Ekorodzice

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Autor: opracowała Jolanta Walczyk 2011.01.05, 13:37
Poplamiony obrus z adamaszku, zmechacony płaszczyk z astrachanu, przesiąknięte dymem papierosowym szale z tiulu... Jak je czyścić? Biec od razu do pralni  czy na własna rękę próbować odświeżyć? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak konserwować rzadko spotykane materiały. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad, a zachowasz fason w każdej sytuacji.


ADAMASZEK – tkanina żakardowa z włókien bawełnianych, lnianych, jedwabnych, wełnianych i wiskozowych lub też z różnych włókien mieszanych, dwustronna, zwykle jednobarwna, z wzorem matowym na błyszczącym. Nazwa tkaniny pochodzi od nazwy miasta Damaszek w Syrii. Adamaszków jedwabnych używa się do produkcji ekskluzywnych żakietów, marynarek, w  kościele oraz do obijania ścian i mebli; adamaszków lnianych na bieliznę pościelową i stołową.

KONSERWACJA: Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany.
ASTRACHAN – bardzo cenne futro owiec rasy karakułowej, również plusz wełniany, podobny do futra karakułowego. Używa się do wyrobu futer, mufek, biżuterii artystycznej.

KONSERWACJA: Postępować, jak ze skórami owczymi, prać ręcznie, tak jak wełnę lub czyścić chemicznie. Nie prasować!

BATYST
– cienka tkanina bawełniana, bawełniano-poliestrowa lub bawełniana z domieszką wiskozy wynaleziona w XIII wieku przez Jana Baptystę Chambrai. Tkanina jest gładka, przeźroczysta i delikatna, zdatna do barwienia i drukowania. Batyst wykorzystuje się  do produkcji pościeli, zasłon, sukienek, bluzek i bielizny.

KONSERWACJA:
Prać ręcznie w letniej wodzie lub w pralce programem dla tkanin delikatnych. Dokładnie wypłukać, wyżąć lub odwirować. Prasować na wilgotno i stosować się do oznaczeń na metce.KREPA – lekka, delikatna i cienka tkanina jedwabna z poliestru bądź wiskozy z pomarszczoną powierzchnią. Często używa jej się do szycia sukien ślubnych, ekskluzywnej bielizny, pościeli.

KONSERWACJA:
Tkanina bardzo delikatna. Prać ręcznie w ciepłej wodzie. Po upraniu zawinąć w suchy ręcznik dla wchłonięcia wody.Prasować na lewej stronie ciepłym żelazkiem, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna. Wskazane jest żelazko na parę.
ORGANDYNA – tkanina cienka, prześwitująca, wykonana z 100% poliestru lub na pół zmieszana z nylonem. Jednym z nowszych rodzajów organtyny jest semi–organtyna. Używana w branży dekoracyjnej lub odzieżowej.

KONSERWACJA:
Organdyna bawełniana: dozwolone jest tylko pranie ręczne. Tkaninę lekko wygniatamy w ciepłej wodzie z małym dodatkiem detergentu. Starą zwiotczałą organdynę odświeżamy w roztworze boraksu: 50 g na 1 litr ciepłej wody. Organdynę nylonową pierzemy jak nylon. Prasujemy jeszcze wilgotną tkaninę po prawej stronie ciepłym żelazkiem.SZENILA
(Chenille)
– tkanina może być bawełniana, jedwabna, wełniana lub z włókna wiskozowego. Meble wykonane z szenili wyglądają jak zamsz.

KONSERWACJA:
Większość zabrudzeń można myć samą wodą (tzw. aquaclean), a trudne do usunięcia plamy, np. z długopisu i flamastra, wyczyścimy wodą z dodatkiem spirytusu. Stare tkaniny prać ręcznie i bardzo ostrożnie w letniej wodzie. Nie wolno prasować. Mokrą tkaninę należy ostrożnie naciągnąć i nadać jej prawidłowy kształt, następnie powiesić i suszyć. Po wysuszeniu delikatnie przeczesać.


Źródło: Na podstawie: "Moda, kształty i style: przewodnik dla projektantów" Travers-Spencer, Zarida Zaman, "Poradnik Pani domu"

Przeczytaj także:

Jak czyścić zabawki?

Jak czyścić zabawki?

Pluszowy miś, gumowa kaczka do kąpieli orz plastikowe klocki to zestaw, który każdy maluch ma w swojej domowej kolekcji. A teraz pomyślcie, ile razy widzieliście te rzeczy na podłodze lub oblepione kurzem pod łóżkiem i stolikiem. Niestety,... więcej »
Jak czyścić pralkę?

Jak czyścić pralkę?

Pralkę czyścimy w dwóch celach. Po pierwsze, aby pozbyć się niechcianego zapachu z jej wnętrza, po drugie, aby odkamienić bęben pralki i automatycznie wydłużyć jej żywotność. Oba powody są wystarczająco dobre, aby zaopatrzyć się w sodę... więcej »
Ekologiczne sprzątanie – domowe środki czystości

Ekologiczne sprzątanie – domowe środki czystości

Ekologiczne sprzątanie jest o wiele tańsze i mniej skomplikowane niż się Wam wydaje. Wystarczy odrobina dobrych chęci, aby w kilka minut stać się właścicielem domowego środka czystości do mycia okien lub drewnianych podłóg. Przekonajcie... więcej »
Sól kuchenna i jej właściwości czyszczące

Sól kuchenna i jej właściwości czyszczące

W kuchni właściwości soli są mocno przecenione, w sprzątaniu nie odkryto jeszcze jej ogromnych możliwości. A przecież sól kuchenna bardziej się nadaje do czyszczenia naszego domu niż do poprawiania smaku potraw. Od dziś mówimy: Gotowanie... więcej »
Ekologiczne czyszczenie toalety

Ekologiczne czyszczenie toalety

Domowa toaleta to miejsce, gdzie harcują zastępy zarazków. Nie dziwi więc fakt, że podczas sprzątania łazienki często decydujemy się na korzystanie ze sklepowej chemii. Ale czy ten wybór jest na pewno najlepszy? Dla ekorodziców - zagorzałych... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
14.01.2011 15:03 - zeberka
Ja mam sofę z szenili i wygląda cudnie, ale trochę zachodu jest z jej czyszczeniem. Najważniejsze, żeby brud, kurz, czy też inne zanieczyszczenia nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny. Z tego powodu raz na tydzień muszę sofę odkurzać i przeczesywać ręcznie za pomocą miękkiej szczotki do ubrań ( szczotkuje delikatnie, żeby nie uszkodzić włókien) Poduszki wietrze na świeżym powietrzu. Ważne żeby przeczesywać w  miejscach intensywnego użytkowania zwłaszcza jeśli chodzi o sofy. Jak coś się na niej rozleje np. herbata , należy najpierw odsączyć plamę za pomocą serwetki lub czystej, łatwo wchłaniającej ściereczki bawełnianej, następnie usunąć zabrudzenia stałe np. fusy, a dopiero potem przystąpić do odplamiania. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może roznieść się na większej powierzchni i wniknąć w głąb włókien tkaniny,a wtedy trwała plama gwarantowana;/
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców