Ekorodzice

Domowe płyny do płukania tkanin

Autor: Jolanta Walczyk 2014.01.31, 00:17

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele płynów do zmiękczania tkanin, które mają otulić zapachem nasze ubrania. Producenci zapominają jednak wspomnieć o skutkach ubocznych tych cudownych środków. Alternatywą dla sklepowych specyfików może być domowy płyn do płukania tkanin.

  • Tradycyjne płyny do płukania tkanin składają się głównie z kationowych substancji powierzchniowo czynnych oraz substancji zapachowych i konserwantów

  • W co drugim środku dostępnym w supermarketach znajdziemy kumarynę - najczęstszy z alergenów odpowiadający za świeży zapach prania. Podrażnia często oczy i układ oddechowy. Badania (na zlecenie czasopisma "Świat konsumentów") wykazały, że na polskim rynku występują produkty z wielokrotnie przekroczonymi normami zawartości tej substancji. 

Prezentujemy Wam dwa przepisy na naturalne domowe płyny do płukania ubrań. 

Domowy płyn do płukania tkanin - PRZEPIS I


fot. Domowe płyny do płukania tkanin EKORODZICE.PL

  • Ocet pół szklanki,
  • Soda 1,5 łyżeczki,
  • 10 kropel ulubionego olejku eterycznego 
Ocet mieszamy z sodą i olejkiem eterycznym. Taka porcja wystarczy nam na jedno pranie. 


Domowy płyn do płukania tkanin
- PRZEPIS II

fot. Domowe płyny do płukania tkanin EKORODZICE.PL

  • 10 kropel ulubionego olejku eteryczny z apteki,
  • Kwasek cytrynowy 2,5 dużej łyżki, 
  • 100 ml letniej wody 


Kwasek rozpuszczamy w letniej wodzie, dodajemy ulubiony olejek eteryczny (nie jest to konieczne) i mamy gotowy domowy ekopłyn do płukania tkanin. 

UWAGA! Do płukania dziecięcych ciuszków powinno używać się środków o zapachu hipoalergicznym. Substancje zapachowe nie tylko mogą podrażniać skórę i powodować alergie, ale też zaburzają poczucie bezpieczeństwa niemowlaków. To samo tyczy się naturalnych środków czystości dla dzieci. Lepiej zrezygnować z olejków eterycznych lub używać minimalne ilości.

Zainteresował Cię temat płynów do płukania. Koniecznie sprawdź jakich materiałów nie wolno prać w płynie do płukania - już za tydzień kolejny artykuł.
Komentarzy: 11
{opis}
23.09.2014 11:59 - mamamisiaiszymusia
ma być zwykły ocet, czy może być winny, czy jabłkowy ???
{opis}
15.08.2014 17:51 - becik
Właśnie próbowałam zrobić własny płyn - dlaczego mi "eksplodował" po dodaniu sody do octu? Co nie tak zrobiłam?
{opis}
08.05.2014 18:23 - duzabeka
Ja dodaję do wody z octem jeszcze odżywkę do włosów wtedy pranie jest pachnące:D
{opis}
27.04.2014 15:39 - superbabcia
ja często daje sam ocet, bo boje się tłustych plam po olejkach eterycznych. Zapach octu wyparowuje. jedynie podczas prania może w domu śmierdzieć delikatnie ;/
{opis}
26.04.2014 22:32 - malaczarna
a jak dajesz sam ocet to jak z zapachem prania? ten "aromat" octu wypłukuje się?
{opis}
01.04.2014 19:41 - agnieszka
Iaera - domowy płyn do prania wlewasz tam, gdzie normalnie lejesz płyn do płukania. Ot cała filozofia Jak nie mam olejku leje sam ocet!
{opis}
12.03.2014 12:03 - choroba-na-smierc
Iaera, przegródka na płyn do płukania zazwyczaj jest pośrodku (jest najweższa i najmniejsza objętościowo). Może być oznaczona nr III (jeśli masz te przegródki ponumerowane - I odpowiada trybowi "pranie wstępne", II "pranie zasadnicze", III "płukanie) albo czasami występuje tam ikonka kwiatka bądź miski :)
{opis}
11.03.2014 09:01 - iaera
Właśnie w tym problem, że nigdzie nie leję, bo nigdy nie używałam. My wszyscy jesteśmy alergikami w domu, więc nie chciałam tam nic dodawać. A takiego naturalnego bym spróbowała, ale nie wiem gdzie go wlać. Spróbuję po prostu do jednej z przegródek. Proszku nie chce wybierać z niej ale może płyn to się wypłucze
{opis}
19.02.2014 17:15 - iaera
Super, dzięki za przepis,. Nigdy nie używałam płynu do płukania, bo bałam się że uczulą. Jeszcze jedno pytanie. Mam pralkę starego typu ona ma 3 przegródki na proszek czy coś do prania. Proszek sypię bezpośrednio na pranie, bo nie wiem jak się tym posługiwać, a ten płyn gdzie się powinno dawać?
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców