Ekorodzice

Jak czyścić pralkę?

Autor: Jola Wrzesińska 2015.03.01, 20:18

Pralkę czyścimy w dwóch celach. Po pierwsze, aby pozbyć się niechcianego zapachu z jej wnętrza, po drugie, aby odkamienić bęben pralki i automatycznie wydłużyć jej żywotność. Oba powody są wystarczająco dobre, aby zaopatrzyć się w sodę, kwasek i ocet.

Czyszczenie pralki za pomocą sody oczyszczonej
Pewnym i lubianym przez wszystkich sposobem dezynfekcji pralki jest nastawianie pustego prania z sodą oczyszczoną. W tym celu 3/4 szklanki sody oczyszczonej wsypujemy do pojemnika na proszek i włączamy pełny cykl prania ustawiony na temperaturę 90 stopni Celcjusza.

Czyszczenie pralki za pomocą octu
Mniej lubiany sposób dezynfekcji pralki (z powodu zapachu, jaki się pojawia w mieszkaniu) to metoda z octem. Aby wyczyścić pralkę wlewamy do pojemnika na proszek 3/4 szklanki octu i włączamy pełny cykl prania ustawiony na temperaturę 90 stopni Celcjusza. Wart skorzystać z tej metody, jeśli chcemy pozbyć się kamienia zalegającego na bębnie urządzenia.

Czyszczenie pralki przy pomocy kwasku cytrynowego
Najmniej znanym sposobem, a najbardziej skutecznym moim zdaniem, jest czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym. Proporcje i zasady stosowania podobne jak w poprzednich przepisach. Wystarczy wsypać do pojemnika na proszek 1/3 szklanki kwasku cytrynowego i włączyć pełen cykl prania ustawiony na 90 stopni Celcjusza.

Odgrzybianie pralki

Jeśli macie problem z grzybem w pralce, to warto włączyć pralkę na 2 cykle. Jeden z sodą z dodatkiem 3 łyżek boraksu oraz drugi z octem. Aby zapobiec ponownemu dostaniu się pleśni do urządzenia, warto nie zamykać pralki od razu po praniu.


CIEKAWOSTKA EKO JEŻA Pralkę najlepiej czyścić raz na miesiąc. Przy okazji należy odkręcić filtr na dole pralki i dokładnie umyć go pod bieżącą wodą. Pamiętajmy też o odpowiednim dobieraniu ilości detergentów do objętości prania. Jeśli w rurach osadzają się resztki detergentu, to powstaje specyficzny nieprzyjemny zapach, który przechodzi na ubrania. 

Komentarzy: 1
{opis}
04.03.2015 22:35 - miraga_
Koniecznie muszę wypróbować z tym kwaskiem cytrynowym.
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców