Ekorodzice

Jak nie nosić dziecka w chuście?

Autor: Wanda Hałuniewicz 2015.02.15, 22:50

Oczywiście również samo posiadanie chusty tkanej nie powoduje, że nosimy dobrze. Trzeba ją jeszcze prawidłowo zawiązać, czego najlepiej nauczyć się od fachowców – doradców noszenia, których jest coraz więcej, na szczęście już nie tylko w dużych miastach.
fot. Jak nie nosić dziecka: chusta oraz nosidełko - tzw. "wisiadełko" - pozycja przodem do świata

Zatem, jak wiązać nie wolno?
  1. Nie wolno wiązać przodem do świata (nosić w nosidle zresztą też), bo prostujemy kręgosłup, podczas gdy powinien być zaokrąglony (kifoza, podwinięta miednica), w takiej sytuacji głowa obciążą kręgosłup, co jest niedopuszczalne u noworodków i małych niemowląt (niesiedzących). 
  2. Nie nosimy dzieci w chuście niedociągniętej – kwestia „dyndania” w chuście i przenoszenia drgań na niedojrzały układ ruchu. 
  3. Nie nosimy w pozycjach asymetrycznych – (kręgosłup nie jest wtedy w osi ciała, kończyny są ułożone asymetrycznie) – to również jest niekorzystne dla rozwoju maluchów. Przykładem pozycji asymetrycznej jest pozycja kołyskowa, ale o symetrię ciała dziecka musimy dbać w każdym wiązaniu.
Reasumując, zasady są nieskomplikowane, jasne i czytelne – wynikają z budowy i rozwoju naszych pociech. Jako rodzice nie mamy monopolu na taką wiedzę, dlatego warto porozmawiać z fachowcami – fizjoterapeutą, który nauczy nas zasad właściwej pielęgnacji dziecka (bo chusta to przecież jeden z elementów codziennej pielęgnacji maluszka) i powie o pozycjach, które są dla dziecka odpowiednie, a także doradcą noszenia, który nauczy, jak wiązać i dodatkowo odniesie się do budowy maluszka i jego rozwoju motorycznego. Powodzenia i miłego noszenia!

Przeczytaj także:

Bliskość w chuście

Bliskość w chuście

Jak to jest z tą bliskością i chustą? No bo to, że bliskość w chuście jest – nie da się ukryć ;) Ale właściwie po co? Czy nie wygodniej z wózkiem? Czy dziecku nie lepiej na leżąco w przestronnej gondoli? A czy mamie nie lepiej popychać... więcej »
Dziecko w chuście

Dziecko w chuście

Na początku chodziło im przede wszystkim o dwie wolne ręce, później okazało się, że chusty to coś znacznie więcej... Cztery chustomamy – użytkowniczki naszego portalu – podzielą się z nami swoimi chustowymi doświadczeniami oraz... więcej »
Chusta kółkowa – chusta czy nosidło?

Chusta kółkowa – chusta czy nosidło?

Formalnie chusta kółkowa to jeden z rodzajów nosideł miękkich. Jedyne nosidło, które nadaje się dla dziecka od urodzenia. A jednak nazywane jest chustą, bo tworzy je pas tkaniny tkanej splotem skośnokrzyżowym (identycznej jak w chuście tkanej)... więcej »
Nosidełko biodrowe HIPSEAT

Nosidełko biodrowe HIPSEAT

Na rynku pojawiła się zupełnie nowa kategoria nosideł dla dzieci – nosidełka biodrowe Hipseat – wspomagające noszenie dziecka w pozycji na biodrze. Nosidło składa się z siedziska dla malucha i szerokiego pasa mocowanego w talii opiekuna...... więcej »
Czy można karmić w chuście?

Czy można karmić w chuście?

Temat karmienia w chuście jest gorąco komentowany, bo jest to jeden z powodów, dla których niektóre mamy kupują chustę. Chusta pozwala się maluchowi wyciszyć, odcinając od zewnętrznych bodźców, a kobiecie daje osłonę przed ciekawskimi... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne