Ekorodzice

Domowe płyny do płukania tkanin

Autor: Jolanta Walczyk 2014.01.31, 00:17

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele płynów do zmiękczania tkanin, które mają otulić zapachem nasze ubrania. Producenci zapominają jednak wspomnieć o skutkach ubocznych tych cudownych środków. Alternatywą dla sklepowych specyfików może być domowy płyn do płukania tkanin.

  • Tradycyjne płyny do płukania tkanin składają się głównie z kationowych substancji powierzchniowo czynnych oraz substancji zapachowych i konserwantów

  • W co drugim środku dostępnym w supermarketach znajdziemy kumarynę - najczęstszy z alergenów odpowiadający za świeży zapach prania. Podrażnia często oczy i układ oddechowy. Badania (na zlecenie czasopisma "Świat konsumentów") wykazały, że na polskim rynku występują produkty z wielokrotnie przekroczonymi normami zawartości tej substancji. 

Prezentujemy Wam dwa przepisy na naturalne domowe płyny do płukania ubrań. 

Domowy płyn do płukania tkanin - PRZEPIS I


fot. Domowe płyny do płukania tkanin EKORODZICE.PL

  • Ocet pół szklanki,
  • Soda 1,5 łyżeczki,
  • 10 kropel ulubionego olejku eterycznego 
Ocet mieszamy z sodą i olejkiem eterycznym. Taka porcja wystarczy nam na jedno pranie. 


Domowy płyn do płukania tkanin
- PRZEPIS II

fot. Domowe płyny do płukania tkanin EKORODZICE.PL

  • 10 kropel ulubionego olejku eteryczny z apteki,
  • Kwasek cytrynowy 2,5 dużej łyżki, 
  • 100 ml letniej wody 


Kwasek rozpuszczamy w letniej wodzie, dodajemy ulubiony olejek eteryczny (nie jest to konieczne) i mamy gotowy domowy ekopłyn do płukania tkanin. 

UWAGA! Do płukania dziecięcych ciuszków powinno używać się środków o zapachu hipoalergicznym. Substancje zapachowe nie tylko mogą podrażniać skórę i powodować alergie, ale też zaburzają poczucie bezpieczeństwa niemowlaków. To samo tyczy się naturalnych środków czystości dla dzieci. Lepiej zrezygnować z olejków eterycznych lub używać minimalne ilości.

Zainteresował Cię temat płynów do płukania. Koniecznie sprawdź jakich materiałów nie wolno prać w płynie do płukania - już za tydzień kolejny artykuł.


Przeczytaj także:

Naturalne środki czystości

Naturalne środki czystości

Niektórzy nazywają ją białą śmiercią, inni nie wyobrażają sobie bez niej kulinarnych podbojów. Nie ma wątpliwości, iż sól zmienia smak potraw. Jednak niewiele osób wie, że ta sama sól, która rozpieszcza nasze podniebienia, może także... więcej »
Ekologiczne czyszczenie toalety

Ekologiczne czyszczenie toalety

Domowa toaleta to miejsce, gdzie harcują zastępy zarazków. Nie dziwi więc fakt, że podczas sprzątania łazienki często decydujemy się na korzystanie ze sklepowej chemii. Ale czy ten wybór jest na pewno najlepszy? Dla ekorodziców - zagorzałych... więcej »
Jak pozbyć się etykietki ze słoika?

Jak pozbyć się etykietki ze słoika?

Zdarza wam się, że wyrzucacie słoiki, ponieważ pozbycie się naklejek na słoikach jest czasochłonne? Pewnie nie wiecie, że etykiety ze słoika najłatwiej pozbyć się przy użyciu oleju kokosowego i sody! ... więcej »
Ekologiczne produkty do czyszczenia, które na pewno masz w swoim domu

Ekologiczne produkty do czyszczenia, które na pewno masz w swoim domu

Małe dzieci i chemia domowa to nie jest dobre zestawienie. Rodzice często chcą ograniczyć stosowanie środków chemicznych i zastąpić je naturalnymi, ale brakuje im wiedzy i doświadczenia. Dlatego przygotowaliśmy kompendium podstawowej wiedzy... więcej »
Mydło galasowe

Mydło galasowe

Jak usunąć skutecznie bardzo uporczywe plamy? Najlepiej ekologicznym sposobem? Specjalnie dla was testujemy skuteczność mydła galasowego. Od lat znany i lubiany środek na tłuste plamy naszych babć. Niestety zapomniany przez nasze mamy... ... więcej »


Komentarzy: 11
{opis}
23.09.2014 11:59 - mamamisiaiszymusia
ma być zwykły ocet, czy może być winny, czy jabłkowy ???
{opis}
15.08.2014 17:51 - becik
Właśnie próbowałam zrobić własny płyn - dlaczego mi "eksplodował" po dodaniu sody do octu? Co nie tak zrobiłam?
{opis}
08.05.2014 18:23 - duzabeka
Ja dodaję do wody z octem jeszcze odżywkę do włosów wtedy pranie jest pachnące:D
{opis}
27.04.2014 15:39 - superbabcia
ja często daje sam ocet, bo boje się tłustych plam po olejkach eterycznych. Zapach octu wyparowuje. jedynie podczas prania może w domu śmierdzieć delikatnie ;/
{opis}
26.04.2014 22:32 - malaczarna
a jak dajesz sam ocet to jak z zapachem prania? ten "aromat" octu wypłukuje się?
{opis}
01.04.2014 19:41 - agnieszka
Iaera - domowy płyn do prania wlewasz tam, gdzie normalnie lejesz płyn do płukania. Ot cała filozofia Jak nie mam olejku leje sam ocet!
{opis}
12.03.2014 12:03 - choroba-na-smierc
Iaera, przegródka na płyn do płukania zazwyczaj jest pośrodku (jest najweższa i najmniejsza objętościowo). Może być oznaczona nr III (jeśli masz te przegródki ponumerowane - I odpowiada trybowi "pranie wstępne", II "pranie zasadnicze", III "płukanie) albo czasami występuje tam ikonka kwiatka bądź miski :)
{opis}
11.03.2014 09:01 - iaera
Właśnie w tym problem, że nigdzie nie leję, bo nigdy nie używałam. My wszyscy jesteśmy alergikami w domu, więc nie chciałam tam nic dodawać. A takiego naturalnego bym spróbowała, ale nie wiem gdzie go wlać. Spróbuję po prostu do jednej z przegródek. Proszku nie chce wybierać z niej ale może płyn to się wypłucze
{opis}
19.02.2014 17:15 - iaera
Super, dzięki za przepis,. Nigdy nie używałam płynu do płukania, bo bałam się że uczulą. Jeszcze jedno pytanie. Mam pralkę starego typu ona ma 3 przegródki na proszek czy coś do prania. Proszek sypię bezpośrednio na pranie, bo nie wiem jak się tym posługiwać, a ten płyn gdzie się powinno dawać?
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców