Ekorodzice

Jak długo karmić dziecko piersią?

Autor: Eksperci portalu Ekorodzice.pl 2011.04.06, 09:04
Karmienie piersią odgrywa istotną rolę w żywieniu niemowląt.  Prawidłowe odżywianie w pierwszym okresie życia dziecka wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i intelektualny malucha, jak również oddziałuje na ważne funkcje organizmu w wieku dorosłym. Stąd coraz częściej zadajemy sobie pytanie nie tylko "w jaki sposób odżywiać dziecko?", ale również "jak długo karmić piersią?".

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia
(WHO) zaleca karmienie niemowląt do końca 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem mamy. A potem wraz z innymi pokarmami do drugiego roku i dłużej.


Amerykańska Akademia Pediatrii
(AAP) zaleca karmienie piersią co najmniej przez 12 miesięcy.


Europejskie Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
(ESPGHAN) zaleca kontynuować karmienie piersią tak długo, jak matka i dziecko tego potrzebują.DŁUGIE KARMIENIE PIERSIĄ wg ekspertów portalu Ekorodzice.pl:


Joanna Mendecka – psycholog, doradca żywieniowy, mama trzyletniej Zuzi i miesięcznej Zosi, joginka

Mleko matki nigdy nie zaszkodzi dziecku. Jego skład zmienia się wraz z rozwojem dziecka i zawsze będzie zawierało cenne składniki.
  • Po pół roku dieta dziecka może być rozszerzana, a po około 1,5 roku nie powinna się opierać na mleku mamy (ani na żadnym innym mleku). Mleko matki staje się w tym wieku uzupełnieniem diety. W moim przekonaniu warto jest unikać w diecie małego dziecka mleka krowiego oraz modyfikowanego, ponieważ to pierwsze jest silnie alergizujące oraz śluzotwórcze, a to drugie jest całkowicie sztuczną mieszanką.
  • Dziecko 2,5 letnie absolutnie nie musi pić żadnego mleka! To mit! Jego organizm potrzebuje pięciu zrównoważonych oraz pełnowartościowych posiłków zawierających wszystkie pięć składników odżywczych (węglowodany złożone, pełnowartościowe białka, tłuszcze nienasycone, witaminy oraz minerały), a nie jednego konkretnego pokarmu.

Karmienie piersią powyżej drugiego roku życia uważam za nie najlepsze jedynie z psychologicznego punktu widzenia. Dziecko 2,5 letnie powinno już umieć spożywać posiłki stałe oraz zaspokajać potrzebę bliskości z mamą w inny sposób niż przez ssanie piersi. Rozwój dziecka polega właśnie na tym, że uczymy je, jak ma sobie radzić ze smutkami, z bólem, z tęsknotą w sposób inny niż przez ssanie czy dotykanie maminej piersi.

Zbyt długie podtrzymywanie laktacji jest sporym obciążeniem dla organizmu mamy, a karmienie piersią powyżej 2 lat zwykle nie sprzyja odświeżeniu bliskiej relacji z partnerem, co także jest istotną kwestią w sensie dobrostanu całej rodziny.


Komentarzy: 13
{opis}
12.06.2014 16:23 - ciania
Ja planuję karmić właśnie do drugiego roku życia :) Mam wielką nadzieję, że się to uda mimo powrotu do pracy. Jestem pełna obaw, ale laktator gotowy, butelka z termosem gotowe także mam nadzieję, że wszystko sie powiedzie :)
{opis}
12.06.2014 16:15 - ciania
Ja planuję karmić właśnie do drugiego roku życia :) Mam wielką nadzieję, że się to uda mimo powrotu do pracy. Jestem pełna obaw, ale laktator gotowy, butelka z termosem gotowe także mam nadzieję, że wszystko sie powiedzie :)
{opis}
06.05.2014 14:29 - agnieszka
Ludzie mają chory film jakiś że jak dziecko jest większe i bardziej świadome to już cycka widzieć nie powinno bo to zboczenie. Cycki stały się bardziej obiektem seksu niż źródłem pokarmu. Dlatego karmienie w miejscach publicznych to molestowanie społeczeństwa....
{opis}
13.04.2012 12:09 - lilify
Ja również jestem zwolenniczką naturalnego karmienia. Swoja córeczkę karmiłam rok natomiast synka 2 lata, decyzję o odstawieniu go od piersi podjęłam pod presją otoczenia , ciągle słyszałam że żle robie karmiąc tak duże dziecko, teraz wiem że nie potrzebnie tego słuchałam. Gdy odstawiłam synka miałam bardzo dużo pokarmu musiałam laktację zatrzymać tabletkami bardzo brakowało i mi synkowi tych momentów które mieliśmy tylko dla siebie tych chwil przytulenia. Ufna spojrzenie zicka w oczy mamy w czasie karmienia to najlepszy dowód miłości i zaufania. Kochane mamy karmcie swoje dzieci jak najdłużej i nie słuchajcie "dobrych rad" to wy wiecie co jest dore dla was i waszego dziecka.
{opis}
06.04.2012 12:09 - miraga_
Ja niestety nie miałam dużego wyboru. Karmiłam tylko do 5 miesiąca (choć dla mnie to aż, bo mocno o to walczyłam). Później pokarm się skończył. Zresztą już wcześniej musiałam dokarmiać mlekiem modyfikowanym, bo Mała mało przybierała na wadze i takie były zalecenia pediatry. A ciężko było mi dyskutować na ten temat, nie mając w tym temacie żadnego doświadczenia. Choć teraz widzę, że nie jest niejadkiem, a mimo to waży trochę za mało. Może jak to się mówi: taka jej uroda. Zwłaszcza, że rodzice też szczupli.
{opis}
13.10.2011 12:40 - madzioch
mój mąż jak się go zapytałam czy by mu przeszkadzało karmienie do 2 roku życia i dłużej to był zaskoczony, co by mu miało przeszkadzać? może my jacyś inni, ale on nie wiedział o co chodzi, a że tak powiem nie narzeka na" brak dobrej relacji"i(wiadomo o co chodzi:)). ale to widocznie sprawa osobista. co do tego, ze dieta dziecka po 1 i pół roku nie powinna się opierać na mleku mamy to się zgodzę, ale mam 3 znajome, których dzieci do 2 roku nie chciały tknąć nic poza cycem... masakra, wszystko pluły... ale 2 z tych dzieci rozwijało się zdrowo, wyglądały dobrze, a 1 miało anemię, która jak zaczęła w wieku 2 lat jeść ,zniknęła.
{opis}
06.04.2011 11:30 - wielodzietna
Romku! Nie zgodzę się z Tobą! Karmienie piersią to sprawa matek. Żaden facet nie mógłby mnie do niego zmusić, ani mi w tym przeszkodzić. Decydując się na dziecko ( to jest wspólna decyzja obojga partnerów) musisz liczyć się z tym, że przynajmniej na początku, może zajmować to większą część doby twojej partnerce. Są dzieci, które na karmienie zgłaszają się co trzy godziny, ale są i takie, które domagają się piersi co godzinę. lub spędzić przy piersi pół godziny, by się najeść do syta.Karmienie piersią to kontynuacja więzi, jaka wytwarza się między mamą a dzieckiem, jeszcze podczas ciąży... nie radzę jej przerywać. Na pocieszenie powiem ci w sekrecie, że mamy karmiące piersią dłużej niż 6 miesięcy dość szybko gubią nadmiar kilogramów nagromadzonych w czasie ciąży, z czego się przeważnie cieszą się ojcowie ;DDD
{opis}
06.04.2011 11:18 - wesoly_romek
Zacytuję jeszcze wypowiedź eksperta, która najbardziej przypadła mi do gustu z tekstu " karmienie piersią powyżej 2 lat zwykle nie sprzyja odświeżeniu bliskiej relacji z partnerem..." Podpisuję się pod tym rękami i nogami
{opis}
06.04.2011 11:15 - wesoly_romek
Mamo Igorka jak możesz nawet się zastanawiać czy wypadałoby spytać się partnera!!! Czy to nie jest naturalne, że my też chcemy mieć głos w ważnych dla nas sprawach. Oglądnij sobie ostatni odcinek Usta Usta( podałbym literaturę fachową, ale wy wolicie seriale, więc skutek pewnie będzie lepszy) i zobacz czym grozi odpychanie ojca od spraw wychowania dziecka. TAK uważam, ze koniecznie powinnaś uzgodnić z facetem zanim zdecydujesz się być dojarka przez następne 5 lat...
{opis}
06.04.2011 10:45 - mama_Igorka
Romanie to nie chodzi o to, żeby karmić na żądanie do 3 roku życia( później się tylko dokarmia tylko w ten sposób). Jestem jak najbardziej za, sama zamierzam długo karmić piersią... Z drugiej strony nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy muszę to uzgodnić z partnerem... A chyba powinnam?
{opis}
06.04.2011 10:44 - Admin
A no właśnie... Może i o tym napiszemy. Długie karmienie piersią a ojcowie... To jest myśl!
{opis}
06.04.2011 10:23 - wesoly_romek
2,5 roku kobiety a co z mężem? Jestem zwolennikiem rodzicielstwa bliskości, chustotatą i uczęszczam na różnego rodzaju spędy- planujemy tez spać z dzieckiem dokąd mój synek nie skończy roczku, ale co do karmienia aż tak długiego nie jestem przekonany. Piersi kobiece nie są tylko mleczarniami i służą tez innym celom;D Pamiętajcie o nas facetach decydując się na długie karmienie!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »