Ekorodzice

Jak wybrać imię dla dziecka?

Autor: Magdalena Tokarska 2010.02.10, 13:13

Z pozoru to tylko kilka niewinnych sylab, które tworzą słowo. Jednak słowo to przez całe życie będzie towarzyszyło twojemu dziecku. Dlatego szukanie imienia jest zajęciem o wiele bardziej pracochłonnym i  odpowiedzialnym niż przygotowywanie wyprawki. Ze śpioszków, grzechotek czy kocyka dziecko prędko wyrośnie, a źle dobrane imię zostanie z nim na zawsze. 

Przed narodzinami dziecka księga imion jest najczęściej wertowaną pozycją. Rodzice gorączkowo poszukują "czegoś" niebanalnego, czasem zapominając o przesłankach bardziej praktycznych i racjonalnych. A skoro jest to decyzja na całe życie, to warto rozważyć wszelkie "za i przeciw". Tak na wszelki wypadek - dla czystego sumienia. Nikt przecież podczas przedstawiania się nie chce usłyszeć: "Biedaku, kto cię tak urządził?"


Imiona o silnym polu rażenia

Niektórzy rodzice postanawiają podkreślić wyjątkowość swojego dziecka za pomocą imienia. No i podkreślają. Tym oto sposobem Elvis, Żyraf, Gwen, Dąb czy też Gaja, Miła, Nike chodzą po tym naszym świecie naznaczeni piętnem wyjątkowości. Jak rodzice tłumaczą tego typu decyzje? - Jest tyle pospolitych imion. Nuda. Sama noszę zwyczajne imię. Dlatego postanowiliśmy z mężem wysilić się nieco bardziej i padło na Mirandę. Na razie nasza córeczka jest malutka, więc mówimy do niej Mimi. Czy można sobie wymarzyć ładniejsze imię? - pyta retorycznie mama Marysia. Tata Nikodema tłumaczy swoją decyzję w podobny sposób: - Drażni mnie ta moda na imiona. Nie wierzę, że dziecko może dobrze czuć się z imieniem, które nosi pół przedszkola. Nie mam zwyczaju wtrącać się w nie swoje sprawy. Niech każdy nazywa swoje dziecko, jak mu się żywnie podoba. Mam po prostu dość kąśliwych uwag w sprawie Nikodzia. Nasi rodzice woleliby, żeby Nikodem miał na imię Kuba i na okrągło nam o tym przypominają - wyznaje poirytowany tata Jacek.


Imię w duecie z nazwiskiem

Aleksander i Olek czy Małgorzata i Gosia - imiona niby te same, a jednak brzmią zupełnie inaczej. Czasem zdarza się, że jedna forma podoba nam się bardzo, a ta druga nie zachwyca. No cóż, zawsze można posługiwać się ulubioną wersją imienia. Jednak jeśli już od samego początku coś nam nie brzmi, warto szukać dalej. W końcu będzie to jedno z najczęściej wypowiadanych przez nas słów, więc musimy być do niego przekonani. Najlepiej od razu zestawiać imię z nazwiskiem i sprawdzać, czy do siebie pasują i tworzą jednolitą całość. Niestety, nie zawsze można kierować się tylko swoimi upodobaniami, bo skutek może być opłakany. Tak jak w przypadku jednych znajomych, którym bardzo spodobało się imię Maja. Jednak chyba do końca nie pamiętali, jak mają na nazwisko. I tym sposobem mają - Maję Pszczółkę. Czasem odnoszę wrażenie, że rodzice szukają wybawienia w wymyślnym imieniu, które ma przyćmić pospolite czy wstydliwe nazwisko, jak np. Rozalia Kapusta czy Pankracy Szczotka. Efekt oceńcie sami.


Zbyt zdrobniale lub zbyt oficjalnie

Wiele żeńskich imion nie posiada neutralnej formy. Mamy, np. Kasię, Zosię, Basię albo Katarzynę, Zofię, Barbarę. Może niektórzy z was pomyśleli, że istnieje przecież trzecia forma, czyli Kaśka, Zośka, Baśka. Szczerze mówiąc ta ostatnia podoba mi się najbardziej. Jest troszkę zadziorna i nieprzesłodzona. Jednak wiele kobiet nie życzy sobie, aby mówić do nich w ten sposób. W takim razie jak się do nich zwracać? Kasiu - tak powiedziałabym do małej dziewczynki, Katarzyno - brzmi zbyt oficjalnie. Często zastanawiam się, jak właścicielki tego imienia przedstawiają się nowo poznanym osobom.


Decyzja w rękach starszaka

Zdarza się, że to na rodzeństwo spada odpowiedzialność wymyślenia imienia dla nienarodzonego jeszcze braciszka lub siostrzyczki. Rodzice chcą w ten sposób pokazać swojemu dziecku, że liczą się z jego zdaniem i że ma ono wpływ na wydarzenia związane z przyjściem na świat nowego członka rodziny. Wprawdzie dziecko powinno zostać zaangażowane w te przygotowania, ale może lepiej ograniczyć jego pomoc do wyboru, np. łóżeczka czy koloru śpioszków. Idę o zakład, że maluch wybierze imię, które nosi jego ulubiony bohater książkowy lub filmowy. Mój brat ubzdurał sobie, że powinnam mieć na imię Malwina. Pomysł ten zrodził się w jego kudłatej głowie, gdyż w tym okresie brazylijska telenowela "Niewolnica Izaura" biła rekordy popularności. Jednak nie udało mu się postawić na swoim. Rodzice nie ulegli.


Wujek dobra rada

Często gdy pojawia się temat wyboru imienia, ciocie i wujkowie nie potrafią oprzeć się pokusie i muszą wtrącić swoje trzy grosze. Warto pewnie wziąć ich rady pod uwagę, jednak odrobina asertywności nie zaszkodzi. W końcu niekiedy trzeba pokazać krewnym, kto tu rządzi i kto tu ma decydujące zdanie. Można też do momentu rozwiązania nie puszczać pary z ust, a po narodzinach bobasa postawić wszystkich przed faktem dokonanym. Dzięki temu unikniecie zrzędzenia nad uchem. No chyba, że planujecie dać dziecku na imię Delfina lub Zygfryd. W takim przypadku wasi krewni będą potrzebować nieco czasu, aby oswoić się z tym niecodziennym wyborem. Nie zapominajcie o tym.


Piętno przeszłości

Każde imię budzi jakieś skojarzenia, jest w pewien sposób naznaczone przeszłością. Jeśli ktoś miał nauczycielkę Wandę, która budziła postrach w szkole albo kolegę Mirka, który stronił od wody i mydła - to imiona te prawdopodobnie od razu będą spisane na straty. Również sentymentalne wspomnienia jednego z rodziców związane z imieniem pierwszej miłości mogą być niebezpieczne. Nasza druga połówka na pewno nie będzie zachwycona i lepiej nawet nie zgłaszać takiej propozycji. No chyba, że chcecie podpaść na całej linii. Powiem szczerze, że dla mnie taka imiona jak: Karolina, Olga, czy Oliwia - nie istnieją. Sami zgadnijcie dlaczego:)


Tekst powstał w oparciu o prywatne doświadczenia niegdyś małej Madzi, teraz dorosłej Magdy, która w oficjalnych pismach figuruje jako Magdalena. A co najważniejsze, lubi swoje imię - niezależnie od formy.

Warto wiedzieć

 O wyborze imienia decydują rodzice, jednak kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo ocenić, czy nie jest ono:
- ośmieszające;
- nieprzyzwoite;
- podane w zdrobniałej formie;
- podane w niejasnej formie, czyli budzi wątpliwości, co do płci dziecka. Pamiętajmy, że w języku polskim wszystkie imiona żeńskie kończą się na samogłoskę „a” (np. Marta), a męskie na spółgłoskę (np. Tomasz) lub samogłoską „i” albo „y” (np. Antoni).


W razie jakichkolwiek wątpliwości urzędnik może posiłkować się wiedzą Rady Języka Polskiego PAN, która wydaje opinię o imionach budzących kontrowersje.


Przeczytaj także:

Przyczyny bezpłodności a naturalne metody wspomagające poczęcie dziecka

Przyczyny bezpłodności a naturalne metody wspomagające poczęcie dziecka

Coraz więcej par zmaga się z problemem naturalnego poczęcia, mimo iż wydaje im się, że są zdrowi, prowadzą higieniczny tryb życia. Obecnie aż 20% par starających się o dziecko ma z tym trudności. U niektórych lekarze ginekolodzy stwierdzają... więcej »
Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki

To inwazyjne badanie prenatalne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, gdy istnieje podejrzenie wad genetycznych u płodu. I chociaż pozwala rozwiać wątpliwości co do stanu dziecka, wiele kobiet nie decyduje się mu poddać, z uwagi na minimalne,... więcej »
Dlaczego ciąża jest taka męcząca?

Dlaczego ciąża jest taka męcząca?

Sądziłaś, że to będzie najpiękniejszy okres w twoim życiu, a teraz okazuje się, że najchętniej przespałabyś całe 9 miesięcy? Dowiedz się więcej o zmęczeniu w ciąży i sprawdź, jak sobie z nim radzić! więcej »
Dieta wegańska a ciąża

Dieta wegańska a ciąża

Przez wiele lat kobiety będące na diecie wegańskiej w ciąży były bardzo krytykowane za bezmięsny sposób odżywiania. Wówczas „zmuszano” je, aby przynajmniej na czas ciąży spożywały produkty mięsne dla dobra dziecka. Obecnie wraz... więcej »
Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Chociaż ich nie widzimy, odgrywają szczególnie ważną rolę w życiu kobiety. Ich dobre rozciągnięcie i elastyczność ułatwia poród, wspomaga dojście do siebie po porodzie, ogranicza ryzyko nietrzymania moczu (zwłaszcza u kobiet po porodzie... więcej »


Komentarzy: 10
{opis}
07.03.2013 20:22 - iaera
Do mnie te nowoczesne Andżeliki i Dżesiki nie przemawiają, a jeszcze nie wiadomo jak to pisać. A trzeba też pomyśleć o tym jak to imię będzie pasowało do dziecka w późniejszym wieku. Znam pewną Otylię mniej więcej dziesięcioletnią, która jest ... no właśnie, otyła to dobre słowo. Pomyślcie co sie w szkole dzieje. Kpinom nie ma końca
{opis}
02.03.2013 11:23 - hetmanka
Spędzało nam to sen z powiek do ostatniego dnia...
{opis}
16.04.2012 13:47 - ela_wielo
Ja z kolei spędziłam na patologii ciąży 3,5 miesiąca i też się nasłuchałam pomysłów:-) Osobiście nie przypadły mi do gustu imiona ładnie brzmiące, ale bardzo powtarzające się, tak jak Julka czy Amelka. Ale co mnie zdziwiło, to renesans imion dawno już nie używanych. Stanisław, Ignacy, Stefania, Antonina, Mieszko itp. Z drugiej strony są też jakieś wynalazki z pierwszych stron gazet jak Alikia Ilia. Wydaje mi się, że skrajnych pomysłów trzeba unikać, zwłaszcza, jeśli pomysł polega na nazwaniu dziecka Ozyrys, Belzebub albo Mrówka (urząd w Warszawie coś takiego kiedyś zarejestrował...) - dla dobra dziecka. Uważam, że jeśli mamusia czy tatuś mają ochotę się wyróżnić, to lepiej, żeby robili pajaca z samych siebie. Sama nie chciałabym być ofiarą mody lub zakrapianej imprezy, po której tatuś poszedł zarejestrować dziecko.
{opis}
21.02.2011 17:05 - wielodzietna
Ja mam problem z imieniem bliźniaków Piotr i Pawel zbyt bardzo oklepane ale na Kosmę i Damiana z drugiej strony mąż się zgodzić nie chce...
{opis}
16.11.2010 02:03 - hetmanka
Moja najbliższa przyjaciółka dała młodej na imie Prakseda, smutne to ...ale prawdziwe;/
{opis}
10.11.2010 20:31 - emaran
Będąc w ciąży miałam okazję leżeć na patolologii ponad miesiąc, przez pokój przewinęło się ok. 40 przyszłych mam. Oczywiście rozmawiałysmy o imionach dla naszych pociech. Królowały: Julia i Kuba, dużo było: Amelek, Stasiów, Olków, Oliwek i Nikolek. Imię mojej córeczki Ania trafiło się raz, ale było również takie imię jak Latika. Do wyboru, do koloru.
{opis}
19.04.2010 13:42 - mama_Igorka
Super ze dodaliście informację jak zmienić imię. Zawsze się zastanawiał czy się da i jak to zrobić. Ta informacja jest dla mnie bardzo cenna Dzięki!
{opis}
14.04.2010 21:48 - Admin
No cóż... Skoro nie możemy liczyć na wypełnienie kwestionariusza osobowości przez niemowlaka:D, to pozostaje nam tylko kobieca intuicja:)
{opis}
09.04.2010 08:38 - anette
wyniki badań psychologicznych są dość jednoznaczne w tej kwestii - jeśli dziecko ma predyspozycje temperamentalne do bycia pewną siebie, ekstrawertyczną, towarzyską osobą, oryginalne imię pomoże mu w życiu i  będzie dodatkowym atutem. jeśli dziecko okaże się jednak być zamknięte w sobie, nieśmiałe i lękliwe, skutki posiadania oryginalnego imienia mogą być wręcz odwrotne - taki "prezent" od rodziców będzie wtedy dla osoby ciężarem, frustrującym obciążeniem na późniejszych etapach życia. tak jak wspomniałam na początku - wyniki badań są jednoznaczne, ale... trudno je przełożyć na tzw. życie - ponieważ w momencie, kiedy nasze dziecko się rodzi i kiedy wpisujemy mu imię do akt, nie można przewidzieć tego, jaką będzie mieć osobowość. czyli może w wyborze stopnia oryginalności imienia powinna kierować nami zasada złotego środka?
{opis}
13.03.2010 12:23 - konto usunięte
To prawda imię jest bardzo ważne, ale nie popadajmy w skrajności. Miałam koleżankę o imieniu Prakseda. Imię niezbyt ładne, ale dziewczyna byla wspaniała i chyba imię jej nie zaszkodziło w życiu. Znalazła fajne zdrobnienie Seda i tak już zostal.o
ikona kategorii
Opinia eksperta

Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń
Kwestie zmiany imienia reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o  zmianie imienia i nazwiska. W myśl jej przepisów zmiana imienia następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o taką zmianę. W  przypadku gdy chodzi o małoletnie dziecko (co do zasady poniżej 18 roku życia), wniosek taki złożyć mogą jego przedstawiciele ustawowi (najczęściej będą to rodzice). Wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy ( a więc osoby chcącej zmienić imię).

Czym można uzasadniać zmianę imienia?

Tylko ważnymi powodami, do których zaliczyć można w szczególności fakt, że imię jest ośmieszające lub nie jest używane (za to używane jest inne). Przy tej okazji apeluję o rzetelne przemyślenie sprawy imienia dla własnego dziecka. Uznania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego może nie zyskać argument, że to imię już się rodzicom nie podoba i chcieliby inne.

Sam wniosek winien zawierać:
  • dane osoby, której dotyczy (imię, nazwisko, nazwisko rodowe, adres zameldowania na pobyt stały czy numer PESEL);
  • imię, na jakie ma nastąpić zmiana;
  • uzasadnienie.
Ponadto do wniosku dołączyć należy:
  • odpis zupełny aktu urodzenia wnioskodawcy oraz ewentualnie odpis zupełny aktu małżeństwa – chyba, że zostały one sporządzone w urzędzie stanu cywilnego, w którym ubiega się o zmianę imienia;
  • inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia.
W przypadku negatywnej decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego przysługuje nam odwołanie do wojewody.

Opłata skarbowa za wydanie decyzji wynosi 37 zł.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »