Ekorodzice

10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

Autor: Izabela Lenkiewicz 2011.01.15, 15:12
Stosując wymienione powyżej wskazówki, pamiętaj jednak, aby przede wszystkim wsłuchać się w potrzeby rodzącej. Nie ma sensu na siłę proponować jej pomocy, jeśli ona jej w danym momencie nie oczekuje. Nie można jej niczego narzucać, kontrolować i nadzorować – to kobieta w czasie porodu decyduje o tym, co w danym chwili przynosi jej ulgę. Może też w ogóle odrzucać wszelką pomoc, złościć się czy narzekać – wykaż się wtedy empatią i poczekaj, aż poprosi cię o wsparcie. W opowieściach o wspólnych porodach powtarza się czasem opinię, że mężczyzna może zemdleć w czasie porodu na skutek silnych emocji związanych z przeżywaniem porodu. W rzeczywistości zdarza się to niezwykle rzadko. Pamiętaj, że sala porodowa to nie więzienie i możesz z niej wyjść w każdej chwili, jeśli na przykład obawiasz się, że nie zniesiesz widoku porodu. Panowie czasem uczestniczą tylko w jego pierwszym okresie, wracają z powrotem dopiero po narodzinach.


Cięcie cesarskie
Na pozór może wydawać się, że poród przez cięcie cesarskie wyklucza potrzebę obecności mężczyzny w czasie jego trwania. To prawda, że niewiele szpitali umożliwia partnerom wejście na salę operacyjną, nieliczni też panowie decydują się na taki krok, nawet jeśli w wybranej placówce jest na to przyzwolenie. 
  • W czasie trwania zabiegu, jeśli jest on wykonywany w znieczuleniu przewodowym, kobieta jest świadoma – towarzyszący jej mężczyzna może znajdować się u jej wezgłowia i wspierać ją choćby ciepłym słowem. Po wydobyciu dziecka z brzucha mamy, ojciec może przeciąć pępowinę, warto jednak wcześniej uprzedzić personel o takim zamiarze.

  • Jeśli jednak mężczyzna nie chce przebywać na sali operacyjnej w czasie cesarskiego cięcia lub po prostu nie ma w szpitalu takiej opcji, może wspierać kobietę jeszcze zanim zostanie przewieziona na zabieg. W sytuacji, kiedy był on planowany, jest również dla rodzącej źródłem dużego stresu – do obaw o zdrowie dziecka, dochodzi lęk przed operacją i jej konsekwencjami. Dlatego warto być wtedy przy niej i pomóc jej przetrwać czas oczekiwania w przed salą operacyjną.
Największą jednak rolę w sytuacji cesarskiego cięcia, może odegrać tata już po narodzinach dziecka. Maluch najczęściej od razu po wydobyciu go z brzucha mamy i zbadaniu przez pediatrę, zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Upłynie jeszcze najmniej kilkadziesiąt minut, zanim skończy się zabieg i noworodek będzie mógł trafić w ramiona mamy. W niektórych szpitalach czas ten jeszcze wydłuża się z powodu przyjętych zwyczajów.
  • Wtedy to ojciec może towarzyszyć dziecku do czasu, gdy będzie możliwe już przebywanie z mamą. Tata może tulić malucha, nawiązywać kontakt wzrokowy, przemawiać do niego znanym mu głosem. Trwać to będzie jednak o wiele dłużej niż w przypadku naturalnego porodu i wydaje się mieć przez to jeszcze większe znaczenie. Noworodek może poczuć się bezpiecznie.

Rodzi się ojciec
Decydując się na towarzyszenie partnerce w czasie porodu, czy to siłami natury czy poprzez cięcie cesarskie, troszcząc się o nowo narodzone dziecko, zyskujesz szansę na wczesne nawiązanie z nim silnej więzi. Dziecko w ciągu pierwszej godziny życia wykazuje wyjątkową gotowość do nawiązania kontaktu wzrokowego i dotykowego. Dla ciebie możliwość bezpośredniego przebywania z dzieckiem w tym momencie może być bodźcem do uruchomienia zachowań opiekuńczych. W badaniach naukowych dowiedziono, że u mężczyzn (podobnie jak u kobiet) – na skutek interakcji z dzieckiem od pierwszych chwil jego życia – pobudzany jest układ neurohormonalny odpowiedzialny za tworzenie się więzi. Wzrasta poziom oksytocyny, która sprawia, że pojawia się instynkt macierzyński i ojcowski.


Ostateczna decyzja
Decyzja o wspólnym porodzie powinna być przez każdą parę podjęta rozważnie – bez wymuszania na sobie wzajemnie takiej czy innej postawy. Nie należy też ulegać „modzie” ma rodzenie razem, a jedynie indywidualnie rozpatrzyć swoje rzeczywiste potrzeby.


Przeczytaj także:

Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Zwykłe codzienne dolegliwości, takie jak przeziębienie, bóle zatok czy sińce podczas ciąży, mogą być niezwykle groźne dla nienarodzonego dziecka. Nigdy nie wiesz, czy dotychczas stosowane przez Ciebie lekarstwa, po które zapewne sięgałaś... więcej »
Rumianek w ciąży

Rumianek w ciąży

Kwiat rumianku był jednym z ulubionych ziół Hipokratesa. Napary z tego zioła są zalecane przy bolesnym miesiączkowaniu, wzdęciach, zgadze i nudnościach. Jednak czy picie rumianku w ciąży jest bezpieczne? To pytanie często stawiają sobie kobiety... więcej »
Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce w 2016 roku

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce w 2016 roku

Jakie imię żeńskie było najpopularniejsze w 2016 roku w Polsce? Koniecznie sprawdź ranking imion żeńskich w ubiegłym roku kalendarzowym. Braliśmy pod uwagę cały rok od stycznia do grudnia, nie tylko pierwsze półrocze. Dane dla wybranych... więcej »
Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Chociaż ich nie widzimy, odgrywają szczególnie ważną rolę w życiu kobiety. Ich dobre rozciągnięcie i elastyczność ułatwia poród, wspomaga dojście do siebie po porodzie, ogranicza ryzyko nietrzymania moczu (zwłaszcza u kobiet po porodzie... więcej »
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Bezskutecznie planujecie potomka? Coraz gorzej radzicie sobie z kolejnymi porażkami? Nie jesteście sami! Obecnie aż 15% Polaków starających się o dziecko ma z tym trudności. Zobaczcie w jaki sposób możecie zwiększyć waszą płodność i zaplanować... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
01.03.2014 09:06 - iaera
Szkoła rodzenia świetnie przygotowuje do porodu rodzinnego
{opis}
28.02.2014 15:39 - wesoly_romek
Tata na porodówce to już nie nowość. jednak nikt nas nie przygotowuje do tego jak się zachować, co robić. Chyba, że ktoś chodzi do szkoła rodzenia. Warto przeczytać zanim zrobimy z siebie głupka na porodówce:O

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »