Ekorodzice

Terapeutyczna moc jogi

Autor: Martyna Kędziora 2010.04.12, 01:18
Joga to zarówno jedność ciała i umysłu, jak i unia ze wszystkim, co żyje. To także nakładanie jarzma samodyscypliny na ciało i umysł. Dla gorliwych praktykujących jest sposobem na życie – ścieżką, która uczy, jak pokonywać trudy i znoje dnia codziennego.

fot. www.sxc.hu


Ćwiczenia fizyczne zostały zaprojektowane w celu rozwoju mięśni i kształtowania sylwetki. Natomiast celem jogi – jednej z 46. filozofii, które rozwinęły się w Indiach ok. 5000 lat temu –  jest głównie rozwój zdolności umysłowych, koncentracji i elastyczności ciała. Asany, czyli ćwiczenia jogiczne, wykonuje się powoli ze świadomością każdego ruchu, co zapobiega zmęczeniu mięśni, sztywności i późniejszym kontuzjom. Rozwój mięśni niekoniecznie oznacza, jak powszechnie się sądzi, zdrowe ciało. Zdrowie to stan równowagi (homeostazy), w którym narządy funkcjonują idealnie pod kontrolą umysłu.

Swami Vishnudevananda sprowadził całą starożytna wiedzę jogi do 5 podstawowych zasad:

  1. Asany. Początkowo skupiają się na uelastycznieniu ciała – szczególnie kręgosłupa, ponieważ zdrowy kręgosłup utrzymuje w dobrym stanie całe ciało. Asany zapewniają wydajniejsze ukrwienie, delikatny masaż organom wewnętrznym i gruczołom, dzięki czemu poprawiają ich funkcjonowanie. Ćwiczenia wykonuje się powoli w koordynacji z głębokim oddechem, co pomaga rozwinąć koncentrację i przygotowuje umysł do medytacji.

  2. Właściwe oddychanie. Większość ludzi nie wykorzystuje przy oddychaniu pełnej pojemności płuc. Oddychają płytko i często cierpią na nadmierne zmęczenie. Pełny oddech jogiczny wykorzystuje w całości mięśnie oddechowe (przede wszystkim przeponę i mm. międzyżebrowe). Podczas pełnego wdechu najpierw rozszerza się brzuch, klatka piersiowa, a na końcu górna część płuc w obszarze obojczykowym. Jogiczne ćwiczenia oddechowe to pranajamy, co oznacza kontrolowanie prany (energii życiowej). Osoby, które posiadają praniczną energię, promienieją wyczuwalną przez innych siłą i witalnością.

  3. Prawidłowa relaksacja. Współczesny styl życia sprawia, że często przez cały dzień pracujemy na zwiększonych obrotach. Nawet gdy próbujemy odpocząć poprzez stale utrzymujące się w nas napięcie psychiczne i fizyczne, marnujemy energię. Podczas skutecznej relaksacji energia zużywana jest tylko w celu podtrzymania naturalnych procesów metabolicznych ciała. Pełna relaksacja dotyczy trzech poziomów: fizycznego( na którym wyzbywamy się napięcia z mięśni i narządów wewnętrznych poprzez autosugestię), mentalnego(umysł staje się „czysty”, bez kotłujących się w nim myśli)i duchowego(staramy się stopić w jedno ze wszystkim, co nas otacza, wyzbyć się ego).

  4. Odpowiednia dieta. Opiera się na pokarmach świeżych, naturalnych i prostych. Posiłki są lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Spełniają swój główny cel, czyli dostarczają organizmowi prany, w tym przypadku w postaci niezbędnych składników odżywczych. Jogini spożywają głównie ziarna, kasze, ryż, nasiona, orzechy, owoce i warzywa. Czasem poszczą, gdyż jest to sposób nie tylko na wzmocnienie samodyscypliny, ale przede wszystkim na wieloznaczne oczyszczenie ciała. Jogini nawet odżywiając się są świadomi jedności ze wszechświatem, dlatego są wegetarianami i starają się nadmiernie nie eksploatować naszej planety.

  5. Pozytywne myślenie i medytacja. Podświadomie wiemy, jak wielką potęgę mają nasze myśli. Mówimy nawet „uważaj, o czym marzysz, bo może się spełnić”. Mając to na uwadze, tak jak jogini, starajmy się skupiać w życiu na jego jaśniejszych aspektach i próbujmy je wzmacniać. Gdy umysł jest skoncentrowany wszelkie zmartwienia i troski tego świata znikają w magiczny sposób. Zdolność koncentracji i medytacji posiadamy wszyscy! Sztuka to pozwolić sobie na wyłączenie myśli, a stąd już tylko krok do trwałego szczęścia i wewnętrznego pokoju.

Źródło: Więcej informacji znajdziecie w książce Swamiego Vishnudevanandy „The Complete Illustrated Book of Yoga”.

Tagi: joga   naturalne   terapie  

Przeczytaj także:

Fitoterapia – lecznicze właściwości ziół

Fitoterapia – lecznicze właściwości ziół

To, że lubczyk jest doskonałym afrodyzjakiem wiedzą prawie wszyscy, ale już nie każdy zna skuteczny sposób na ból głowy czy żołądka. Większość z nas faszeruje się wtedy silnymi lekami przeciwbólowymi. A skuteczne rozwiązanie jest przecież... więcej »
Tinola – rosół na bóle stawów

Tinola – rosół na bóle stawów

Kto z Was nie zna cudownych właściwości rosołu mamy? Specyfik na każde przeziębienie, grypę, gorsze samopoczucie. Tym razem przekonacie się, że to nie koniec jego zalet. Rosół z dodatkiem czosnku, szpinaku i imbiru – brzmi nieco egzotycznie... więcej »
Domowe sposoby na kaszel

Domowe sposoby na kaszel

Suchy męczący kaszel jest uciążliwy nie tylko dla dziecka, ale i dorosłego. Często szukamy Polecamy pięc sprawdzonych domowych sposobów na kaszel. Nadają się idealnie do stosowania zarówno dla rodziców jak i dziecka. ... więcej »
Biegunka u niemowląt i dzieci a ziołolecznictwo

Biegunka u niemowląt i dzieci a ziołolecznictwo

Przy biegunce obserwuje się od 3 do5 wolnych, wodnistych stolców, które niemowlę oddaje w ciągu 12 godzin. U dzieci starszych, w ciągu 24 godz. niekiedy tylko jeden (najczęściej więcej), lecz obfity, wolny i płynny stolec zawierający... więcej »
Wywiad z hipoterapeutką

Wywiad z hipoterapeutką

Wywiad z Barbarą Gąsiorowską, pedagogiem i hipoterapeutką, współautorką książki "Psychopedagogiczne aspekty hipoterapii dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie", pracownicą Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
14.03.2013 10:24 - iaera
Słyszałam o jodze dla niemowląt, ale jakoś mi sie nie podobało, może nie zagłębiłam się w temat dostatecznie
{opis}
07.03.2013 10:03 - agnieszka
A słyszeliście o jodze z dzieckiem?
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »