Ekorodzice

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Autor: Magdalena Łukaszewska 2010.08.13, 12:39
Dla kogo woda źródlana jest rzeczywiście najlepszym wyborem? Czy sód zawarty w wodzie może zaszkodzić ciężarnej? Od jakich napojów należy trzymać się z dala podczas karmienia piersią? – na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w wywiadzie z lekarką i założycielką internetowej szkoły rodzenia przedPORODEM.pl Izabelą Lenkiewicz.

Z Izabelą Lenkiewicz rozmawiała Magdalena Łukaszewska.


EKORODZICE.PL: Jedni mówią, że kobiety w ciąży i mamy karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną, a drudzy, że źródlaną. Ktoś kłamie?


Izabela Lenkiewicz: Kobiety w ciąży i karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną lub przynajmniej średniozmineralizowaną. Jak wiadomo, u pań spodziewających się dziecka oraz mam, które karmią swoje pociechy, wzrasta zapotrzebowanie na takie minerały jak wapń, magnez i jod. Pijąc wodę zawierającą te pierwiastki, mogą dostarczać je w prosty sposób do organizmu. Wody te w swoim składzie mają również sód. Tego argumentu używają producenci wód źródlanych, polecając je jako zdrowsze ze względu na minimalną ilość tego pierwiastka.


EKORODZICE.PL:
Dlaczego sód nie cieszy się dobrą sławą wśród ciężarnych i kobiet karmiących?

I.L.: Spożywanie zbyt dużej ilości sodu kojarzy się z występowaniem nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie jest dość częstym powikłaniem okresu ciąży i  porodu. Dlatego szczególnie kobiety ciężarne na wszelki wypadek wolą unikać go w spożywanych produktach. Tymczasem sód to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie – reguluje on gospodarkę wodno-elektrolitową i wraz z potasem transportuje składniki odżywcze do poszczególnych komórek. Jeśli kobieta będąca w ciąży czy karmiąca piersią nie dostarczy w diecie odpowiedniej ilości sodu, będzie się czuła osłabiona i zmęczona. Szczególnie w czasie upałów, kiedy duże ilości sodu wydzielają się wraz z potem, istotne jest, by znalazł się on w diecie.EKORODZICE.PL: Czyli nie ma powodów do obaw? Kobiety mogą pić wodę wysokozmineralizowaną zawierającą sód?

I.L.: Pijąc wodę wysokozmineralizowną, nie sposób doprowadzić do przedawkowania sodu w organizmie. Przeciętna ilość tego pierwiastka zawarta w 2 litrach wody, które powinna wypić ciężarna lub karmiąca, to jedynie ok. 5% zapotrzebowania dziennego. Do nadmiaru sodu w organizmie mogą doprowadzić przesolone potrawy, ale nie woda. Jeśli ktoś mimo to ma obawy, może wybrać taką wodę, która charakteryzuje się niską zawartością sodu i jednocześnie dużą zawartością wapnia, magnezu i jodu.


EKORODZICE.PL: A woda źródlana?


I.L.:
Nadaje się tylko dla niemowląt. Maluchy bowiem z niedojrzałymi nerkami i delikatnym żołądkiem źle tolerują wodę bogatą w minerały. Wykorzystując także skojarzenie, że dla dzieci przeznacza się najlepsze i najzdrowsze produkty, producenci oferują ją ciężarnym i karmiącym piersią kobietom. Firmy te również używają argumentu, że dostarczanie minerałów do organizmu powinno odbywać się przez dobrze zbilansowaną dietę, a woda powinna służyć tylko nawadnianiu. Tymczasem magnez z wody jest wchłaniany szybciej i szerzej niż ten, który znajduje się w pokarmach. Również przyswajalność wapnia z wody jest bardzo duża (ma to znaczenie szczególnie, gdy matka nie lubi lub nie może pić mleka).

Przeczytaj także:

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Witam. Mój synek ma już skończone 7 miesięcy. Karmię go piersią na żądanie i od szóstego miesiąca próbuję mu podawać inne jedzenie dostosowane do wieku. Jak na początku było to dla niego frajdą, tak teraz prawie nic nie chce jeść... więcej »
Jak karmić bliźniaki?

Jak karmić bliźniaki?

Kobiece piersi są jak mini-fabryki, które uwzględniają prawo podaży i popytu. Dlatego mamy wieloraczków nie muszą rwać włosów z głowy i zastanawiać się, czy są w stanie zaspokoić apetyt swoich maluszków. Wystarczy zastosować się... więcej »
Kiedy i w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Kiedy i w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Moje dziecko ma już rok. Czuję, że to najwyższy czas aby odzwyczaić go od mojej piersi. Jednak boję się nocnych płaczów i tego, że nie będę konsekwentna. Czy istnieje jakiś sposób "odstawiania", który nie wywróci mojego... więcej »
Odzież dla matek karmiących – przydatne i nieoczywiste!

Odzież dla matek karmiących – przydatne i nieoczywiste!

Coraz częściej w przestrzeni publicznej można usłyszeć, że poród wcale nie kończy ciąży. Standardowo trwa ona trzy trymestry, podzielone prawie równo po trzy miesiące. ... więcej »
Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Karmienie piersią to wyjątkowy okres macierzyństwa – czas niebywałej bliskości i budowania więzi. Jednak świeżo upieczone mamy często muszą pokonać wiele zakrętów zanim trafią na „mleczną drogę”. A wszystko za sprawą błędnych... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Najnowsze na blogach

Lekarz, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl. Na pomysł stworzenie kursu wpadła na urlopie wychowawczym – po urodzeniu trzeciej córki. Odtąd prowadzenie szkoły stało się jej pasją. Zajmuje się organizacją kursu oraz wdrażaniem nowych pomysłów. Przede wszystkim udziela wsparcia w zakresie karmienia piersią. Z uczestniczkami szkoły ma kontakt również po porodzie dzięki forum internetowemu oraz prywatnym wiadomościom na portalu. Prowadzi też wykłady na tematy związane z laktacją. Swoje trzy córki z powodzeniem karmiła piersią.

Prowadzi eksperckiego bloga o ciąży, porodzie i początkach macierzyństwa. Współpracuje z czasopismem dla kobiet w ciąży „Dobra Mama”, regularnie pisząc artykuły.

Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »