Ekorodzice

Pływanie niemowląt i dzieci

Autor: Beata Morawska: splashabout.pl 2011.03.18, 10:53
Każde dziecko od  momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji aż po rozwijanie indywidualnych talentów.  Czemu by zatem nie wykorzystać tak ogromnych możliwości dziecka i wzmocnić je w trakcie zajęć na basenie?! Niosą one ze sobą masę pożytecznych dla dziecka doznań i wspomagają jego rozwój na wielu płaszczyznach.

fot. splashabout.pl


Korzyści z pływania

Jest bardzo wiele korzyści płynących z nauki pływania dzieci i niemowląt. Warto je poznać:
 • Pływanie sprawia, że mięsień sercowy i płuca naszego dziecka stają się silniejsze.

 • Uczestniczenie w zajęciach pływania ma zbawienny wpływ na siłę, wytrzymałość dzieci i ich ogólną odporność na infekcje.

 • Przebywanie w środowisku wodnym dobrze wpływa na rozwój koordynacji ruchowej oraz pobudza świadomość ruchową.

 • Uczestniczenie w zajęciach pływania rozwija świadomość równowagi i współgranie układów ciała u dzieci.

 • Przebywanie w wodzie pobudza świadomość i czujności maluchów wobec niebezpieczeństw pochodzących ze świata zewnętrznego.

 • Chodzenie na basen wpływa korzystnie na stymulację wszystkich zmysłów.

 • Przebywanie wspólnie z dzieckiem w wodzie poprawia komunikację rodzica z dzieckiem oraz pozwala na zrodzenie się silnej więzi.

 • Udowodniono również, że dzieci, które pływają, szybciej się rozwijają, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym, wykazują lepiej rozwinięte umiejętności społeczne, są mniej płochliwe i lepiej radzą sobie w niespodziewanych sytuacjach.

Każdy rodzic powinien zatem zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do pływania dla niemowląt i poświęcić trochę czasu na wizytę ze swoim maluchem na pływalni. Jeśli wydaje Ci się, że to karkołomne przedsięwzięcie ze względu na logistykę, ilość rzeczy do zabrania czy pogodę za oknem, jesteś w błędzie! To naprawdę nic trudnego, wystarczy tylko odpowiednio się do takiej wizyty przygotować, a radość i pozytywna energia, jaką zdobędziesz podczas zabaw z dzieckiem na basenie, naładują Cię na długi czas. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.


Wizyta na basenie

 • Pływalnie, na które zabieramy nasze pociechy, powinny spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa, czystości i wygody. Woda w basenie powinna być czysta i regularnie sprawdzana. Wejścia, szatnie, powierzchnia przybasenowa powinna być utrzymywana w czystości i porządku. Oczywiście dla wygody i komfortu rodziców i dzieci basen powinien być wyposażony w specjalne przebieralnie dla rodziców z dziećmi oraz bezpieczne miejsca do przewijania niemowląt. Często zdarza się, że przewijanie dziecka musi odbywać się na cienkich ławkach służących do zmiany obuwia.

 • Dla wygody rodziców basen powinien być wyposażony w parking, by uniknąć długich wędrówek z dzieckiem, torbami z ręcznikami i innymi akcesoriami do pływania.

 • Odpowiedni ubiór dla dzieci to podstawa, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia wody. Odpowiednie pieluszki do pływania powinny rozwiązać ten problem. Mogą to być pieluszki jednorazowe lub wielokrotnego użytku, np. bawełniane, uzupełnione neoprenową pieluchą/spodenkami dodatkowo chroniącymi przed wydostaniem się nieczystości.

 • Ciepły basen z utrzymującym się poziomem temperatury na stałym poziomie pozwala na osiągnięcie największych postępów w nauce pływania oraz wysokiego komfortu pływania. Rekomendowana temperatura wody to 31-34 stopnie Celsjusza.


Tagi: dzieci   niemowląt   pływanie   rozwój  

Przeczytaj także:

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Jeśli dowiesz się, że po hiszpańsku turrón to świąteczny smakołyk, jutro nie będziesz o tym pamiętać. Jeśli natomiast ktoś da ci go do ręki, będziesz mógł go powąchać, dotknąć, poczuć, jak się lepi, zbadać dłonią jego kształt... więcej »
Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Każdy rodzic wie, że jego dziecko już od pierwszego dnia życia nabywa język. Ale co w sytuacji, gdy to samo dziecko nabywa...dwa języki? Zjawisko dwujęzyczności dziecięcej wciąż fascynuje wielu badaczy z rożnych dyscyplin, ale ja mam wrażenie,... więcej »
Zabawki a zdrowie dzieci

Zabawki a zdrowie dzieci

Wysoka cena oraz certyfikaty znajdujące się na produktach dla dzieci nie zawsze są gwarancją wysokiej jakości. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez Fundację Pro-test. Jak w takim razie możemy chronić zdrowie naszych dzieci?... więcej »
Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Moje dziecko uwielbia słodycze. Jak nie zje czegoś słodkiego w ciągu dnia, wpada w histerię – płacze i krzyczy aż nie zmiękniemy. Zawsze stawia na swoim. Boję się, że jest uzależnione od łakoci. Jak możemy ograniczyć mu dostęp... więcej »
Naturalny plac zabaw w Berlinie

Naturalny plac zabaw w Berlinie

Naturalny plac zabaw jest jak kameleon – zmienia się pod wpływem dziecięcych fantazji. Dziś drewniany wieloryb i wąż mogą brać udział w wyprawie po pirackie skarby, a jutro będą pomagać w uwolnieniu księżniczki uwięzionej na wieży.... więcej »


Komentarzy: 5
{opis}
08.06.2017 11:32 - iwona89
Nasz czterolatek chodzi na zajęcia do szkoły pływania ProSwimming. Instruktorzy są bardzo sympatyczni i mają świetne podejście do dzieci. Mały uwielbia te zajęcia :)
{opis}
08.06.2017 11:32 - iwona89
Nasz czterolatek chodzi na zajęcia do szkoły pływania ProSwimming. Instruktorzy są bardzo sympatyczni i mają świetne podejście do dzieci. Mały uwielbia te zajęcia :)
{opis}
01.04.2012 10:48 - miraga_
Moja mała już była dwa razy na basenie -w wieku 2 lat. Była przeszczęśliwa. Super bawiła się w specjalnym brodziku, gdzie temp. wody wynosiła 33 stopnie. Miała tam też małą zjeżdżalnię i wzieliśmy dmuchaną piłeczkę. Z racji, że to było w zimie, trochę obawialiśmy się, czy nie skończy się to przeziębienie. Ale nie. Najważniejsze było, żeby ją dobrze wysuszyć przed wyjściem. I tak zrobiliśmy.
{opis}
02.08.2011 13:58 - mama_stasia
Zalet z pływania jest wiele. Ale mnie się wydaję, że najważniejsza to FRAJDA, jaką ma dziecko:)
{opis}
24.03.2011 20:02 - wielodzietna
Ciekawy artykuł! My zamierzamy pływać z bliźniakami jak tylko się z tym wszystkim ogarnę...

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »