Ekorodzice

Rumianek w ciąży

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2014.02.25, 16:32

Kwiat rumianku był jednym z ulubionych ziół Hipokratesa. Napary z tego zioła są zalecane przy bolesnym miesiączkowaniu, wzdęciach, zgadze i nudnościach. Jednak czy picie rumianku w ciąży jest bezpieczne? Te pytania zadaliśmy naszemu ekspertowi.

fot. Rumianek w ciąży

Zdania ekspertów na temat stosowania herbat na bazie rumianku w ciąży są podzielone. Herbaty ziołowe takie jak melisa, rumianek właśnie czy mięta pieprzowa zawierają bardzo małe ilości kofeiny, dlatego są zalecane jako alterantywa dla herbat tradycyjnych w diecie ciężarnej kobiety. Według American Pregnancy Association stosowanie rumianku w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Jednak podobnie jak w przypadku wielu herbat ziołowych, nie ma wiarygodnych informacji na temat jego wpływu na stan zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Kobiety w ciąży powinny być świadome, że herbatki z rumianku są bogate w wapń, magnez, pomagają w bezsenności i zapaleniu stawów, ale z drugiej strony stymulują skurcze macicy oraz wykazują właściwości alergiczne. 

Herbata z owoców dzikiej róży z dodatkiem rumianku przeznaczona dla kobiet w ciąży

  • 1 łyżeczka owoców dzikiej róży
  • 1 łyżeczka kwiatu rumianku 
  • 1 szklanka wrzątku

  1. Owoce róży zalewamy wrzątkiem.
  2. Gotujemy 5 minut.
  3. Do wrzątku wsypujemy 1 łyżeczkę kwiatów rumianku.
  4. Pozostawiamy pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedzamy. 

UWAGA! Należy pamiętać, że nadmierne spożycie jakichkolwiek herbat ziołowych w czasie ciąży może okazać się niebezpieczne. Dlatego NIGDY ciężarna kobieta nie powinna ich stosować na własną rękę bez porozumienia z lekarzem prowadzącym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj inne artykuły naszego eksperta: Przeczytaj także:

Jak wygląda poród? – wspomnienia naszych użytkowniczek

Jak wygląda poród? – wspomnienia naszych użytkowniczek

Jak wygląda poród? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy poród jest inny. Tak i historie naszych użytkowniczek są jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie zawsze wszystko można dokładnie zaplanować. A... więcej »
Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Przyrost wagi w ciąży jest rzeczą fizjologiczną i bardzo pożądaną. Jednak wiedza wśród kobiet na temat precyzyjnego określenia prawidłowej wagi w ciąży jest niewystarczalna. Wiele ciężarnych ma błędne przekonanie, że w czasie... więcej »
Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki

To inwazyjne badanie prenatalne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, gdy istnieje podejrzenie wad genetycznych u płodu. I chociaż pozwala rozwiać wątpliwości co do stanu dziecka, wiele kobiet nie decyduje się mu poddać, z uwagi na minimalne,... więcej »
Przygotowania do ciąży - postaw na zdrową dietę!

Przygotowania do ciąży - postaw na zdrową dietę!

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Wiele z nas zaczyna przygotowania do niej już sporo wcześniej. Wszystko po to, aby przywitać na świecie zdrowe maleństwo, ale jednocześnie samemu jak najszybciej wrócić... więcej »
Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Zwykłe codzienne dolegliwości, takie jak przeziębienie, bóle zatok czy sińce podczas ciąży, mogą być niezwykle groźne dla nienarodzonego dziecka. Nigdy nie wiesz, czy dotychczas stosowane przez Ciebie lekarstwa, po które zapewne sięgałaś... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
31.03.2015 20:07 - idziakowska
Bardzo lubiłam zapach rumianku w ciąży, ale to prawda, że z ziołami w ciąży nie można przesadzać. Wszystko w graniach zdrowego rozsądku.
{opis}
25.03.2014 21:01 - hetmanka
Ja nie mogłam pić rumianku w ciąży, bo mnie najzwyklej w świecie odrzucało. Nie mogłam tego smaku zdzierżyć...

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »