Ekorodzice

Mycie w zmywarce ORZECHY PIORĄCE

Autor: Redakcja EKORODZICE.PL 2011.07.18, 12:02
Orzechy piorące budzą powszechną sensację. Są małe i pomarszczone, ale posiadają wielką moc. Nadają się praktycznie do wszystkiego – można nimi umyć kafelki, włosy, a nawet ukochanego czteronoga. Nasza redakcja sprawdziła, jak orzechy piorące radzą sobie z brudnymi naczyniami.

  • Orzechy piorące to ECO produkt. Są zbierane i suszone w naturalny sposób. Używane do pielęgnacji ciała lub sprzątania w ogóle nie zanieczyszczają środowiska, a woda po ich użyciu nadaje się do podlewania roślin.  

  • Saponina znajdująca się w orzechach stanowi 13-15% składu łupin, a jej głównym zadaniem jest ochrona drzewa przed grzybami, bakteriami i insektami.

  • Wprawdzie orzechy piorące występują najczęściej w kontekście prania ubrań, my postanowiliśmy przetestować inny wariant prania – tym razem w zmywarce.

WSKAZÓWKA EKO JEŻA: Jeśli chcecie używać orzechów do prania ubrań, zróbcie test twardości wody. Niestety, przy twardej wodzie orzechy piorące nie radzą sobie z zabrudzeniami. Plamy się nie dopierają, a nabywca orzechów może poczuć, że został nabity w butelkę. Jak informuje producent, prawdopodobnie trzeba zainwestować w zmiękczacz wody.

Aby poprawić jakość wody możemy zastosować filtry zmiękczające (najbardziej trwałe rozwiązanie) lub zacząć używać dodatkowych środków zmiękczających (np. 1-2 łyżki soda oczyszczonej na pranie).

Poza tym pamiętajmy, że z bardzo trudnymi zabrudzeniami orzechy "bez odpowiednich wspomagaczy typu soda" mogą sobie nie poradzić.


Zmywarka to spore udogodnienie i spora oszczędność zużycia wody. Brudne naczynia nie zalegają w zlewie i nie trzeba szukać kolejnej „ofiary”, która zeskrobie przyschnięte resztki ziemniaków z garnka. A no tak! Zrobi to za nas zmywarka:) Niestety, pastylki, płyny i nabłyszczacze nasycone chemią rzucają cień na wiele niewątpliwych zalet tego urządzenia. Bo cóż z tego, ze naczynia są czyste i lśniące, skoro kończy się na tym, że jemy "chemię” z talerzy?

W tym oto kluczowym momencie, gdy już na sam dźwięk słowa „chemia” większości z Was pojawiły się ciarki na plecach, z pomocą nadchodzą orzechy piorące.Do jednego mycia naczyń wystarczy około pięciu orzechów. Dlatego nie sugerujcie się tym zdjęciem – chodziło nam jedynie o wzmocnienie efektu wizualnego:)
Komentarzy: 10
{opis}
05.02.2014 11:55 - darekgluszyk
Używam produktów ekologicznych zwłaszcza firmy VIBIO o orzechach piorących można poczytać tu http://pioraceorzechy.pl a zakupić można je tu http://www.cosdlazdrowia.pl/orzechy-piorace
{opis}
16.07.2012 15:14 - agnieszka
Ja od 2 tygodni zachwyciłam się płynem wielofunkcyjnym z orzechów. 8 skorupek gotuje ok 15 minut w 3/4 litrze wody przecedzam, przelewam do butelki lub spryskiwacza dodaje kilka kropel olejku lawendowego i łyżeczke soku z cytryny Idealny płyn wielofunkcyjny do sprzątania wszelakich powierzchni.
{opis}
22.09.2011 12:32 - HAART
Używam orzechów od dawna ale tylko do prania. Jakoś bałam się wrzucać je do zmywarki :) Wiem wiem powiecie - a chemicznych środków się nie boisz ? Podjęłam decyzję - PRZETESTUJĘ MOJE ORZECHY W ZMYWARCE :)
{opis}
31.08.2011 21:13 - madzioch
ciekawe czy orzechy pomagają w tym, żeby sie zmywarka nie zapychała, bo od tych sztucznych ciągle się mojej zapycha... wiecie coś na ten temat?
{opis}
27.08.2011 22:10 - kajanna
Chyba i ja skuszę się :)
{opis}
23.08.2011 12:06 - donka23
Nie mam zmywarki, ale w pralce mi orzechy nie działają...
{opis}
29.07.2011 10:45 - edymal
dziękuję za ten temat. Ciągle jakoś nie mogłam się zdecydować na orzechy do zmywarki. W praniu sprawdzają się ale tylko w kolorach. Do białych rzeczy nie mam odwagi - jak patrzę na woreczek lniany jak on wygląda po kilku praniach to się nie zdecyduję. Sodę sypię zawsze.
{opis}
19.07.2011 11:18 - Admin
Jeśli chodzi o mycie w zmywarce, mogę z czystym sercem polecić. Teraz chcę sobie przygotować płyn do mycia ciała. Dam znać, jak zrobię i przetestuję.
{opis}
19.07.2011 11:11 - wielodzietna
Muszę koniecznie wypróbować !
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców