Ekorodzice

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci

Autor: Magdalena Sendor 2010.12.08, 21:32

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci to tradycyjny masaż indyjski, posiadający tysiącletnią tradycję. Według ajurwedy praktykuje się go od 28 dnia po narodzinach do około 2 roku życia i tradycyjnie jest przekazywane rodzicom przez babcie. W Europie masaż Shantala jest znany przede wszystkim dzięki francuskiemu położnikowi Frédérickowi Leboyer, który opisał go w 1976 r. książce „Shantala. Un art traditionnel : le massage des enfants” (Shantala. Tradycyjna sztuka masowania dzieci).

fot. www.sxc.hu


W naszej kulturze dzieci są głaskane, przytulane, ale większość szybko traci kontakt z intencjonalnym dotykiem skóra do skóry, którego celem jest relaks, wspólne spędzenie czasu, domowy rytuał.

Sam masaż nie jest nowością dla nowo narodzonego dziecka, choć w pierwszych dniach powinniśmy go robić krótko i bardzo delikatnie. Sama natura podejmuje masaż dziecka długo przed jego narodzinami. Najpierw maluszek pływa w brzuszku mamy, który jednak powoli zaczyna się na nim zacieśniać i zacieśniać. Początkowy delikatne głaskanie macicy przemienia się w nacisk, przeradzając się w końcu w rytmiczne skurcze i ruchy parte, które stymulują rozwój skóry i innych organów. Poród nie jest pierwszym masażem dla dziecka, ale jest pierwszym tak intensywnym i mającym duże znaczenie dla dobrego startu w życie.

Regularny, czuły masaż może zastąpić zabawki czy stymulatory, jakimi rodzice są karmieni przez producentów artykułów dla dzieci. W czasie masażu dziecko nie tylko dostaje dawkę bodźców sensorycznych, ale także buduje więź emocjonalną z rodzicem czy opiekunem. Bazę na całe życie.

Również wcześniakom, które wydają się tak kruche, potrzebny jest do prawidłowego rozwoju pewien rodzaj nacisku. Nie chodzi o głaskanie, które może irytować, bo być bliskie łaskotaniu. Ale o odpowiednio dobrany nacisk przez położenie dłoni bądź tylko miękkich części palców na ciele wcześniaka.  Badania Tiffany Field z Touch Research Institut dowodzą, że głaskanie nie wspomaga przybierania na wadze wcześniaków, w przeciwieństwie do gestów wykonywanych z pewnym naciskiem.

Z wiekiem masaż przybiera inne formy

3 MIESIĄCE
Przez pierwsze 3 miesiące dziecko może polubić przede wszystkim masaż pleców i nóg. Nabierając zaufania w czasie masowania tych części ciała, da nam łatwiej później masować ramiona, klatkę piersiową, twarz. To czas zaznajamiania się ze swoim ciałem, ze środowiskiem zewnętrznym, z mamą czy tatą.


Przeczytaj także:

Dzieci z zespołem Aspergera

Dzieci z zespołem Aspergera

Ukryte przed światem w twardej i trudnej do rozbicia skorupie. Odseparowane od rówieśników żyją we własnej samotni. Nie potrafią rozpoznawać emocji, nawiązywać przyjaźni ani komunikować się z otoczeniem. Świat widziany oczami dziecka z... więcej »
Kreatywne prezenty na Dzień dziecka

Kreatywne prezenty na Dzień dziecka

Dzieci odrywają kartki z kalendarza i z niecierpliwością wypatrują zabawek. A rozgorączkowani rodzice buszują po sklepach w poszukiwaniu najlepszych prezentów dla swoich pociech. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem dziecięcych... więcej »
Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci, a zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawą, która wspiera pociechy w odkrywaniu świata. Jazda na rowerze z dzieckiem wymaga zapewnienia mu nie tylko bezpieczeństwa, lecz także komfortowej jazdy.... więcej »
Wokół zabawy

Wokół zabawy

Roli, jaką zabawa pełni w życiu dziecka, nie sposób przecenić. Przez pierwsze lata to główny motor rozwoju malucha. Po prostu - zabawa to WAŻNA sprawa. Ale… w świecie dorosłych jak coś jest ważne, to od razu staje się też PO-WAŻNE.... więcej »
Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »


Komentarzy: 1

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »