Ekorodzice

Nie noś dziecka przodem do świata!

Autor: Anna Buchmiet 2010.08.20, 08:09
Noszenie dzieci w chuście to fajna sprawa. Jednak upewnij się, że robisz to prawidłowo! O najczęstszych błędach popełnianych przez chustujących rodziców opowie nam Anna Buchmiet. Tak NIE NOSIMY!!!

Piękny to widok, gdy widzimy zachustowanego maluszka wtulonego w mamę lub tatę. To nie nowa moda, jak myśli jeszcze wiele osób, to powrót do tradycji. Dzieci noszone są od początku świata. Chusty i inne nosidła miękkie są używane na całym świecie. W krajach rozwijających się są popularniejsze od wózków. Na zachodzie chusty przeżywają renesans już od ponad trzydziestu lat, a w wielu tradycyjnych, "pierwotnych" kulturach jest to główny lub jedyny sposób zarówno przenoszenia dzieci, jak i  wychowywania ich.

Należy jednak robić to prawidłowo i przestrzegać pewnych zasad.

 • Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest noszenie dziecka w źle zawiązanej chuście.

  Nie jest ona dobrze dociągnięta
  , więc:
  • nie otula dziecka,
  • nie podtrzymuje kręgosłupa,
  • nie zapewnia fizjologicznej postawy – plecki nie są zaokrąglone, a nóżki nie są odwiedzione na bok.

 • Niewskazane są usztywnienia, które wymuszają nienaturalne wyprostowanie młodego kręgosłupa.

 • Złe wiązanie to także dyskomfort dla noszącego rodzica. Spacer w źle zawiązanej chuście to gwarancja niewygody i bólu kręgosłupa.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie nosić dziecka przodem do świata, mimo że w niektórych instrukcjach ta pozycja jest polecana.

 • Taka pozycja tylko z pozoru daje dziecku możliwość lepszego "poznawania świata". Gdy maluch czegoś się przestraszy, nie ma ucieczki przed nadmiarem bodźców, a jego delikatny układ nerwowy poddawany jest nieustannej stymulacji, przed którą nie może się schronić.  Nie ma możliwości wtulenia się w rodzica i upewnienia, że wszystko jest w porządku. Konsekwencją nieograniczonego bombardowania maluszka wrażeniami jest stres objawiający się nadmierną lękliwością, płaczliwością, problemami z zasypianiem.

 • Noszenie przodem do świata utrudnia przyjęcie prawidłowej pozycji ciała:

  • Kręgosłup dziecka opartego o klatkę piersiową rodzica wygina się w nienaturalny sposób.
  • Nóżki nie mają podparcia i zwisają.
  • Bioderka nie uzyskują prawidłowej pozycji żabki.
  • U najmłodszych główka nie ma wystarczającego podparcia.
  • W przypadku dziewczynek zachodzi dodatkowy ucisk na kość łonową, a u chłopców na mosznę.

  Cały ciężar dziecka spoczywa na jego najniższym punkcie tułowia, ponieważ jego waga nie rozkłada się równomiernie w takiej pozycji.

 • Noszenie w takiej pozycji jest też bardzo niekorzystne dla kręgosłupa osoby noszącej.

Najważniejsze, aby kierować się własnym wyczuciem, wiedzą i rozsądkiem przy wyborze i sposobie noszenia naszych największych skarbów.

Chcesz dowiedzieć się, jak chusty zmieniają spojrzenie na tacierzyństwo i wychowywanie dziecka, koniecznie przeczytaj: Chustotata jest fajny!


Tagi: chustach   chustonoszenie   chuście   dzieci   jak   nosić   noszone  

Przeczytaj także:

Wcześniak – kangurowanie a chusta

Wcześniak – kangurowanie a chusta

Noszenie dzieci w chustach i nosidłach to temat znany już dość szeroko – coraz więcej rodziców nosi swoje dzieci, coraz więcej wiemy odnośnie noszenia. Nadal jednak jest wiele mitów dotyczących tematu, pewne kwestie są kontrowersyjne. Przykładowo... więcej »
Chusta a nosidło

Chusta a nosidło

Jak to jest naprawdę z nosidełkami? Producenci zachwalają jako sprzęty bezpieczne już dla noworodka. Doradcy noszenia przestrzegają, żeby poczekać aż dziecko samodzielnie usiądzie. A rodzice zastanawiają się, co wybrać – chustę, której... więcej »
Chustotata jest fajny!

Chustotata jest fajny!

Macierzyństwo kobiety mają zapisane w genach. Instynktownie wiedzą, jak być matką. Dla mężczyzn natura nie była aż tak łaskawa. To, co dla kobiet proste i naturalne, dla świeżo upieczonych ojców jest trudne i niezrozumiałe. Oni dopiero... więcej »
Noszenie noworodka w pozycji pionowej

Noszenie noworodka w pozycji pionowej

Młode mamy – zaczynając przygodę z chustą – często mają obawy przed noszeniem noworodka w pionie. Niepewność nasilają też zdania niektórych specjalistów, którzy twierdzą, że pionizowanie jest dozwolone dopiero od około 3-... więcej »
"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

Krakowski Tydzień Bliskości dobiegł końca. Konkurs zorganizowany z tej okazji też. Do dwóch zwycięzców trafiły nosidełka firmy Tuli oraz Mio Unico. Najwyższy czas poznać prace konkursowe, które podbiły serca jury... Oto one! ... więcej »


Komentarzy: 8
{opis}
07.04.2016 20:14 - iwona89
dobrze wiedzieć o tym noszeniu przodem bo chociaż nigdy tak nie nosiłam to teraz wiem, że mnie nie podkusi, ale faktycznie nawet nie wiedziałabym jak w takiej pozycji obwiązać szkraba mimo, że elastyczna chusta, przynajmniej moja z bonbonenfant pracuje świetnie od samego początku
{opis}
07.04.2016 20:14 - iwona89
dobrze wiedzieć o tym noszeniu przodem bo chociaż nigdy tak nie nosiłam to teraz wiem, że mnie nie podkusi, ale faktycznie nawet nie wiedziałabym jak w takiej pozycji obwiązać szkraba mimo, że elastyczna chusta, przynajmniej moja z bonbonenfant pracuje świetnie od samego początku
{opis}
15.03.2013 21:48 - emiczek
Ale tak nigdy nie można przodem nosić? Czy jest limit wieku? Czyli zostaje na plecach, boku i na kangura - tak?
{opis}
09.05.2011 10:13 - superbabcia
Niestety bardzo dużo osób tak nosi swoje pociechy... Zwróciłam uwagę raz pewnej młodej matce to mnie zwyzywała od beretów;/ Co jak co, ale" beretem" nie jestem i mam doktorat na kącie. Druga sprawa publicznie przy wnuczkach i córce takich rzeczy się nie robi. Dobrze, że o tym mówicie. Teraz mogę polecić wasz portal i jak rodzic jest mądry sam się zorientuje o co chodziło.
{opis}
23.12.2010 22:13 - nemhain
Ani w chuście ani w nosidle nie nosimy przodem do świata!
{opis}
20.10.2010 14:44 - mama_Igorka
W nosidle też nie można nosić przodem!
{opis}
08.10.2010 10:47 - jurek
czyli w chuscie przodem do swiata never ever ale w nosidelku mozna nosic? bo w nosidle na przyklad moja bratowa nosila tak 8 miesiecznego syna Leosia i wszystko w porzadku, rzadnych przeciwskazan lekarz nie mial mlody juz podrosl i nic mu nie jest
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne