Ekorodzice

O potrzebie zaspokojenia bliskości

Autor: Anna Buchmiet 2010.07.01, 16:13
Jedna z najważniejszych potrzeb, jaką musimy zapewnić dziecku od chwili przyjścia na świat, to potrzeba zaspokojenia bliskości. W momencie narodzin dziecko jest przede wszystkim czuciem; dotyk to jego kanał komunikacji.

fot. Aleksander Horodziej

Czuła, bezpośrednia pieszczota jest równie ważna dla dziecka jak pokarm. Stymuluje zmiany hormonalne i fizjologiczne w organizmie malucha oraz wspiera jego rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy. Kiedy słowa wciąż pozostają niezrozumiałe, dotyk znaczy dla dziecka wszystko.


– Zmysł dotyku dziecka zaczyna reagować na bodźce jeszcze w łonie matki, a w momencie narodzin skóra stanowi największy i najbardziej rozwinięty narząd zmysłu. Poprzez czuły dotyk możesz zapewnić swojemu maleństwu szczęśliwy i zdrowy rozwój – podkreśla Sylvia Baddeley, międzynarodowy ekspert w dziedzinie położnictwa, autorka książek o roli dotyku w rozwoju niemowląt.

Rodzice zaspokajają tę naturalną potrzebę bliskości u dziecka, nosząc je.

Dlaczego warto chustować?
  • W pierwszym roku swojego życia dziecko nieustannie potrzebuje opieki rodzica. Bliskość mamy, jej zapach, bicie serca, głos pomagają niemowlęciu stopniowo przystosować się do życia po drugiej stronie brzuszka. Będąc blisko – rodzic buduje emocjonalną więź, poczucie wartości i  zaufania. W ten sposób wyraża miłość i odpowiada na podstawowe potrzeby malucha.

  • Dziecko noszone w chuście czuje się bezpieczne, szybciej się uspokaja. Mniej płacze i częściej się uśmiecha, kołyszący ruch znany z życia płodowego sprawia mu przyjemność. W środowisku naukowym w 1996 roku opublikowano wyniki badań w magazynie Pediatrics, które potwierdzają fakt, iż dzieci noszone płaczą mniej o 43% w dzień i aż o 51% nocą.

  • W ramionach rodzica maluch poznaje świat nie tylko z perspektywy leżącej, ale również z perspektywy dorosłego, dzięki czemu uczy się wzorców i zachowań potrzebnych w dorosłym życiu.

  • Noszenie sprawia, że dziecko szybciej rozwija się emocjonalnie i fizycznie.

  • Chustowanie wpływa pozytywnie także na zdolności psychomotoryczne – koordynację wzrokowo-ruchową, szybkość i precyzję spostrzegania.
Nośmy swoje dzieci, przytulajmy je. To od nas rodziców zależy, jak dziecko nauczy się odbierać otaczającą rzeczywistość przez zmysł dotyku, w jaki sposób później wpłynie to na spostrzeganie świata pozostałymi zmysłami.

Przywiąż mnie mocno, abym jutro mógł latać wysoko...
Ingrid van den Peereboom

Chcesz dowiedzieć się, jak chusty zmieniają spojrzenie na tacierzyństwo i wychowywanie dziecka, koniecznie przeczytaj: Chustotata jest fajny!


Przeczytaj także:

Jak nie nosić dziecka w chuście?

Jak nie nosić dziecka w chuście?

Napisanych zostało mnóstwo tekstów (nie tylko przeze mnie) o tym, jak i dlaczego tak właśnie, nosić dzieci w chustach. A ja tym razem postaram się napisać, jak nosić się nie powinno i odpowiedzieć na pytanie "dlaczego". ... więcej »
Dziecko w chuście

Dziecko w chuście

Na początku chodziło im przede wszystkim o dwie wolne ręce, później okazało się, że chusty to coś znacznie więcej... Cztery chustomamy – użytkowniczki naszego portalu – podzielą się z nami swoimi chustowymi doświadczeniami oraz... więcej »
Noszenie noworodka w pozycji pionowej

Noszenie noworodka w pozycji pionowej

Młode mamy – zaczynając przygodę z chustą – często mają obawy przed noszeniem noworodka w pionie. Niepewność nasilają też zdania niektórych specjalistów, którzy twierdzą, że pionizowanie jest dozwolone dopiero od około 3-... więcej »
Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Dla wielu rodziców wyjazd bez chusty to wyjazd stracony. Nie wszędzie da się wjechać wózkiem, więc albo trzeba zrezygnować z atrakcji, albo nosić malucha na rękach. A przecież nawet w najmniejszym bagażu znajdzie się miejsce dla chusty... więcej »
Czy można karmić w chuście?

Czy można karmić w chuście?

Temat karmienia w chuście jest gorąco komentowany, bo jest to jeden z powodów, dla których niektóre mamy kupują chustę. Chusta pozwala się maluchowi wyciszyć, odcinając od zewnętrznych bodźców, a kobiecie daje osłonę przed ciekawskimi... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
18.09.2012 13:23 - sandra82
Nic więcej nie trzeba dodawać. A opinie typu "bo rozpieścisz dziecko" mnie nie ruszają. Skoro potrzebuje bliskości to ją dajemy, a i sami nie narzekamy że nas potrzebuje;) Za parę lat pójdzie do szkoły, studia i fruu z domu. Ale mam nadzieję, że bliskość między nami pozostanie.
{opis}
06.08.2010 23:09 - mama_Igorka
Ja tulę mojego synka non stop i karmię na każde zawołanie. nie przejmuję się opiniami, ze pozwalam małemu wchodzić sobie na głowę! Moje serce mówi mi , że tak powinnam robić. Gdy mój synek, jest radosny ja również staje się pogodniejsza! STAWIAM NA BLISKOŚĆ OD POCZĘCIA IGORKA
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne