Ekorodzice

Jesienne zabawy plastyczne

Autor: Natalia Przybysz 2013.10.07, 09:51
Dni stają się krótsze i coraz chłodniejsze, na dworze robi się szaro, a termometr nieubłaganie udowadnia nam, że lato odchodzi na dobre. Być może niektórzy sądzą, że jesień to czas, który najlepiej przespać… nic bardziej mylnego! Ta kolorowa pora roku może stać się czasem niekończących plastycznych inspiracji!
fot. źródło: pl.freeimages.com

Wspólne przygotowania pełne wesołego zbieractwa

Zabawy plastyczne to idealny pomysł na pobudzenie kreatywności u dziecka, a także na naukę skupienia i wytrwałości. Co zrobić, aby zabawa nie była nudna i przewidywalna? Idealnym pomysłem może okazać się połączenie zajęć manualnych z lekcją przyrody. Wystarczy tylko wykorzystać to, co jesienią daje natura, a pastele i kredki staną się tylko dodatkową atrakcją. 

Po pierwsze: zacznijcie wspólnie zbierać „materiały plastyczne”. Krótki spacer lub powrót z przedszkola może stać się kopalnią skarbów. Spadające liście, żołędzie, kasztany, kwiaty a nawet kamyki - to wszystko okaże się przydatne podczas późniejszej zabawy. Warto zbierać te rzeczy z wyprzedzeniem, aby pogoda nie zrobiła nam przykrej niespodzianki. A potem… pora na wspólne tworzenie!

Jak wykorzystać zebrane materiały?

Tak naprawdę warto puścić wodzę fantazji i na ten krótki czas zamienić się w kompana zabawy, nie tylko rodzica. Przygotujcie miejsce na warsztat, wystarczą plakaty lub folia na podłodze, aby czuć się bezpiecznie. Oto kilka pomysłów:

Kulinarne inspiracje z naturą w roli głównej

Co powiecie na wspólne robienie pizzy? Wystarczy odrobina masy solnej, która posłuży za spód. Reszta to już tylko kwestia kreatywności: liście mogą zamienić się w kruchą sałatę, a żołędzie w oliwki. Dodatkowo warto wykorzystać ziarna ryżu lub kolorowy makaron. Uwaga: jeśli nie chcecie lepić masy solnej, można wykorzystać grubą wyciętą tekturę i klej!

Makieta z ususzonych kwiatów i liści 

Stwórzcie razem pejzaż, wesołe miasto pełne ulic albo wielkie zoo. Wystarczy duża karta brystolu zakupiona w sklepie papierniczym i klej. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zarysowanie planu - wtedy łatwiej będzie wyklejać kartkę.

Kolorowe liście - wersja dla odważnych!  

Oto coś dla tych, którzy nie boją się odrobiny bałaganu w domu ;-) Przygotujcie folię albo kartony, aby rozłożyć je na podłodze. Następnie na sporej płachcie papieru odbijajcie wcześniej pomalowane farbami liście. Na kartce powstaną pełne barw wzory. Uwaga: do zabawy najlepiej wykorzystać liście różnej wielkości, które nie są zasuszone. Wtedy nie połamią się one podczas farbowania.

Jesienna klasyka, czyli kasztanowe stworki

Zabawa, którą zna pewnie każdy z nas. Kasztany połączone wykałaczkami mogą stać się ludźmi, zwierzętami, samochodami, bohaterami bajek… Co zrobić aby takie warsztaty nie były jednorazową atrakcją? Można je z powodzeniem połączyć z zabawą z punktu drugiego. Wykonana makieta może stać się polem działania do dalszej zabawy. Inspiracje nie będą miały końca!
Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »