Ekorodzice

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Autor: Mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 16:11
Natomiast w przypadku płodu obserwuje się:
 • złe ułożenie płodu,
 • liczne wady rozwojowe (m.in. wady serca, przepukliny),
 • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu,
 • makrosomia płodu,
 • otyłość dziecięca (m.in. z  tego powodu noworodki otyłych ciężarnych częściej zostają przeniesione po porodzie na oddział intensywnej terapii neonatologicznej).

Jak pomóc ciężarnej, która za bardzo przybiera na wadze?

 1. W przypadku ciężarnych, które zbyt szybko zwiększają masę ciała zaleca się konsultację lekarską, która wykluczy pojawienie się ewentualnych chorób oraz ciąży mnogiej.

 2. Gdy przyrost masy ciała w ciągu tygodnia przekracza 1350g przy współistniejących obrzękach, bólach głowy i  zaburzeniach widzenia  KONIECZNA JEST KONSULTACJA LEKARSKA.

 3. Po wykluczeniu ewentualnych chorób przez lekarza zaleca się dokonać analizy żywieniowej ciężarnej przez dietetyka klinicznego pod względem jakościowym i ilościowym w aspekcie:

  • zawartości tłuszczu w diecie (np. produkty smażone; fast-food!),

  • ilości słodyczy (należy tu również zwrócić uwagę na wszelkie napoje, która zawierają dużo węglowodanów zwłaszcza cukrów),

  • wielkości posiłków,

  • zawartości warzyw i owoców w  diecie (w aspekcie ilości błonnika),

  • aktywności fizycznej.

zdjęcie bettina_n


Tagi: poród   waga w ciąży   ciąża  

Przeczytaj także:

Czekolada w ciąży – dobre czy złe odżywianie?

Czekolada w ciąży – dobre czy złe odżywianie?

Spożywanie czekolady przez kobiety w ciąży wciąż budzi wiele kontrowersji. Większość ciężarnych z jednej strony ma wielką ochotę na czekoladę, ale z drugiej ma wiele wątpliwości, czy jest ona bezpieczny dla ich płodu. Niewątpliwie... więcej »
Co kupić na narodziny dziecka?

Co kupić na narodziny dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo ważne i znaczące wydarzenie. Dlatego należy przyłożyć wielką wagę to wyboru i zakupu prezentów na narodziny. Jest to bardzo miła i praktyczna tradycja. Warto więc zapoznać się najciekawszymi... więcej »
Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Pokój dziecka możemy udekorować na wiele różnych sposobów. Choć do głowy mogą nam przychodzić przede wszystkim bajkowe postaci, zwierzaki czy kolorowe desenie, my mamy w zanadrzu coś jeszcze. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny plakat. Metryczka... więcej »
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
16.04.2012 13:34 - ela_wielo
Ja zaczynałam od wagi 54 kg i bardzo dużo przytyłam w pierwszym trymestrze mimo zdrowego odżywiania i ruchu. Potem już szło wolniej, a przed samym porodem ważyłam 70,5 kg - dzień po porodzie 65 kg! Jakoś mało spadło (dziecko ważyło 3 kg) i do tej pory nie mogę się uporać ze schudnięciem - ważę 60 kg, a minęło już wiele miesięcy i staram się bardzo trzymać zdrową dietę. Zaraz po połogu poszłam na aerobic, ale coraz gorsze samopoczucie i brak efektów spowodowały, że się zniechęciłam po 8 tygodniach. Okazało się potem, że zachorowałam na niedoczynność tarczycy. Ciekawa jestem jak przy tej chorobie wygląda wzrost masy ciała w ciązy...
{opis}
07.02.2011 22:16 - szkolas
ja przytyłam 20 kilo!!!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »