Ekorodzice

Wpływ diety na zaostrzenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Autor: Eko Jeż 2019.07.25, 23:18

Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą chorobą przewlekłą, która powoduje dyskomfort w wielu sferach życia, obniża jego jakość. Przyczynia się do tego głównie obecność świądu, który negatywnie wpływa między innymi na nastrój oraz jakość snu. W związku z tym, że wywołanie AZS mogą powodować czynniki środowiskowe, takie jak pokarm czy alergeny powietrzne, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, które z nich wpływają negatywnie na przebieg choroby i wyeliminować je z otoczenia dziecka.

Zalecenia żywieniowe dla dzieci

Jeżeli niemowlę znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia atopowego zapalenia skóry (np. jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem), należy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze należy karmić dziecko mlekiem kobiecym najdłużej jak to możliwe i nie krócej niż 6 miesięcy. W przypadku kiedy nie jest to możliwe, należy wprowadzić do diety niemowlęcia hipoalergiczne mleko modyfikowane (oznaczane skrótem HA). Jeżeli decydujemy się na zwiększenie różnorodności posiłków, to pamiętajmy, żeby nowe produkty wprowadzać stopniowo i pojedynczo. W sytuacji, kiedy niemowlę rozwinęło atopowe zapalenie skóry, podstawą diety powinna być mieszanka mleczna zawierająca hydrolizaty białka. Ważne jest również, aby nie wykluczać nadmiernie i niepotrzebnie produktów potencjalnie uczulających.

Zalecenia żywieniowe dla ciężarnych

Istnieje związek z alergią rodziców i wystąpieniem atopowego zapalenia skóry u ich dziecka, dlatego kobiety ciężarne, cierpiące na takie przypadłości, również powinny zadbać o prawidłową dietę przez cały okres ciąży i karmienia piersią. Po pierwsze wszystkie produkty wywołujące lub powodujące zaostrzenie reakcji alergicznej powinny być wyeliminowane. Jeżeli nie jesteśmy uczuleni na ryby, to wskazane jest ich jedzenie ze względu na to, że zawierają kwasy omega.

AZS to choroba dermatologiczna

Atopowe zapalenie skóry to problem dermatologiczny. Aby skutecznie leczyć chorobę, nie wystarczy jedynie unikać potencjalnych alergenów (często też jest to niemożliwe np. przy alergii na roztocza). W związku z tym należy pamiętać również o leczeniu objawowym. Jeżeli odczuwamy świąd i pieczenie, a nasza skóra jest zaczerwieniona, do złagodzenia tych dolegliwości możemy zastosować prowitaminę B5, która w organizmie ulega przemianie do kwasu pantotenowego. Taką substancję zawiera krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen, który dodatkowo odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, a stosowany może być już od pierwszych dni życia. Ważnym elementem w leczeniu objawowym są również leki antyhistaminowe, które hamują uwalnianie histaminy (odpowiedzialnej za uczucie świądu i zaczerwienienie skóry) w  naszym organizmie. Musimy pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji oraz natłuszczaniu skóry atopowej, np. stosując do kąpieli emolienty lub inne preparaty przeznaczone do tego rodzaju skóry. W przypadku cięższego przebiegu choroby stosuje się także kortykosterydy – ogólnie w okresie zaostrzeń oraz miejscowo w postaci maści. Pamiętajmy jednak, że celem każdego postępowania w AZS nie jest wyleczenie choroby, a  poprawienie komfortu życia.


Przeczytaj także:

Sposób na komary

Sposób na komary

Czy Wam też widok komarów mrozi krew w żyłach? Te małe, chude owady potrafią zajść nam za skórę. Na szczęście znamy magiczny środek, który sprawi, że te nieprzyjemne istoty będą się trzymać od Was z daleka. Kto chce poznać sposób... więcej »
Peeling cukrowy

Peeling cukrowy

Przepis na cudowny peeling SPA jest jednym z najbardziej popularnych kosmetyków domowych. Składa się zaledwie z kilku składników, a przygotowanie go nie jest pracochłonnym procesem. Kto jeszcze nie próbował cukrowego peelingu, ma szansę nadrobić... więcej »
5 przepisów na domowy płyn do płukania ust

5 przepisów na domowy płyn do płukania ust

Płyny do płukania ust to głównie woda z alkoholem, fluorem i chemicznymi substancjami. Jak powszechnie wiadomo, używanie substancji tego typu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka gardła, języka czy jamy ustnej. Alkohol wysusza usta, zmienia... więcej »
Pasta myjąca do twarzy z masłem shea

Pasta myjąca do twarzy z masłem shea

Naturalna pasta do twarzy z masłem shea to doskonała propozycja dla osób, które odczuwają dyskomfort po zastosowaniu środków myjących. Pastę z łatwością można wykonać w domu, wykorzystując dwa hypoalergiczne surowce. Sami zobaczcie.... więcej »
Maseczka na bazie awokado i miodu

Maseczka na bazie awokado i miodu

Po ciężkim dniu w pracy podarujmy sobie chociaż kwadrans przyjemności. Przygotujmy domową maseczkę na twarz i oddajmy się błogiej relaksacji. Po piętnastu minutach nasza zmęczona twarz się rozpromienieje, a samopoczucie na pewno poprawi. ... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne