)
{opis}
04.08.2010 20:53 - mama_Igorka
Jaki profesjonalny filmik z podkładem muzycznym ;d Czołówka tez pierwsza klasa Czekam na więcej;d
{opis}
04.08.2010 16:45 - wielodzietna
BRAWO świetny tekst! Jestem wielbicielką naturalnych placów zabaw. Miejsce zabaw dzieci zbudowane z naturalnych elementów jest 100 razy bardziej przyjazne maluchom niz sztuczne wytwory architektów!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »