Ekorodzice

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Autor: Anna Ramenda 2010.05.23, 22:40
Kto może pomóc?

Zespoły wczesnego wspomagania mogą być tworzone w przedszkolach i szkołach oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Stanowią one:
  • źródło informacji i podstawowej pomocy,
  • oparcie dla rodziców,
  • jednostkę terapeutyczną, prowadzącą terapie rodzinne i tworzącą terapeutyczne grupy wsparcia.
Pomogą:
  • rozpoznać potrzeby dziecka,
  • zapobiegać pogłębianiu nieprawidłowości w rozwoju,
  • rozwiązać trudności wychowawcze,
  • znaleźć sposób na przeprowadzenie rozmów z rodziną i rodzeństwem dziecka o jego problemach,
  • zorganizować codzienne życie.
W razie potrzeby zespoły wczesnego wspomagania powinny zostać stworzone z budżetu gminy lub powiatu. Jednak opieka ta ma niewielki wymiar czasowy (4-8 godzin w miesiącu) i trwa tylko do momentu pójścia dziecka do szkoły. Później opiekę nad dzieckiem przejmują odpowiednie szkoły, ośrodki opieki, a w nich pedagodzy i terapeuci.


Rodzicielstwo to rola życia

Większość pracy z dzieckiem wykonują dobrze poinstruowani i kochający rodzice. To od ich wiedzy zależy, czy zgłoszą się do odpowiedniej instytucji i czy rodzina otrzyma wsparcie, bez którego trudno o zapewnienie maluchowi rozwoju na takim samym poziomie, jak jego zdrowym rówieśnikom. Rodzice spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, a terapia w naturalnym otoczeniu jest znacznie skuteczniejsza. Czuwają oni nad rozwojem swojej pociechy, przygotowują ją do życia w rodzinie i społeczeństwie, wzmacniają jej wiarę w siebie i swoje możliwości. Troska i miłość rodziny sprawią, że dziecko będzie szczęśliwe i dzięki temu wykorzysta w pełni swój potencjał.


Gdzie znaleźć informacje?

Jeśli chcecie zdobyć więcej informacji o wczesnym wspomaganiu, możecie odwiedzić stronę internetową współfinansowaną ze środków PFRON: www.wczesnewspomaganie-firr.pl, gdzie znajdują się publikacje na temat placówek wsparcia, opieki medycznej, wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, systemu edukacji oraz świadczeń socjalnych. Znajdziecie tam również numer infolinii, pod którym uzyskacie odpowiedzi na Wasze pytania.


Przeczytaj także:

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje... więcej »
Zabawki edukacyjne - jakie warto mieć?

Zabawki edukacyjne - jakie warto mieć?

Rozwój dziecka przebiega najbardziej dynamicznie w pierwszych trzech latach. W tym okresie rodzice mają fundamentalny wpływ na kształtowanie się wszystkich dziecięcych zmysłów. Niezwykle prostym i sprawdzonym sposobem na wspieranie rozwoju... więcej »
Wokół zabawy

Wokół zabawy

Roli, jaką zabawa pełni w życiu dziecka, nie sposób przecenić. Przez pierwsze lata to główny motor rozwoju malucha. Po prostu - zabawa to WAŻNA sprawa. Ale… w świecie dorosłych jak coś jest ważne, to od razu staje się też PO-WAŻNE.... więcej »
Świat oczami dziecka

Świat oczami dziecka

To nie jest sen. Nie jest to również scenografia do filmu KingSajz. To jest świat widziany dziecięcymi oczami – trzypiętrowy stół, gigantyczny fotel, na który trzeba wspinać się jak na Mont Everest, oraz buty taty przypominające wielkością... więcej »
Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Jeśli dowiesz się, że po hiszpańsku turrón to świąteczny smakołyk, jutro nie będziesz o tym pamiętać. Jeśli natomiast ktoś da ci go do ręki, będziesz mógł go powąchać, dotknąć, poczuć, jak się lepi, zbadać dłonią jego kształt... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »