Ekorodzice

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Autor: opracowała Jolanta Walczyk 2011.01.05, 13:37
Poplamiony obrus z adamaszku, zmechacony płaszczyk z astrachanu, przesiąknięte dymem papierosowym szale z tiulu... Jak je czyścić? Biec od razu do pralni  czy na własna rękę próbować odświeżyć? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak konserwować rzadko spotykane materiały. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad, a zachowasz fason w każdej sytuacji.


ADAMASZEK – tkanina żakardowa z włókien bawełnianych, lnianych, jedwabnych, wełnianych i wiskozowych lub też z różnych włókien mieszanych, dwustronna, zwykle jednobarwna, z wzorem matowym na błyszczącym. Nazwa tkaniny pochodzi od nazwy miasta Damaszek w Syrii. Adamaszków jedwabnych używa się do produkcji ekskluzywnych żakietów, marynarek, w  kościele oraz do obijania ścian i mebli; adamaszków lnianych na bieliznę pościelową i stołową.

KONSERWACJA: Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany.




ASTRACHAN – bardzo cenne futro owiec rasy karakułowej, również plusz wełniany, podobny do futra karakułowego. Używa się do wyrobu futer, mufek, biżuterii artystycznej.

KONSERWACJA: Postępować, jak ze skórami owczymi, prać ręcznie, tak jak wełnę lub czyścić chemicznie. Nie prasować!





BATYST
– cienka tkanina bawełniana, bawełniano-poliestrowa lub bawełniana z domieszką wiskozy wynaleziona w XIII wieku przez Jana Baptystę Chambrai. Tkanina jest gładka, przeźroczysta i delikatna, zdatna do barwienia i drukowania. Batyst wykorzystuje się  do produkcji pościeli, zasłon, sukienek, bluzek i bielizny.

KONSERWACJA:
Prać ręcznie w letniej wodzie lub w pralce programem dla tkanin delikatnych. Dokładnie wypłukać, wyżąć lub odwirować. Prasować na wilgotno i stosować się do oznaczeń na metce.



KREPA – lekka, delikatna i cienka tkanina jedwabna z poliestru bądź wiskozy z pomarszczoną powierzchnią. Często używa jej się do szycia sukien ślubnych, ekskluzywnej bielizny, pościeli.

KONSERWACJA:
Tkanina bardzo delikatna. Prać ręcznie w ciepłej wodzie. Po upraniu zawinąć w suchy ręcznik dla wchłonięcia wody.Prasować na lewej stronie ciepłym żelazkiem, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna. Wskazane jest żelazko na parę.




ORGANDYNA – tkanina cienka, prześwitująca, wykonana z 100% poliestru lub na pół zmieszana z nylonem. Jednym z nowszych rodzajów organtyny jest semi–organtyna. Używana w branży dekoracyjnej lub odzieżowej.

KONSERWACJA:
Organdyna bawełniana: dozwolone jest tylko pranie ręczne. Tkaninę lekko wygniatamy w ciepłej wodzie z małym dodatkiem detergentu. Starą zwiotczałą organdynę odświeżamy w roztworze boraksu: 50 g na 1 litr ciepłej wody. Organdynę nylonową pierzemy jak nylon. Prasujemy jeszcze wilgotną tkaninę po prawej stronie ciepłym żelazkiem.



SZENILA
(Chenille)
– tkanina może być bawełniana, jedwabna, wełniana lub z włókna wiskozowego. Meble wykonane z szenili wyglądają jak zamsz.

KONSERWACJA:
Większość zabrudzeń można myć samą wodą (tzw. aquaclean), a trudne do usunięcia plamy, np. z długopisu i flamastra, wyczyścimy wodą z dodatkiem spirytusu. Stare tkaniny prać ręcznie i bardzo ostrożnie w letniej wodzie. Nie wolno prasować. Mokrą tkaninę należy ostrożnie naciągnąć i nadać jej prawidłowy kształt, następnie powiesić i suszyć. Po wysuszeniu delikatnie przeczesać.


Źródło: Na podstawie: "Moda, kształty i style: przewodnik dla projektantów" Travers-Spencer, Zarida Zaman, "Poradnik Pani domu"

Przeczytaj także:

Proszek eukaliptusowy

Proszek eukaliptusowy

Jeśli nie chcesz bawić się w produkcję domowego proszku do prania z sodą kalcynowaną w roli głównej, a zależy Ci na zdrowiu Twoich bliskich i środowiska koniecznie wypróbuj naturalny proszek eukaliptusowy! ... więcej »
Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Ekologia staje się coraz modniejsza. To bardzo dobrze, ponieważ to pierwszy krok w kierunku ratowania naszego środowiska naturalnego. Ekologia to jednak nie tylko oznaczenia na kupowanych produktach a przede wszystkim sposób myślenia i codzienne... więcej »
Jak pozbyć się etykietki ze słoika?

Jak pozbyć się etykietki ze słoika?

Zdarza wam się, że wyrzucacie słoiki, ponieważ pozbycie się naklejek na słoikach jest czasochłonne? Pewnie nie wiecie, że etykiety ze słoika najłatwiej pozbyć się przy użyciu oleju kokosowego i sody! ... więcej »
Jak zrobić odświeżacz powietrza?

Jak zrobić odświeżacz powietrza?

Co mają ze sobą wspólnego gazeta, cynamon i obrany ziemniak? Okazuje się, że całkiem wiele... Choć na pierwszy rzut oka trudno dopatrzeć się podobieństwa, to po głębszych obserwacjach wyjdzie na jaw, że świetnie radzą sobie z nieprzyjemnymi... więcej »
Pasta z sody oczyszczonej

Pasta z sody oczyszczonej

Im dłużej stosujemy i testujemy naturalne środki czystości, okazuje się, że te najprostsze w wykonaniu są najskuteczniejsze! Dzisiaj dzielimy się z wami przepisem na pastę z sody oczyszczonej, czyli pogromcę brudnych fug. ... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
14.01.2011 15:03 - zeberka
Ja mam sofę z szenili i wygląda cudnie, ale trochę zachodu jest z jej czyszczeniem. Najważniejsze, żeby brud, kurz, czy też inne zanieczyszczenia nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny. Z tego powodu raz na tydzień muszę sofę odkurzać i przeczesywać ręcznie za pomocą miękkiej szczotki do ubrań ( szczotkuje delikatnie, żeby nie uszkodzić włókien) Poduszki wietrze na świeżym powietrzu. Ważne żeby przeczesywać w  miejscach intensywnego użytkowania zwłaszcza jeśli chodzi o sofy. Jak coś się na niej rozleje np. herbata , należy najpierw odsączyć plamę za pomocą serwetki lub czystej, łatwo wchłaniającej ściereczki bawełnianej, następnie usunąć zabrudzenia stałe np. fusy, a dopiero potem przystąpić do odplamiania. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może roznieść się na większej powierzchni i wniknąć w głąb włókien tkaniny,a wtedy trwała plama gwarantowana;/
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców