Ekorodzice

Ćwiczenia mięśni Kegla

Autor: Natalia Kozdra 2011.06.01, 13:55
Chociaż ich nie widzimy, odgrywają szczególnie ważną rolę w życiu kobiety. Ich dobre rozciągnięcie i elastyczność ułatwia poród, wspomaga dojście do siebie po porodzie, ogranicza ryzyko nietrzymania moczu (zwłaszcza u kobiet po porodzie i w późniejszym wieku), ale też wpływa na jakość współżycia.Mięśnie dna miednicy, bo o nich mowa, rozciągają się między kością łonową a guziczną, gdzie podtrzymują pęcherz, pochwę i odbyt. Zwane są też:
  • mięśniami łonowo-guzicznymi,
  • mięśniami pochwy
  • mięśniami Kegla.
Niektórzy uważają, że ta ostatnia nazwa jest błędna – a wzięła się od błędnej interpretacji nazwy ćwiczeń tej grupy mięśni, nazywanych od ich wynalazcy i propagatora dr. Alberta Kegla, czyli tzw. ćwiczeń mięśni Kegla. Teoria teorią, a fakt pozostaje, że wiele kobiet zna tę grupę mięśni jako mięśnie Kegla właśnie. I nie chodzi o to, jak się te mięśnie nazywa, tylko o to, aby je ćwiczyć.


Dlaczego warto?
  • Ciąża i poród
Mięśnie dna miednicy są bardzo istotne podczas ciąży, ponieważ współuczestniczą w dźwiganiu ciężaru płodu. Równie ważną rolę odgrywają podczas porodu naturalnego – kiedy są elastyczne, ułatwiają wyparcie dziecka. Jeśli kobieta jest ich świadoma i potrafi je kontrolować (czyli rozluźniać i napinać, zależnie od potrzeby), łatwiej uniknie nacinania lub pęknięcia krocza. Elastyczne, wyćwiczone mięśnie równa się mniejsze ryzyko nadmiernego rozciągnięcia i ich szybszy powrót do stanu sprzed porodu.

Uwaga: w przypadku zagrożonej ciąży lepiej powstrzymać się od ćwiczeń.

Ćwiczenia mięśni Kegla można zacząć już w 24 godz po porodzie (naturalnym). Należy wykonywać je przez około 2-3 miesiące, aby osiągnąć pełną ich sprawność.
  • Zapobieganie schorzeniom
Ponieważ mięśnie dna miednicy obejmują pęcherz, pochwę i odbyt, ćwiczenia Kegla to nie tylko łatwiejszy poród. Kiedy są wiotkie i nieelastyczne, kobieta ma większą szansę na wystąpienie takich schorzeń, jak:
  • nietrzymanie moczu (nawet podczas kichania, kaszlu, wykonywania ćwiczeń fizycznych),
  • wypadanie macicy czy pęcherza
  • zaparcia.
Profilaktyka – czyli wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla – nie zajmuje dużo czasu, a może przynieść wymierne korzyści.


Przeczytaj także:

10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

Jeszcze kilkanaście lat temu ojcowie mieli bezwarunkowy zakaz wstępu na porodówkę. Nie podejmowali wtedy decyzji o tym, czy chcą uczestniczyć w narodzinach dziecka, bo nie było takiej możliwości w szpitalach. Dziś, gdy wiele się w tej... więcej »
Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Na problem zaburzeń odżywiania w ciąży zwrócono ostatnio szczególną uwagę, jednak nadal jest za mało publikacji naukowych na ten temat. Pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii 1 na 20 kobiet... więcej »
Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Jeśli jesteś w ciąży, to pewnie zastanawiasz się nad tym, czy szkoła rodzenia jest konieczna. Czasami słyszy się opinie, że przecież każda kobieta potrafi urodzić dziecko i w takiej szkole niczego nowego się nie dowie. Otóż to nieprawda!... więcej »
Sery a ciąża Listerioza

Sery a ciąża Listerioza

Odpowiednio dobrane sery w codziennej diecie są polecane ze względu na doskonałe źródło wapnia i białka. Niemniej jednak niektóre sery nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży. Wynika to z faktu, że mogą zwiększyć ryzyko rozwoju... więcej »
Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki

To inwazyjne badanie prenatalne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, gdy istnieje podejrzenie wad genetycznych u płodu. I chociaż pozwala rozwiać wątpliwości co do stanu dziecka, wiele kobiet nie decyduje się mu poddać, z uwagi na minimalne,... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
16.07.2012 15:09 - agnieszka
Wstyd się przyznać, ale my nie ćwiczyliśmy...
{opis}
06.06.2011 22:26 - wesoly_romek
Warto ćwiczyć już przed ciążą! Kobiety często je zaniedbują, a profilaktyka jest połową sukcesu. Ważny tekst warto dodać do zakładki
{opis}
06.06.2011 09:54 - zeberka
Ćwiczymy codziennie!
{opis}
06.06.2011 09:51 - superbabcia
Ćwiczcie dziewczyny, ćwiczcie bo nietrzymanie moczu w wieku 25 lat to tragedia. Ja do tego dopuściłam i musiałam chodzić na rehabilitacje. Kiedyś się o tym nie mówiło. Teraz piszę się obszerne artykuły. Dzięki Ci za to, że świat się zmienia!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »