Ekorodzice

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Autor: Mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 16:11
Natomiast w przypadku płodu obserwuje się:
  • złe ułożenie płodu,
  • liczne wady rozwojowe (m.in. wady serca, przepukliny),
  • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu,
  • makrosomia płodu,
  • otyłość dziecięca (m.in. z  tego powodu noworodki otyłych ciężarnych częściej zostają przeniesione po porodzie na oddział intensywnej terapii neonatologicznej).

Jak pomóc ciężarnej, która za bardzo przybiera na wadze?

  1. W przypadku ciężarnych, które zbyt szybko zwiększają masę ciała zaleca się konsultację lekarską, która wykluczy pojawienie się ewentualnych chorób oraz ciąży mnogiej.

  2. Gdy przyrost masy ciała w ciągu tygodnia przekracza 1350g przy współistniejących obrzękach, bólach głowy i  zaburzeniach widzenia  KONIECZNA JEST KONSULTACJA LEKARSKA.

  3. Po wykluczeniu ewentualnych chorób przez lekarza zaleca się dokonać analizy żywieniowej ciężarnej przez dietetyka klinicznego pod względem jakościowym i ilościowym w aspekcie:

    • zawartości tłuszczu w diecie (np. produkty smażone; fast-food!),

    • ilości słodyczy (należy tu również zwrócić uwagę na wszelkie napoje, która zawierają dużo węglowodanów zwłaszcza cukrów),

    • wielkości posiłków,

    • zawartości warzyw i owoców w  diecie (w aspekcie ilości błonnika),

    • aktywności fizycznej.

zdjęcie bettina_n


Tagi: poród   waga w ciąży   ciąża  

Przeczytaj także:

Dlaczego ciąża jest taka męcząca?

Dlaczego ciąża jest taka męcząca?

Sądziłaś, że to będzie najpiękniejszy okres w twoim życiu, a teraz okazuje się, że najchętniej przespałabyś całe 9 miesięcy? Dowiedz się więcej o zmęczeniu w ciąży i sprawdź, jak sobie z nim radzić! więcej »
Przygotowania do ciąży - postaw na zdrową dietę!

Przygotowania do ciąży - postaw na zdrową dietę!

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Wiele z nas zaczyna przygotowania do niej już sporo wcześniej. Wszystko po to, aby przywitać na świecie zdrowe maleństwo, ale jednocześnie samemu jak najszybciej wrócić... więcej »
Kalendarz emocji w ciąży

Kalendarz emocji w ciąży

W ciąży zmienia się ciało, sytuacja życiowa, status rodzinny, priorytety i wiele innych kwestii. A jak wygląda sprawa emocji? Ile ciąży tyle historii, tyle odcieni emocji i odczuć. Różna jest ich skala i dynamika. ... więcej »
Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Zwykłe codzienne dolegliwości, takie jak przeziębienie, bóle zatok czy sińce podczas ciąży, mogą być niezwykle groźne dla nienarodzonego dziecka. Nigdy nie wiesz, czy dotychczas stosowane przez Ciebie lekarstwa, po które zapewne sięgałaś... więcej »
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
16.04.2012 13:34 - ela_wielo
Ja zaczynałam od wagi 54 kg i bardzo dużo przytyłam w pierwszym trymestrze mimo zdrowego odżywiania i ruchu. Potem już szło wolniej, a przed samym porodem ważyłam 70,5 kg - dzień po porodzie 65 kg! Jakoś mało spadło (dziecko ważyło 3 kg) i do tej pory nie mogę się uporać ze schudnięciem - ważę 60 kg, a minęło już wiele miesięcy i staram się bardzo trzymać zdrową dietę. Zaraz po połogu poszłam na aerobic, ale coraz gorsze samopoczucie i brak efektów spowodowały, że się zniechęciłam po 8 tygodniach. Okazało się potem, że zachorowałam na niedoczynność tarczycy. Ciekawa jestem jak przy tej chorobie wygląda wzrost masy ciała w ciązy...
{opis}
07.02.2011 22:16 - szkolas
ja przytyłam 20 kilo!!!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »