Ekorodzice

Kalendarz emocji w ciąży

Autor: Monika Lipowska-Hajduk 2013.11.18, 12:31
W ciąży zmienia się ciało, sytuacja życiowa, status rodzinny, priorytety i wiele innych kwestii. A jak wygląda sprawa emocji? Ile ciąży tyle historii, tyle odcieni emocji i odczuć. Różna jest ich skala i dynamika.

fot. Kalendarz emocji w ciąży


od 1 do 3 miesiąca

W pierwszym trymestrze kobieta zwykle silnie koncentruje się na sobie przeżywa bardzo często huśtawkę nastrojów: od śmiechu do płaczu. Wyraża różnorodne emocje: podniecenie, strach, radość, zmartwienia, przeplatające się ze sobą, czasem w ogromnym tempie.

Taka dynamika uczuć jest stanem fizjologicznym. Wzrasta poziom hormonów, które połączone są z neurotransmiterami w mózgu, między innymi serotoniną odpowiedzialną za nastrój czy zachowania impulsywne. W tym czasie mogą pojawić się lęki: o zdrowie swoje i dziecka, przed zmianami, które maja nastąpić, przed utratą niezależności czy samym porodem. 

Niektóre kobiety „płyną na fali” satysfakcji, podekscytowania, radosnego oczekiwania. W wielu kobietach uruchamiają się wcześniej nieodczuwane wartości i potrzeby: sensu życia, nieśmiertelności, afiliacji i przynależności. Zwiększa się otwarcie na sferę duchową.

Charakterystyczna dla tego okresu jest duża ambiwalencja uczuć: radości przeplatają się z lękiem, poczucie mocy ze słabością, podekscytowanie ze strachem. 


od 4 do 6 miesiąca

W drugim trymestrze ciąży kobieta bardziej odczuwa dziecko jako odrębną istotę, akceptuje je i pogłębia więź, która ich łączy. Jest to zwykle okres bardziej stabilny emocjonalnie, często pojawia się uczucie spełnienia, dumy z cudu, jaki dzieje się z jej udziałem. Warto wykorzystać ten czas na zwiększoną aktywność, rozwijanie pasji, otaczanie się dobrymi ludźmi i emocjami.


Ostatnie miesiące ciąży

W ostatnim okresie ciąży do pozytywnych uczuć, które pojawiły się w drugim trymestrze, mogą dołączyć uczucia niepokoju, strachu – często związane ze zbliżającym się rozwiązaniem. Pojawiają się wyobrażenia dotyczące porodu, często „karmione” negatywnymi opowieściami innych kobiet. Wzrasta poczucie odpowiedzialności za siebie i dziecko. Kobiety mówią o nabraniu dystansu do otoczenia. Często pojawia się zmiana z myślenia z „ja” na „my”

To szczególny okres, w którym powinnyśmy zwracać uwagę na to, z kim przestajemy i jaką energią się otaczamy. Warto wtedy zwrócić się do wnętrza, wyciszyć, ugruntować, tak by opinie, które docierają do nas, nie uruchamiały lub podsycały w nas lęku. Wsłuchanie się w doznania naszego ciała pomoże nam pozostać w stanie „centrum”, co będzie procentować podczas samego porodu. 


W czasie ciąży dziecko i mama na poziomie psychicznym stanowią połączoną całość.

Stabilność i równowaga matki w obszarze ciała i emocji jest czynnikiem determinującym dobrobyt i zdrowy rozwój dziecka. Wiele badań psychologii prenatalnej potwierdza fakt, że wszystkie – zarówno pozytywne i negatywne – przeżycia matki docierają nieprzefiltrowane do świadomości dziecka.

Istnieje pojęcie Odcisku Limbicznego. Jest to zdolność układu nerwowego do absorbowania i zapamiętywania wszystkich informacji z otoczenia przez cały okres ciąży – od poczęcia do porodu i kilka pierwszych lat życia. Tak więc wszystko to, co doświadcza matka pod względem hormonalnym, fizycznym, emocjonalnym jest rejestrowane i zapamiętywane w rozwijającym się układzie nerwowym dziecka. Te pierwsze wrażenia i odczucia to podwaliny przyszłego istnienia naszego dziecka i jego bazowych przekonań dotyczących życia. To nieoceniona wartość, znacznie ważniejsza od pięknych mebelków, ciuszków czy nowych gadżetów. 

To najważniejszy powód, dla którego będąc w ciąży powinnyśmy dać sobie prawo do dobrych, służących nam emocji, odczuwania przyjemności, zadbania o swoje ciało.

W ciągu dziewięciu miesięcy zmienia się postrzeganie samej siebie. 

Kobieta staje przed wyzwaniem przystosowania się do ogromnych zmian, które zachodzą w jej ciele, ale też przede wszystkim w jej psychice. Pojawiają się nowe cechy charakteru, wychodzą pewne wcześniej nieodkryte zdolności (nieograniczone pokłady cierpliwości, wyrozumiałości czy doskonała organizacja). Zmienia się zachowanie, postawy, a także cała sfera duchowa. 

To jak kobieta radzi sobie z emocjami w ciąży i jaka jest ich dynamika zależy między innymi od:
  • Poziomu wcześniejszego poczucia własnej wartości i kobiecości.
  • Wsparcia osób najbliższych, głównie partnera.
  • Pracy nad sobą w trakcie ciąży (praca na poziomie psychicznym, praca z przekonaniami, nastawieniem).
Sposoby, które mogą pomóc zachować równowagę emocjonalną w ciąży i poczuć się w niej dobrze:
  1. Staraj się zachować równowagę pomiędzy aktywnością a odpoczynkiem i regeneracją.
  2. Zadbaj o dobre poczucie siebie w ciele – popracuj ze świadomością ciała, nie zapominaj o nim, szukaj sposobów by poczuć się w nim dobrze.
  3. Tańcz! Poruszając biodrami – regulujesz przepływ energii, wzmacniasz kondycję, miło spędzasz czas…
  4. Zadbaj, by w Twoim życiu było dużo radości. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej uczucie radości pozwala krążyć energii w ciele. Jest to też stan, który równoważy inne, trudne emocje, na przykład gniew, strach, smutek.
  5. Gdy nie potrafisz poradzić sobie z emocjami/nastrojami, poszukaj wokół siebie wspierających Cię ludzi – przyjaciół czy też profesjonalnego wsparcia – sprawdź, co jest dobre właśnie dla Ciebie.
  6. Zwróć uwagę: jacy ludzie, przedmioty, sytuacje Ci służą, a jacy/jakie powodują złe samopoczucie i spadek energii. Wybieraj to, co intuicyjnie odczuwasz jako dobre dla Ciebie i Twojego dziecka.
  7. Dogadzaj sobie – poczuj się dobrze ze sobą i w otaczającym świecie – to jedna z pierwszych, najważniejszych informacji, jaką możesz przekazać swojemu dziecku, zanim pojawi się w Twoich ramionach.

W psychologii przyrównuje się ciążę do „okresu kryzysu psychicznego”, który prowadzi do przejścia w funkcjonowaniu na wyższym poziomie dojrzałości. Ja nazwalałabym ją raczej niepowtarzalnym momentem rozwojowym, w którym możemy przywrócić podstawowe zaufanie do siebie, do świata, a przez to przejść właśnie na wyższy poziom dojrzałości. To okazja, by odnaleźć w sobie drogę do najbardziej naturalnego stanu, jakim jest błogość, zaufanie we własne siły, miłość.
Przeczytaj także:

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Jestem po trzech cięciach cesarskich przy ostatnim podczas zszywania lekarz powiedział żebym już więcej w ciąże nie zachodziła. Co może być tego powodem? Czy 3 cięcia cesarskie to maksymalna dozwolona liczba cięć cesarskich w życiu? Postaram... więcej »
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie... więcej »
Herbata w ciąży. Jaką wybrać? Jakiej unikać?

Herbata w ciąży. Jaką wybrać? Jakiej unikać?

Wiele specjalistów z zakresu nauk medycznych nie widzi przeszkód w stosowaniu naparów z herbaty w ciąży, ale trzeba je stosować ostrożnie. Herbatki ziołowe najczęściej bogate są w takie składniki mineralne jak wapń, magnez i żelazo.... więcej »
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Bezskutecznie planujecie potomka? Coraz gorzej radzicie sobie z kolejnymi porażkami? Nie jesteście sami! Obecnie aż 15% Polaków starających się o dziecko ma z tym trudności. Zobaczcie w jaki sposób możecie zwiększyć waszą płodność i zaplanować... więcej »
Urlop ojcowski

Urlop ojcowski

Co należy zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego? Jaki jest wymiar podstawowego urlopu tacierzyńskiego? Kiedy mamy prawo do dodatkowego urlopu? Jakie wnioski i zaświadczenia należy złożyć? Nasza ekspertka Agnieszka Dziśko Puchała... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
19.11.2013 17:19 - agnieszka
Z tym tańcem to potwierdzam. Najbardziej korzystnie wpływały na mnie afrykańskie rytmy. podobno w Afryce tańczyć zaczynają właśnie...matki! Robią to bosko... Ostatnio w Mam talent były dziewczyny tańczące mama dance

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »