Ekorodzice

Naturalny plac zabaw w Berlinie

Autor: Magdalena Tokarska 2010.07.25, 18:28
Naturalny plac zabaw jest jak kameleon – zmienia się pod wpływem dziecięcych fantazji. Dziś drewniany wieloryb i wąż mogą brać udział w wyprawie po pirackie skarby, a jutro będą pomagać w uwolnieniu księżniczki uwięzionej na wieży. Pomysłów na zabawę jest mnóstwo. Jedyne granice stawia nasza wyobraźnia.
fot. Naturalny plac zabaw w Berlinie

Naturalny plac zabaw to miejsce, które za każdym razem można „budować” na nowo. Dzieci nie znajdą tutaj gotowej instrukcji do zabawy. Drewniane przedmioty, bujna roślinność i pagórki stanowią doskonały punkt wyjścia. Jednak to w rękach najmłodszych znajduje się góra pomysłów do zrealizowania. Wystarczy tylko popuścić nieco wodze fantazji.

Niestety, w Polsce tego typu miejsca należą do rzadkości. Mieliśmy okazje zobaczyć na własne oczy, jak wygląda twórcze miejsce do zabawy na Festiwalu Etnodizajnu dzięki pracowni k. W rozmowie ze współautorką projektu Anną Komorowską dowiedzieliśmy się, że jej ulubionym projektem zagranicznym jest plac zabaw w Berlinie.

– Spotkaliśmy go zupełnie przypadkowo podczas spaceru – wyznaje projektantka – W zasadzie wygląda on zupełnie zwyczajnie – drewniane kładki, rzeźby, domki, zjeżdżalnia. Urzekło mnie, w jaki sposób ukształtowany jest teren. Jest on stosunkowo mały, ale mimo to udało się tam zmieścić pagórki z mnóstwem zakamarków. U nas jednak pokutuje przekonanie, że dostępny plac zabaw jest płaski. Kolejną rzeczą jest roślinność – jest jej całkiem sporo, głównie są to bambusy, ale również kwitnące krzewy. Urocze są również wszystkie elementy drewniane – nie są to zwyczajne zabawki z katalogu. Ogromna, obrotowa makówka, wieloryb, łodzie, domki na palach – to wszystko może stać się pretekstem do zabawy w bezludną wyspę i wiele innych – podsumowuje Anna Komorowska.

Nie pozostało nam nic innego, jak pojechać do Berlina i przekonać się na własnej skórze, co takiego niezwykłego kryje w sobie naturalny plac zabaw w stolicy naszych zachodnich sąsiadów. I uczyniliśmy to. Efektem naszej podróży jest krótkometrażowy film oraz fotoreportaż:)

fot. Naturalny plac zabaw Berlin


Przeczytaj także:

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Kreatywność jest cenną i pożądaną cechą. Dzięki niej nie jesteśmy robotami skłonnymi do wykonywania jedynie powtarzalnych czynności, ale wykazujemy się w szkole, a potem w życiu zawodowym inwencją, która pomaga rozwiązać każdy... więcej »
W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

Czasy współczesne dostarczają olbrzymiej ilości bodźców, ale nie zawsze dzieje się to w sposób uporządkowany. Stąd nauka poświęciła wiele uwagi komunikacji człowieka ze światem za pośrednictwem zmysłów. Rozwój zmysłowy wspierają... więcej »
Pierwsza pomoc przy stłuczeniach u dziecka

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach u dziecka

Aktywność fizyczna, będąca niezwykle istotnym elementem wspomagającym optymalny rozwój dziecka, często wiąże się z różnego rodzaju upadkami, stłuczeniami i obiciami. Jest to naturalne w sporcie i nie powinno wpływać na rezygnację... więcej »
Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »
Kreatywne prezenty na Dzień dziecka

Kreatywne prezenty na Dzień dziecka

Dzieci odrywają kartki z kalendarza i z niecierpliwością wypatrują zabawek. A rozgorączkowani rodzice buszują po sklepach w poszukiwaniu najlepszych prezentów dla swoich pociech. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem dziecięcych... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
05.05.2011 16:41 - agnieszka
Filmik pierwsza klasa. Plac też niczego sobie. Podobny plac jest we Francji przez Luwrem...
{opis}
10.08.2010 22:47 - mamalka
Super !!! Co prawda taki jak berliński może nie jest plac zabaw w parku Jordana ale powiem szczerze, ze milo się dziś nim zaskoczyliśmy. Również jest piasek, jak w tym w reportażu, po którym biegają roześmiane dzieciaki. A w piasku eksperymentalne zabawy typu woda spływająca z pompy do rynien,mini koparki, którymi sterują maluchy aby zebrać ów piasek. A poza tym fajne drewniane konstrukcje do łażenia i liny do wspindrania się. Kazdy z maluchów miał uśmiech od ucha do ucha :)
{opis}
04.08.2010 20:53 - mama_Igorka
Jaki profesjonalny filmik z podkładem muzycznym ;d Czołówka tez pierwsza klasa Czekam na więcej;d
{opis}
04.08.2010 16:45 - wielodzietna
BRAWO świetny tekst! Jestem wielbicielką naturalnych placów zabaw. Miejsce zabaw dzieci zbudowane z naturalnych elementów jest 100 razy bardziej przyjazne maluchom niz sztuczne wytwory architektów!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »