Ekorodzice

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

29.01.2024, 18:23 Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i odżywiają.

Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jakie korzyści płyną ze stosowania naturalnych kosmetyków dla dzieci. Do tego dzielimy się wskazówkami, jak wybierać bezpieczne produkty dla najmłodszych. Ponadto, gdzie można kupić najlepsze naturalne kosmetyki.

Składniki naturalnych kosmetyków a skóra dzieci

Skóra dzieci od narodzin przez kilka pierwszych lat wymaga wyjątkowej staranności i dbałości ze strony rodziców. Nie bez przyczyny w sprzedaży dostępne są specjalne detergenty (proszki, płyny) przeznaczone do prania ubranek niemowląt i dzieci.

Poszczególne składniki kosmetyków do pielęgnacji ciała dzieci mogą wywołać podrażnienia lub alergię. Dlatego też naturalne kosmetyki dla dzieci są szczegółowo testowane przed dopuszczeniem ich do powszechnej sprzedaży. To produkty wegańskie w składzie, których nie znajdziemy sztucznych barwników oraz substancji zapachowych.

Jakie naturalne surowce wykorzystuje się do produkcji kosmetyków dla dzieci? To przede wszystkim substancje organiczne, takie jak masło shea, olej ze słodkich migdałów czy arganowy.

Dodatkowo poszczególne produkty kosmetyczne wzbogaca się składnikami wykazującymi właściwości łagodzące i kojące. Do nich zalicza się m.in.: ekstrakty roślinne (np. z lnu, nagietka), aloes, emolienty i minerały.

Korzyści stosowania naturalnych kosmetyków dla dzieci

Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka nie należy do najłatwiejszych. Wynika to z faktu, że skóra maluchów przez kilka pierwszych lat jest dużo bardziej podatna na otarcia czy przesuszenie.

W tej sytuacji wskazane jest, aby stosować do jej pielęgnacji kosmetyki naturalne, pozbawione sztucznych parabenów, silikonów, które dodatkowo mogą podrażniać skórę.

Zalety płynące ze stosowania naturalnych produktów do pielęgnacji ciała dziecka, to:

  • dbają o mikrobiom skóry,
  • chronią naturalną warstwę lipidową,
  • nie podrażniają skóry,
  • nie wysuszają skóry,
  • można je stosować do różnego typu skóry,
  • lekka konsystencja,
  • łatwa aplikacja,
  • odpowiednio nawilżają i odżywiają skórę,
  • chronią przed podrażnieniem,
  • można je stosować u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci,
  • są bezpieczne dla zdrowia,
  • są wielokrotnie testowane przed dopuszczeniem do sprzedaży.

Porównanie naturalnych i syntetycznych kosmetyków

Jest zasadnicza różnica między kosmetykami naturalnymi a syntetycznymi. Te pierwsze charakteryzują się tym, że są przyjazne dla skóry. Odpowiednio ją nawilżają, odżywiają i pielęgnują. Do tego bardzo dobrze chronią przed czynnikami drażniącymi.

Dlatego do produkcji naturalnych kosmetyków współcześnie producenci wykorzystują składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Coraz częściej rezygnują całkowicie z substancji pochodzenia zwierzęcego, zastępując je odpowiednikami wegańskimi.

Ponadto produkty naturalne poddawane są wielokrotnym testom. Co więcej, składniki pochodzenia naturalnego muszą pochodzić z certyfikowanych upraw. To dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo kosmetyków, które trafiają do rąk konsumentów.

Natomiast w kosmetykach syntetycznych niestety znajdziemy wiele składników, które mogą wywołać alergię i podrażnić skórę. Odpowiadają za to parabeny, silikony SLS-y (laurylosiarczan sodu), które podrażniają skórę.

Do tego mogą powodować świąd i wysuszają skórę. Ponadto mogą wpływać na naturalny mikrobiom skóry niemowlaków. Może pojawić się również wysypka, krostki, egzemy.

W prosty sposób można odróżnić produkty w pełni naturalne od syntetycznych. Pierwsza różnica to zapach, a druga konsystencja. Te naturalne cechują się niezwykle lekką konsystencją i szybko się wchłaniają. Z kolei kosmetyki, które mają w składzie sztuczne składniki, są ciężkie i mocno aromatyzowane.

Jak wybierać bezpieczne naturalne kosmetyki dla dzieci?

Wybór bezpiecznych kosmetyków dla dzieci nie musi być wcale taki trudny. Podstawą jest dokładne czytanie składu poszczególnych produktów. Nie wystarczy, że na danym opakowaniu zostanie umieszczony napis „naturalny”. To nie jest żaden wyznacznik.

Należy zwracać szczególną uwagę, czy w danym szamponie, płynie do kąpieli, mydełku nie ma przede wszystkich szkodliwych i drażniących parabenów, sztucznych barwników i silikonów. Zawsze sięgajmy po produkty wegańskie i takie, w których na pierwszym miejscu znajdują się składniki organiczne, naturalne.

Tylko i wyłącznie naturalne kosmetyki gwarantują bezpieczeństwo skóry naszych pociech. Zalecają je pediatrzy, położne dla noworodków i dzieci.

Gdzie kupić naturalne kosmetyki dla dzieci?

Jeśli szukasz sprawdzonych, bezpiecznych i w pełni naturalnych kosmetyków dla dzieci, proponujemy sprawdzić ofertę drogerii internetowej My Wy Eko. W prosty sposób z dostawą do domu zamówisz naturalne kosmetyki dla Twojej pociechy (https://mywyeko.pl/pol_m_Pielegnacja_Kosmetyki-dla-dzieci-2752.html), takie jak: mydełka, płyny do kąpieli, szampon, żel do mycia, krem do twarzy czy olejki.

To produkty wegańskie, których skład jest oparty w 98-99% na składnikach pochodzenia naturalnego. Idealnie pielęgnują, nawilżają i odżywiają skórę maluszków. Do tego łagodzą wszelkie podrażnienia i pomagają zachować naturalną równowagę skóry.

Sprawdź sam ofertę kosmetyków dla dzieci w sklepie internetowym My Wy Eko! To produkty stworzone z myślą o potrzebach dzieci i dla dzieci!


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Święta to doskonały czas, aby sprezentować dziecku coś naprawdę wyjątkowego. Tym pożadanym prezentem może stać się auto na akumulator. Co chwilę w sprzedaży pojawiają się nowe modele aut na akumulator, które przyciągają uwagę zarówno... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"