Ekorodzice

7 receptur na kosmetyki z warzyw i owoców z wykorzystaniem wyciskarki

28.05.2015, 11:19 7 receptur na kosmetyki z warzyw i owoców z wykorzystaniem wyciskarki
Wkrótce wakacje, a nasze włosy są przesuszone, cera matowa, i do tego jeszcze opuchnięte oczy. Nic nie pomaga, a my tracimy głowę, czas i pieniądze w poszukiwaniu idealnych kosmetyków. Może by tak zajrzeć do lodówki?
fot. 7 receptur na kosmetyki z warzyw i owoców z wykorzystaniem wyciskarki

Na piękny i młodzieńczy wygląd wpływa m.in. zdrowa dieta, ale też odpowiednie kosmetyki i regularna pielęgnacja. W codziennym dbaniu o siebie może nam pomóc tak niepozorny przedmiot jak… wyciskarka do soków. Jest to bowiem nie tylko narzędzie do przygotowania zdrowego napoju z ulubionych owoców i warzyw, ale też idealnie nadaje się do zrobienia skutecznych, domowych kosmetyków do pielęgnacji całego ciała. Polecamy kilka ciekawych pomysłów, które mogą was zainspirować.

1. Łagodząca moc ogórka

Jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów na podkrążone i opuchnięte oczy jest nałożenie na nie plastrów świeżego ogórka gruntowego. Skóra wokół nich będzie dzięki temu rozjaśniona i odświeżona, a zaczerwienienia będą mniej widoczne.

Ogórek zawiera m.in. sole mineralne, witaminy A, E, B i C, magnes, potas czy fosfor, a jego PH jest identyczne jak odczyn skóry. Warto więc wykorzystać go do przemywania i tonizowania skóry twarzy - wystarczy wycisnąć sok, namoczyć w nim wacik i przetrzeć twarz. Istotne jest aby do robienia soków wykorzystywać wyciskarkę wolnoobrotową, która nie podgrzewa warzyw i owoców dzięki czemu zachowuje ich cenne składniki. Na rynku znajduje się wiele tego typu urządzeń, jak np. wyciskarka ręczna Lexer Healthy Juicer 3G lub znacznie wygodniejsza w użyciu wyciskarka Hurom HH 2G.

Do warzywnej pulpy można dodać łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżkę jogurtu naturalnego lub tłustego twarogu. Całość wystarczy wymieszać, nałożyć na twarz, szyję i dekolt na 20 minut, a następnie spłukać. Taka maseczka ma działanie rozjaśniające i regenerujące.

2. Odżywcze awokado

Przesuszone i matowe włosy to zmora wielu kobiet, szczególnie po zimie. Można je zregenerować dzięki naturalnej odżywce do włosów z awokado. Owoc ten wystarczy rozgnieść widelcem, dodać do niego żółtko i wymieszać na jednolitą masę. Następnie przygotowaną miksturę nałożyć na umyte, wilgotne włosy, owinąć folią i ręcznikiem. Po 20 minutach odżywkę należy dokładnie zmyć ciepłą wodą.

3. Bananowy song

Banan natomiast, mający właściwości zmiękczające, w połączeniu z awokado doskonale sprawdzi się jako odżywczy balsam na suchy i twardy naskórek na łokciach, kolanach i piętach. Pozostawiony na 15-20 minut na skórze, znacznie ją odżywi i wygładzi.

Zmiażdżony banan, wymieszany z łyżką miodu i płatków owsianych to również świetny peeling dla skóry potrzebującej regeneracji.

4. Niezastąpiona dynia

Warzywo wykorzystywane w kuchni głównie jesienią, doskonale nadaje się również do pielęgnacji ciała. Dynia zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV i zawiera naturalne enzymy i przeciwutleniacze, wspomagające odnowę komórek. Jak zrobić z niej kosmetyki?

Jednym z najłatwiejszych sposobów jest wyciśnięcie soku z dyni i wykorzystanie go jako naturalnego toniku do twarzy. Skóra będzie nie tylko zregenerowana i dobrze oczyszczona, ale też zyska ładny odcień, dzięki zawartości beta karotenu. Dla zachowania wszystkich witamin i właściwości warzywa, najlepiej wykorzystać wyciskarkę wolnoobrotową, która nie poddaje produktów obróbce cieplnej. Szczególnie polecamy: wyciskarki Hurom.

Z pozostałości po wyciśniętym soku można przygotować maseczkę, dodając do pulpy po łyżeczce soku z cytryny i oleju z pestek dyni. Wymieszane składniki należy nałożyć na twarz na około 20 minut, a następnie spłukać. Jeśli natomiast chcemy zrobić peeling, do pulpy wystarczy dodać gruboziarnisty cukier.

5. Pomidorowe odświeżenie cery

Do przygotowania dobroczynnych kosmetyków można również wykorzystać pulpę z innych warzyw czy owoców. Osoby zmagające się z cerą tłustą i trądzikową powinny sięgnąć po pomidora. Do pozostałości po wyciśniętym soku wystarczy dodać świeżo rozdrobnione migdały, delikatnie wmasować mieszankę w skórę, pozostawić na 20 minut i spłukać. Pomidory można również połączyć z płatkami owsianymi i tak powstałą maseczkę również pozostawić na twarzy na około 20 minut.

6. Witaminy z cytryny

Cytryna ma wiele zastosowań, nie tylko w kuchni, ale też sprawdza się jako odświeżacz i środek czyszczący oraz jako naturalny sposób na pielęgnację całej skóry. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest dodanie kilku pokrojonych w plasterki cytryn do wanny z ciepłą wodą. Taka kąpiel działa odprężająco, orzeźwiająco, a także wzmacnia i dezynfekuje skórę.

Osoby z cerą trądzikową i skłonnością do przetłuszczania, powinny zastosować tonik cytrynowy, powstały po zmieszaniu szklanki przegotowanej wody z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Można dodać do niego również natkę pietruszki. Skóra przemywana taką miksturą będzie odświeżona i rozjaśniona.

Cytryna stosowana jest także jako rozjaśniająca płukanka do włosów, nadająca im blasku. 2-3 litry wody należy zmieszać z sokiem z jednej cytryny. Następnie tak przygotowaną mieszanką spłukujemy umyte wcześniej włosy, lekko masując skórę głowy. Płukanki nie powinny stosować osoby z farbowanymi i przesuszonymi włosami.

Sok z cytryny wykorzystywany jest również do wybielania zębów. Wystarczy wymieszać łyżeczkę soku z łyżeczką sody oczyszczonej oraz łyżeczką soli morskiej, powstałą mieszankę nałożyć na szczoteczkę i umyć nią zęby. Pasta ta jednak może ścierać szkliwo, zatem nie powinno się stosować jej zbyt często. Osoby z wrażliwymi zębami, powinny całkowicie unikać tej metody.

7. Kiwi dla pięknej cery

Kiwi jest często niedocenianym owocem. Poza witaminami C i E, zawiera również minerały, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz przeciwutleniacze. Wszystko to doskonale wpływa na wygląd naszej cery - rozjaśnia ją, dodaje blasku, przywraca elastyczność, a dodatkowo zmiękcza ją i nawilża.

Najlepiej sprawdzą się maseczki, z wykorzystaniem rozgniecionego owocu (lub z pulpy, pozostałej po wyciśnięciu soku). Osoby chcące rozjaśnić cerę, powinny dodać do niego łyżkę jogurtu naturalnego, łyżeczkę oliwy z oliwek oraz soku z pomarańczy. Dla cery tłustej natomiast, zamiast oliwy i soku pomarańczowego, wystarczy dodać po łyżce płatków owsianych, mleka i miodu.

Cera sucha zregeneruje się, jeśli wymieszamy łyżkę soku z kiwi z żółtkiem jaja i łyżką oliwy z oliwek, a cera dojrzała nabierze blasku dzięki maseczce z rozdrobnionym owocem, wymieszanym z łyżką twarogu i 2-3 kroplami oliwy.

Każdą z maseczek wystarczy pozostawić na skórze na 15 minut, a następnie spłukać zimną lub letnią wodą. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać peeling, do jednego kiwi wystarczy dodać łyżkę gruboziarnistej soli i łyżkę oliwy.

Warto wykorzystywać wszystkie części warzyw i owoców - nawet skórki i pestki. Świeżo wyciśnięty sok doda nam energii i pobudzi do działania, a kosmetyki przygotowane z pozostałości po wyciśnięciu odświeżą cerę i zregenerują naskórek. Przyjemność dla ciała i dla ducha.

Artykuł opracowany na podstawie informacji przesłanych przez stronę Puregreen wyciskarki do soków.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"