Ekorodzice

Jak nie nosić dziecka w chuście?

Autor: Wanda Hałuniewicz 2015.02.15, 22:50

Oczywiście również samo posiadanie chusty tkanej nie powoduje, że nosimy dobrze. Trzeba ją jeszcze prawidłowo zawiązać, czego najlepiej nauczyć się od fachowców – doradców noszenia, których jest coraz więcej, na szczęście już nie tylko w dużych miastach.
fot. Jak nie nosić dziecka: chusta oraz nosidełko - tzw. "wisiadełko" - pozycja przodem do świata

Zatem, jak wiązać nie wolno?
  1. Nie wolno wiązać przodem do świata (nosić w nosidle zresztą też), bo prostujemy kręgosłup, podczas gdy powinien być zaokrąglony (kifoza, podwinięta miednica), w takiej sytuacji głowa obciążą kręgosłup, co jest niedopuszczalne u noworodków i małych niemowląt (niesiedzących). 
  2. Nie nosimy dzieci w chuście niedociągniętej – kwestia „dyndania” w chuście i przenoszenia drgań na niedojrzały układ ruchu. 
  3. Nie nosimy w pozycjach asymetrycznych – (kręgosłup nie jest wtedy w osi ciała, kończyny są ułożone asymetrycznie) – to również jest niekorzystne dla rozwoju maluchów. Przykładem pozycji asymetrycznej jest pozycja kołyskowa, ale o symetrię ciała dziecka musimy dbać w każdym wiązaniu.
Reasumując, zasady są nieskomplikowane, jasne i czytelne – wynikają z budowy i rozwoju naszych pociech. Jako rodzice nie mamy monopolu na taką wiedzę, dlatego warto porozmawiać z fachowcami – fizjoterapeutą, który nauczy nas zasad właściwej pielęgnacji dziecka (bo chusta to przecież jeden z elementów codziennej pielęgnacji maluszka) i powie o pozycjach, które są dla dziecka odpowiednie, a także doradcą noszenia, który nauczy, jak wiązać i dodatkowo odniesie się do budowy maluszka i jego rozwoju motorycznego. Powodzenia i miłego noszenia!

Przeczytaj także:

Kto to jest Doradca Noszenia?

Kto to jest Doradca Noszenia?

Do tego, że warto nosić dzieci w chustach czy nosidłach miękkich już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jak to robić dobrze? Czy jest to skomplikowana sztuka, gdzie niezbędna jest wiedza Doradcy Noszenia czy może sama instrukcja wiązania... więcej »
Jak wybrać chustę czy nosidło?

Jak wybrać chustę czy nosidło?

Gdy już jesteśmy przekonani, że i my, i dziecko potrzebujemy chusty, stajemy przed nie lada wyzwaniem: jak wybrać odpowiednią chustę czy nosidło? Nie będę udawał, że jest to zadanie tak czasochłonne, jak wybór wózka – jednak... więcej »
Chusta a nosidło

Chusta a nosidło

Jak to jest naprawdę z nosidełkami? Producenci zachwalają jako sprzęty bezpieczne już dla noworodka. Doradcy noszenia przestrzegają, żeby poczekać aż dziecko samodzielnie usiądzie. A rodzice zastanawiają się, co wybrać – chustę, której... więcej »
Bliskość w chuście

Bliskość w chuście

Jak to jest z tą bliskością i chustą? No bo to, że bliskość w chuście jest – nie da się ukryć ;) Ale właściwie po co? Czy nie wygodniej z wózkiem? Czy dziecku nie lepiej na leżąco w przestronnej gondoli? A czy mamie nie lepiej popychać... więcej »
Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Dla wielu rodziców wyjazd bez chusty to wyjazd stracony. Nie wszędzie da się wjechać wózkiem, więc albo trzeba zrezygnować z atrakcji, albo nosić malucha na rękach. A przecież nawet w najmniejszym bagażu znajdzie się miejsce dla chusty... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne