Ekorodzice

Czy mleko jest zdrowe?

Autor: Mozgi.pl 2019.12.10, 23:04

Mleko ma bardzo wielu zagorzałych zwolenników i przeciwników, dlatego też w ostatnim czasie jest bardzo duży spór na temat tego, czy krowie mleko jest faktycznie zdrowe. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się czy mleko jest zdrowe i czy rzeczywiście ma tak drogocenne właściwości zdrowotne dla naszego organizmu.


Czy mleko jest zdrowe?

W pierwszej kolejności warto wyraźnie zaznaczyć, że mleko spożywane w umiarkowanej ilości jest w 100% zdrowe. Mowa tutaj nie tylko o mleku prosto od krowy, ale również mleku pasteryzowanym i UHT. Mleko krowie jest tak naprawdę drugą najpopularniejszą grupą produktów, które stanowią podstawę naszego odżywiania, dlatego też warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Dlaczego warto pić mleko?

Mleko jak powszechnie wiadomo w swoim składzie zawiera wapń, magnez, cynk i wiele witamin (A, D, E i B). Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że systematyczne picie mleka stymuluje produkcję mucyny, która w naszym układzie pokarmowym pełni bardzo ważne funkcje ochronne. Warto wspomnieć również i o tym, że mleko jest pełnowartościowym źródłem białka, dlatego też jak najbardziej warto wprowadzić ten produkt do swojej codziennej diety.

Jakie są właściwości prozdrowotne mleka?

Mleko może pochwalić się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Mowa tutaj nie tylko o działaniach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, ale również przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Jest to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które mają mniejsze lub większe problemu z uregulowaniem ciśnienia krwi. Za drogocenne właściwości prozdrowotne odpowiada przede wszystkim kwas linolowy (CLA), który wykazuje działania przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe.

Na co należy uważać?

Systematyczne picie mleka jest bardzo zdrowe, ale niestety nie wszyscy mogą skorzystać z jego olbrzymiego potencjału. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że u niektórych osób białka mleka mogą wywoływać reakcje alergiczne. Uważać muszą przede wszystkim osoby z nietolerancją laktozy. W ich przypadku warto postawić na fermentowane przetwory z mleka. Mowa tutaj między innymi o popularnych kefirach i jogurtach. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że mleko jest insulinogenne, czyli przyczynia się do zwiększenia poziomu insuliny we krwi. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że u niektórych osób może pojawić się trądzik.

Jakie mleko jest najzdrowsze?

Najlepszymi wartościami odżywczymi może pochwalić się oczywiście mleko prosto od krowy. W wyniku pasteryzacji albo sterylizacji mleko traci około 10-20% swoich właściwości odżywczych. Warto wspomnieć również i o tym, że mleko od krowy powinno być od razu schłodzone do temperatury 4-6°C. Mleko prosto od krowy zawiera w swoim składzie najwięcej drobnoustrojów. Mowa tutaj nie tylko o korzystnych dla naszego organizmu drobnoustrojach, ale również o tych, które mogą stwarzać zagrożenie chorobotwórcze. W procesie pasteryzacji i mikrofiltracji niszczonych jest około 99,9% wszystkich drobnoustrojów. W wysterylizowanym mleku zabijane są oczywiście wszystkie drobnoustroje.

Źródło: https://mozgi.pl/czy-mleko-jest-zdrowe-CF30
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne

Kategorie Blogów