Ekorodzice

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Autor: opracowała Jolanta Walczyk 2011.01.05, 13:37
SZYFON – misterna prześwitująca tkanina z delikatnym ażurem, płynna. Dobrze się układa i drapuje. Może być jedwabny lub z włókna chemicznego, na przykład z nylonu lub wiskozy. Z szyfonu szyje się kreacje na specjalne okazje, stosowany jako wierzchnia warstwa stroju.

KONSERWACJA:
Prać w zależności od włókna, z jakiego został wyprodukowany. Nie wyżymać. Prasować letnim żelazkiem, gdy tkanina jest prawie sucha. W czasie prasowania lekko naciągać, nadając właściwy kształt.
TAFTA – tkanina jedwabna, wełniana, z włókna octanowego, wiskozowego, poliestrowego lub nylonowego.

KONSERWACJA: Taftę nylonową można prać ręcznie. Wszystkie inne rodzaje tafty należy prać chemicznie.

TIUL– cienka siatka bawełniana, wiskozowa, nylonowa lub z domieszką innych włókien.

KONSERWACJA: Prać w zależności od rodzaju włókna, z jakiego jest wykonany, zgodnie z oznaczeniami na metce. Zwiotczały tiul bawełniany lekko wykrochmalić. Zwiotczały tiul z nylonu lub rayonu namoczyć w roztworze gumy arabskiej – będzie twardszy.

ŻORŻETA – cienki jedwabny materiał, podobny do szyfonu, z nieco pogniecioną fakturą. Żorżeta jest sztywniejsza, niż by się tego oczekiwało po tak cienkim materiale. Szyje z niej się luźne bluzki, spódnice.

KONSERWACJA:Żorżeta jest szczególnie łatwa w pielęgnacji. Prać jak jedwab. Tkanina ta ma małą skłonność do gniecenia się . Po praniu może nie być konieczności prasowania
INNE RZADKO SPOTYKANE NAZWY MATERIAŁÓW, KTÓRE WPRAWIAJĄ NAS W OSŁUPIENIE:


BROKAT – tkanina może być z włókien octanowych, z bawełny, jedwabiu, wiskozy lub różnych włókien mieszanych. Wszystkie brokaty należy czyścić chemicznie.

BUCKRAM
– apreturowy wkład czarnego lub szarego koloru. Prać jak BAWEŁNĘ.

FAILLE
– tkanina z grubego jedwabiu, bawełny lub włókien chemicznych. Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany lub według oznaczeń na metce.

FULAR
– zazwyczaj jest to tkanina jedwabna, może być również z włókna octanowego. Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany lub według oznaczeń na metce.

GABARDYNA
– tkanina bawełniana lub wełniana z przędzy czesankowej bądź włókna chemicznego. Idealna do szycia ubrań na miarę. Nie gniecie się. Czyścić tylko chemicznie!

GROSGRAIN
– ciężka tkanina z jedwabiu naturalnego. Prać zgodnie z oznaczeniami na metce.

MODAKRYL
– podobny do akrylu, ale cieńszy. Dozwolone jest pranie w pralce: prać w letniej wodzie, płukać i rozwiesić do suszenia. Prasować letnim żelazkiem, tylko gdy jest to niezbędne.

ORGANZA
– może być z różnych włókien. Postępować, jak z włóknami, z których jest wyprodukowana. Postępować delikatnie.

POPELINA
– tkanina głównie powstaje z bawełny. To mocny i wytrzymały materiał, mało podatny na gniecenie. Postępować jak z bawełną kolorową.

SANTUNG
– zazwyczaj jest to tkanina jedwabna, może być również z włókna octanowego lub nylonowego. Postępować tak jak z włóknem, z jakiego została wykonana. Należy zapoznać się z oznaczeniami na metce.

WELWETON
– tkanina bawełniana lub wiskozowa. Czyścić wyłącznie chemicznie.

VIYELLA
– nazwa handlowa tkaniny wełniano-bawełnianej. Prać ręcznie w gorącej wodzie. Prasować letnim żelazkiem na lewej stronie, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna.


Źródło: Na podstawie: "Moda, kształty i style: przewodnik dla projektantów" Travers-Spencer, Zarida Zaman, "Poradnik Pani domu"

Przeczytaj także:

Sprzątanie bez chemii – cytryna i jej właściwości wybielające

Sprzątanie bez chemii – cytryna i jej właściwości wybielające

Soda oczyszczona i ocet już dawno zostały odkryte przez nasze prababcie i perfekcyjne panie domu. O ich właściwościach czyszczących nie trzeba nikogo przekonywać. Ale lista naturalnych pogromców brudu jest o wiele dłuższa… I znaleźć na... więcej »
Jak czyścić buty?

Jak czyścić buty?

Jeszcze kilkanaście lat temu cały świat śmiał się, że Polaka można poznać po brudnych butach. Czasy niby zaszłe, ale w tej kwestii chyba niewiele się zmieniło. Zabłocone, zakurzone i niewypolerowane obuwie to często nasz znak rozpoznawczy.... więcej »
Ekologiczny płyn do podłóg z orzechów piorących

Ekologiczny płyn do podłóg z orzechów piorących

Jeśli indyjskie orzechy piorące nie sprawdziły się u Was podczas prania ze względu na twardą wodę, nie poddawajcie się. Zróbcie z nich płyn do podłóg. Tak, to możliwe! Ekologiczny środek czyszczący jesteście w stanie wyprodukować w zaciszu... więcej »
Jak czyścić zmywarkę?

Jak czyścić zmywarkę?

Zmywarka sprawia, że nasze naczynia są czyste i lśniące. Często jednak zapominamy, że ją też trzeba poddawać prostym zabiegom pielęgnacyjnym. Zastanawiacie się, jak można czyścić zmywarkę? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek. Teraz... więcej »
Czyszczenie wanny akrylowej

Czyszczenie wanny akrylowej

Któż nie marzy o wannie akrylowej? Jej niebywałą zaletą jest to, że szybko się nagrzewa. Wiele osób liczy też, że łatwo ją utrzymać w czystości... No właśnie, czy aby na pewno? więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
14.01.2011 15:03 - zeberka
Ja mam sofę z szenili i wygląda cudnie, ale trochę zachodu jest z jej czyszczeniem. Najważniejsze, żeby brud, kurz, czy też inne zanieczyszczenia nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny. Z tego powodu raz na tydzień muszę sofę odkurzać i przeczesywać ręcznie za pomocą miękkiej szczotki do ubrań ( szczotkuje delikatnie, żeby nie uszkodzić włókien) Poduszki wietrze na świeżym powietrzu. Ważne żeby przeczesywać w  miejscach intensywnego użytkowania zwłaszcza jeśli chodzi o sofy. Jak coś się na niej rozleje np. herbata , należy najpierw odsączyć plamę za pomocą serwetki lub czystej, łatwo wchłaniającej ściereczki bawełnianej, następnie usunąć zabrudzenia stałe np. fusy, a dopiero potem przystąpić do odplamiania. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może roznieść się na większej powierzchni i wniknąć w głąb włókien tkaniny,a wtedy trwała plama gwarantowana;/
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców