Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Wiele z nas zaczyna przygotowania do niej już sporo wcześniej. Wszystko po to, aby przywitać na świecie zdrowe maleństwo, ale jednocześnie samemu jak najszybciej wrócić do dobrej formy. Na pewno niezbędne okaże się w tym celu bycie pod stałą opieką lekarską, jak i prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym odpowiedniej diety!
W życiu każdej z nas przychodzi w końcu taki moment kiedy, jesteśmy już na 100 procent pewne tego, że w końcu chcemy poświęcić się macierzyństwu. Jest to przy tym jedna z najważniejszych decyzji, do której należy przygotować się znacznie wcześniej. Większość lekarzy zaleca rozpocząć przygotowania już około rok przed planowaną ciążą, a jak nie jest to możliwe, to przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Tyle bowiem wynosi minimalny okres, w którym będziemy w stanie zgromadzić wszystkie, niezbędne maleństwu minerały i witaminy.
Myśląc o ciąży pamiętajmy również o tym, żeby nie planować jej zbyt późno, dlaczego? Ponieważ płodność kobiety z czasem maleje. Najwyższy jej szczyt przypada na okres 20-25 lat, natomiast już po 32. roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada do 8 procent, aby co kolejne 3 lata obniżać się o 10 procent. Jednak nawet pomimo upływu czasu, każda z nas ma duże szanse na zostanie mamą. Wystarczy jedynie zastosować kilka prostych sposobów. Pierwszym z nich jest odpowiednia opieka lekarska przed ciążą i w jej trakcie. W tym celu dobrze jest poszukać renomowanej placówki.
Jeśli masz już odpowiednią opiekę medyczną i wykonałaś wszystkie niezbędne badania, to czas zwrócić uwagę na masę ciała. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga przyszłej mamy ma ogromny wpływ na jej płodność. Najlepszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka mieści się w granicach 18-25. Dodatkowe kilogramy mogą być przyczyną kłopotów z owulacją i zespołu policystycznych jajników, a z kolei później zwiększyć ryzyko powikłań ciążowych, takich jak chociażby cukrzyca i nadciśnienie. Niedowaga natomiast często ma związek z niedoborem leptyny, czyli hormonu kontrolującego uczucie sytości i głodu, co skutkuje zaburzeniami miesiączkowania. Z badań wynika również, że naszą płodność podnosi regularna aktywność fizyczna. W tym celu wystarczy 3-4 razy w tygodniu poświęcić 30 minut na uprawianie swojej ulubionej dyscypliny.
Ogromne znaczenie w przygotowaniu się do ciąży ma również zbilansowana, zdrowa dieta. Planując dzidziusia warto zmienić złe nawyki żywieniowe na lepsze, których będziemy przestrzegać również po porodzie. Odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze oraz witaminy będzie miała pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie maleństwa. Od czego zatem zacząć? Po pierwsze trzeba zadbać o to, aby dieta przyszłej mamy była bardzo urozmaicona. Nie może zabraknąć w niej produktów bogatych w wapń, który jest niezbędny w tworzeniu tkanki kostnej dziecka. Znajduje się on przede wszystkim w mleku i jego przetworach, roślinach strączkowych, rybach, czy orzechach. Nie można również zapomnieć o posiłkach bogatych w białko, które jest niezbędnym budulcem komórek i tkanek rozwijającego się płodu. Znajduje się ono przede wszystkim w mięsie, produktach mlecznych i jajach. Codzienna dieta powinna być również bogata w dużą ilość warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego przemiału, a także odpowiednią ilość żelaza, które występuje w wątróbce, czerwonym mięsie, szpinaku, szczawiu i brokułach.
Do tego posiłki powinny dostarczać odpowiedniej ilości magnezu, cynku, selenu, kwasu foliowego, oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należy także pamiętać o odpowiedniej dawce witaminy C (papryka, pomarańcze, jarmuż, brukselka, kiwi, pomidor, cytryna) i witaminy E zwanej również witaminą płodności. Niedobór tej ostatniej u kobiet może prowadzić do zaburzeń w przebiegu ciąży, a u mężczyzn powodować zmniejszenie wydzielania gonadotropiny, przyczyniającej się do zwyrodnienia plemników. Dużo witaminy E jest w oleju słonecznikowym, orzechach, migdałach, rybach, płatkach owsianych, drobiu, pomidorach, papryce, czy mleku i jego przetworach. Należy również pamiętać o kwasie foliowym, który ma pozytywny wpływ na kształtowanie się cewy nerwowej, z której powstaje mózg i rdzeń kręgowy.
Planując ciążę, musisz przede wszystkim zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, jak i tych z dużą zawartością cukru, soli oraz tłuszczów zwierzęcych. Do tego dla zdrowia zarówno malucha jak i swojego, odstaw wszystkie używki, takie jak papierosy, alkohol. Palenie zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, poronień i problemów z łożyskiem. Również większość maluchów palących mam rodzi się z niedowagą i za wcześnie. Natomiast w przypadku mężczyzn nałóg ten ma niekorzystny wpływ na jakość nasienia. Szkodliwy jest także alkohol. Z badań prowadzonych przez duńskich naukowców wynika, że 10 drinków wypijanych tygodniowo przez badane sprawiło, że poczęcie dziecko było u nich dwukrotnie niższe, niż w przypadku kobiet, które spożywały do pięciu drinków. Ogranicz również kawę, bowiem picie więcej niż cztery filiżanki dziennie, zmniejsza możliwość poczęcia dziecka aż o jedną czwarta, zaleca się optymalną dawkę wynoszącą dwie filiżanki dziennie.
Jeśli planujesz ciążę to, jak najszybciej zmień swoje nawyki żywieniowe i postaw na zdrową dietę, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwój oraz zdrowie maleństwa.
Artykuł opracowany na podstawie ogólnodostępnych informacji - źródło m.in. https://www.klinikainvicta.pl/.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.